Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.

III. volební období.

6. zasedání.

Tisk 780.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 1347) zákona

o povinném mísení lihu s pohonnými látkami (tisk 1783).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 189. schůzi dne 25. května 1932 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne..................................1932

o povinném mísení lihu s pohonnými látkami.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Minerální oleje získané na území republiky Československé, jichž hutnota při + 15°C (+12° R) nedosahuje 790° (tisícin hutnoty čisté vody), smějí býti k pohonu motorů uváděny do volného oběhu z dolu, rafinerie minerálních olejů nebo z výrobiště jen po smísení s lihem.

(2) Minerální oleje hutnoty uvedené v odst. 1., dovezené z celní ciziny, pokud jsou určeny k pohonu motorů musí býti po proclení ihned v celém množství předány celním úřadem ke smísení s lihem do úředně povolených mísíren a smějí z nich býti uvedeny do oběhu jen po tomto smísení.

(3) Vládní nařízení může stanoviti závaznost mísení s lihem také pro benziny určené k pohonu motorů, které nespadají mezi minerální oleje, uvedené v odst. 1. nebo 2. a může dále – pokud by byl účel zákona trvale mařen – zatížiti veškeré oleje, určené k pohonu motorů, pokud podléhají spotřební dani z minerálních olejů a pokud nebudou s lihem míseny, zvláštní dávkou, která by poměrně vyrovnávala cenové zatížení, vzniklé při minerálních olejích v odst. 1. nebo 2. uvedených z nařízeného mísení s lihem (vyrovnávací dávka).

(4) Ustanovení předchozích odstavců nevztahují se na oleje, určené k pohonu motorů, užívaných k výrobě elektrické energie.

(5) Výjimky z ustanovení předchozích odstavců 1. až 3. povolí ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem veřejných prací v případech zvláštního zřetele hodných, zvláště když by se prokázalo, že nařízené mísení není účelným vzhledem ku zvláštním vlastnostem motorů, pro něž dotyčné oleje jsou určeny.

(6) Bližší ustanovení, zejména o odběru, ceně, jakosti a denaturaci alkoholu ethylnatého i methylnatého, o místě, poměru a způsobu mísení, o charakterisaci, rozprodeji, jakosti a ceně směsi, o úředním dozoru, o vyrovnávací dávce, vydána budou, pokud bude toho třeba, vládním nařízením. Poměr povinného míseni smí býti nařízením stanoven pouze v těch mezích, aby ve 100 objemových dílech směsi bylo nejméně 20 a po slyšení zájmových organisací nejvýše 25 objemových dílů lihu, z čehož bude mísen jeden objemový díl alkoholu methylnatého, pokud výroba stačí. Uváděti do oběhu směsi s vyšším obsahem alkoholu ehylnatého, nežli bude nařízením stanoveno, jest dovoleno za podmínek, stanovených ministerstvem financí v dohodě s ministerstvem veřejných prací.

(7) Olejů, jichž smísení s lihem pro pohon motorů jest nebo bude nařízeno, nesmí býti, nejde-li o výjimku povolenou ministerstvem financí, k vytčenému účelu použito bez nařízeného smísení.

§ 2.

(1) Při ministerstvu financí zřizuje se komise pro zkoumání otázek, souvisejících s používáním lihu k pohonu motorů. Komise tato bude složena:

a) ze dvou zástupců ministerstva financí,

b) z jednoho zástupce ministerstva obchodu,

c) z jednoho zástupce ministerstva zemědělství,

d) z jednoho zástupce ministerstva veřejných prací,

e) z jednoho zástupce ministerstva národní obrany,

f) ze stálého vládního zástupce ve společnosti hospodařící s lihem,

g) ze čtyř zástupců technické vědy,

h) ze dvou zástupců lihovarské výroby zemědělské a dvou zástupců lihovarské výroby průmyslové,

ch) z jednoho zástupce orgánu hospodařícího s lihem,

i) ze tří zástupců spotřebitelů minerálních olejů,

j) ze čtyř zástupců výroby a obchodu minerálními oleji,

k) ze tří zástupců motorového provozu.

(2) Zástupce a potřebný počet jich náhradníků jmenují v případech uvedených pod písm. b), c), d) a e) příslušná ministerstva, v případech ostatních ministerstvo financí, a to mimo případy uvedené pod a) a f) po slyšení zájmových organisací. Funkce zástupců i jejich náhradníků je čestná. Podrobné předpisy o organisaci a působnosti komise vydá ministerstvo financí.

§ 3.

Finanční orgány pověřené prováděním tohoto zákona jsou oprávněný dozírati v podnicích používajících minerálních olejů s lihem nesmísených, u nichž jest nebo bude – jsou-li určeny k pohonu motorů – nařízeno mísení s lihem, zda se olejů nesmísených nepoužívá k pohonu motorů.

§ 4.

(1) Jakékoliv zkrácení nebo zatajení vyrovnávací dávky, uvedené v § 1 tohoto zákona, nebo pokus o to trestá se jako těžký důchodkový přestupek čtyř až osminásobkem zkrácené nebo nebezpečí zkrácení vydané vyrovnávací dávky.

(2) Jakékoli jiné jednání nebo opomenutí proti ustanovením tohoto zákona a nařízení podle něho vydaných trestají finanční úřady spravující nepřímé daně jako důchodkový přestupek pokutou do 20.000 Kč.

(3) Je-li pokuta uložená podle tohoto zákona nedobytna, nastoupí místo ní náhradní trest vězení od jednoho dne do jednoho roku, který se stanoví ve výměře jeden den za 100 až 300 Kč podle míry provinění a podle výdělkových, důchodových, majetkových a jinakých osobních poměrů vinníkových..

(4) Trestnost přestupků promlčuje se za 3 roky, počínajíc dnem kterého byl přestupek spáchán.

(5) Jinak platí o stíhání a trestání přestupků ustanovení tohoto zákona a nařízení podle něho vydaných v zemích Slovenské a Podkarpatoruské třicátkový řád z roku 1788, instrukce k němu z roku 1842 a hlava IX. zák. čl. XI/1909 o správě veřejných daní, na ostatním území republiky Československé pak důchodkový trestní zákon z roku 1835 s doplňky a nařízeními k nim vydanými.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. září 1932 a provede jej ministr financí.

J. Malypetr v. r.,
předseda.

JUDr. Jan Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP