Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.

III. volební období.

6. zasedání.

Tisk 782.

Návrh

senátorů Nedvěda, Kindla a soudruhů

na zřízení vyšetřovacího výboru.

Podepsaní navrhují, aby se senát usnesl zvoliti 12tičlenný zvláštní vyšetřovací výbor, který by vyšetřil obvinění vznesená senátorem Trnobranským proti senátoru Klofáčovi ve schůzi senátu dne 19. května 1932, že Václav Klofáč jako ministr národní obrany dal rozkaz ing. Palounkovi, aby zapálil tiskárnu slovenské ľudové strany »Lev« v Ružomberku a že mu při provedení tohoto rozkazu byl opatřením bomb a jiných prostředků nápomocen.

Odůvodnění:

Senátor Trnobranský ve své řeči v senátě 19. května 1932 uvedl o svědectví ing. Palounka toto:

»Žaluji na sebe, že jsem z rozkazu, který byl podepsán ministrem národní obrany Klofáčem, nechal zapálit tiskárnu slovenské ľudové strany »Lev« v Ružomberku. Zápalné bomby byly mi dodány ministerstvem národní obrany a byly dne 8. pros. 1919 vyzkoušeny na stanovišti vily tehdejšího ministra Václava Klofáče ve Strašnicích, při čemž mimo mne byli přítomni kap. Vladimír Vaněk, nyní konsul, kapitán Jan Kyjovský, nyní u vyslanectví nebo konsulátu kdesi v Americe, plukovník Kalhous a ministr V. Klofáč. Šifrovaná depeše nařizující zapálení, resp. zničení tiskárny »Lev« byla odeslána z Bratislavy kap. Kyjovským a vyzývala mne za každou cenu tiskárnu »Lev« zničiti a tím znemožnit Hlinkovi a jeho straně předvolební agitaci tiskem. Nevěřil jsem a jel jsem do Bratislavy, kde mně Kyjovský ukázal výše zmíněný, ministrem podepsaný rozkaz.«

Dámy a pánové, tento rozkaz ministrem podepsaný, byl v ministerstvu národní obrany až do doby, kdy tam přišel Jiří Stříbrný jako ministr. Tento rozkaz byl Stříbrnému předložen v originále a byl to Stříbrný, který nařídil zničení tohoto rozkazu. Udělal ještě jiná opatření. Ing. Palounek, když udělal pokus, který se nezdařil, byl postaven před soud a odsouzen, tuším na 18 měsíců, do žaláře. Jiří Stříbrný vzkázal jisté vysoké osobě v tomto státě, že do určitého dne musí být Palounek propuštěn. A za tři dny byl propuštěn.

Po tomto obvinění, proneseném v senátě je tedy náš návrh na ustavení vyšetřovacího výboru naprosto odůvodněn. Současně podávají naši soudruzi v poslanecké sněmovně návrh na ustavení vyšetřovacího výboru o obviněních, vznesených proti poslanci Jiřímu Stříbrnému pro svévolné a nezákonné krytí zločinu.

V Praze, dne 24. května 1932.

Nedvěd, Kindl,

Stejskalová, Langer, Hlávka, Kello, Fidlík, Mezö, Lokota, Pilz, Mikulíček, Douda.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP