Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.

III. volební období.

6. zasedání.

Tisk 783.

Interpelace:

1. sen. Kianičky a druhov na ministra financií v záležitosti Jána Pavelca, mäsiara a udenára z Hranic.

2. sen. Nedvěda a soudr. ministru vnitra ohledně protizákonného vyhotovení úředních listin okresním hejtmanem dr Dworzakem ve Vsetíně.

3. sen. Reyzla, dr Hellera a soudr. na p. ministra vnitra stran vydávání listin k překročení hranic pro motorová vozidla.

4. sen. Reyzla, dr Hellera a soudr. na p. ministra veřejných prací stran dodávek štěrku pro rekonstrukce státních silnic.

5. sen. Nedvěda a soudr. ministru školství a národní osvěty ohledně persekuce a trestání školních dítek pro účast na besídce “Včely” 13. března 1932 v Nové Vsi, okres Kralupy n. Vlt.

783/1.

Interpelácia

senátora Kianičky a druhov

na ministra financií

v záležtosti Jána Pavelca, mäsiara a udenára z Hranic.

Zhora uvedený dľa udania mal sa dopustiť dôhodkového priestupku, za čo bol 63 dní vo vyšetrovacom väzení a jeho personal podnes je uväznený.

Bol zbavený štátnej dodávky pre vojsko a finančné riaditelsto zaknihovalo na jeho majetok Kč 185.400,-.

Dolupodpísaní žiadame:

1. Okamžité ukončenie šetrenia vynesenia rozsudku.

2. Okamžité prepustenie personálu menovaného rezníka z väzenia.

3. V páde dokázania jeho neviny okamžitý výmaz potupného zaknihovania.

Tak isto, upovedomenia M. N. O. o jeho prípadnej vine lebo nevine.

Podpísaní sa preto tázajú pána ministra financií:

Čo hodlá na budúce urobiť v záujme oznámených, aby keď majú majetok, ktorí dáva dostatočnú záruku neboly bratý do väzenia na 60 i viacej dní. Tímto činom je to ničenia existencie patričného postiženého.

V Prahe, dňa 28. apríla 1932.

Kianička,

Sláma, Kotrba, Janček, Thoř, dr Kovalik, Ďurčanský, Pastyřík, Trčka, Janík, Volko.

 

783/2.

Interpelace

senátora Nedvěda a soudruhů

ministru vnitra

ohledně protizákonného vyhotovení úředních listin okresním hejtmanem dr Dworzakem ve Vsetíně.

Antonín Borák, válečný poškozenec v Praze X., Invalidovna, žádal okresní úřad ve Vsetíně o vystavení vysvědčení zachovalosti. Okresní úřad ve Vsetíně vystavil a zaslal Ant. Borákovi následující vysvědčení zachovalosti:

»Okresní úřad na Vsetíně Vám potvrzuje, že mimo vojenské tresty a to: u divisního soudu v Trientu č. 1020 ze dne 30. 4. 1912, § 145, 146, 156 6 týdnů tuh. žaláře a č. 1425 ze dne 20. 4. 1913, § 7, 797 2 měsíce těžkého žaláře, nebyl jste jinak soudně trestán.

Okresní hejtman:
Dr Dworzak v. r.«

Vysvědčení zachovalosti jest ze dne 15. prosince 1931 a má č. jed. 9/44 ad.

Vystavením tohoto vysvědčení dopustil se okresní hejtman ve Vsetíně dr Dworzak zřejmě činu protizákonného a tím těžce poškodil žadatele Ant. Borálka.

Podle § 1 nařízení Národního výboru československého ze dne 5. listopadu 1918 o amnestii č. 28 Sb z. a n. byly amnestovány všechny tresty v tomto paragrafu uvedené a podle odstavce 2., § 2 téhož zákona promíjejí se následky uvedených trestných činů, mezi něž náleží také porušení subordinace podle §§ 145-158 voj. trestního zákona. Proto mělo býti toto odsouzení v trestním rejstříku Ant. Borálka vymazáno a nesmí býti ve vysvědčení zachovalosti uváděno.

Je sice pravdou, že trestné činy spáchané podle §§ 7-797 nejsou výslovně podle § 1 citovaného zákona amnestovány, ale Ant. Borák mohl dosíci také zde amnestování a prominutí následků, kdyby byl žádost o amnestii a prominutí trestu podal, což jedině z neznalosti neučinil.

Podepsaní táží se pana ministra vnitra:

1. Jest panu ministru vnitra tento případ zřejmého porušení zákona okresním hejtmanem Dworzakem ve Vsetíně znám?

2. Jest pan ministr ochoten naříditi okresnímu hejtmanovi Dworzakovi ve Vsetíně, aby Ant. Borálkovi vydal vysvědčení zachovalosti odpovídající předpisům zákonným?

3. Co hodlá pan ministr učiniti, aby podobné případy nerespektování platných zákonů se strany úředníků ministru vnitra podléhajících bylo zamezeno?

V Praze, dne 29. dubna 1932.

Nedvěd,

Stejskalová, Langer, Hlávka, Kello, Fidlík, Mikulínek, Mazö, Lokota, Pilz, Douda, Kindl.

 

Překlad ad 783/3.

Interpelace

senátorů Reyzla, dr Hellera a soudr.

na pana ministra vnitra

stran vydávání listin k překročení hranic pro motorová vozidla.

Svaz Arbeiter Rad- u. Kraftfahrer-Bund für die ČSR. se sídlem v Trnovanech-Teplicích, který čítá daleko přes 20.000 členů, mezi nimi několik tisíc motorkářů, namáhá se již od let marně, aby dosáhl práva na vydávání listin k překročení hranic pro své členy. Dosud marně, poněvadž tuto výsadu má výhradně »Autoklub republiky Československé«, který jako poměrně malý klub má obrovské výlohy a representaci a prostředky pro tuto svou činnost shání vybíráním neslýchaně vysokých částek za vydávání listin pro překročení hranic. Vybírá na příklad za mezinárodní jízdní výkaz a mezinárodní propustku pro motorkáře, kteréžto listiny dlužno každý rok obnovovati a jejichž kolkování jen několik korun, peníz 176 Kč, tedy mnohonásobek toho, co tyto listiny stojí v jiných státech. Podobně předražuje také listiny pro překročení hranic pro cyklisty. Je na trvalo neudržitelným stavem, aby tuto výsadu měl jediný klub, který ještě k tomu dovede si vytvořiti z této výsady výnosný pramen příjmů a činiti poplatnými všechny spolky a svazy tohoto sportu. Je zcela vyloučeno, aby členové svazu Arbeiter Rad-u. Kraftfahrer-Bund, kteří z 95% jsou dělníky, sehnati mohli takovéto pro ně nemožné sumy za listiny k překročení hranic. Právo překročovati hranice nesmí býti vyhrazeno jen majetným státním občanům. Proti takovémuto popřípadnému chápání demokratických práv ve státě co nejrozhodněji protestujeme.

Podepsaní táží se tudíž pana ministra:

Jest ochoten naříditi, aby právo k vydávání listin pro překročení hranic uděleno bylo svazu Arbeiter Rad- u. Kraftfahrer-Bund se sídlem v Trnovanech-Teplicích, který jest ochoten tyto listiny svým členům vydávati za cenu vlastního nákladu?

V Praze, dne 19. května 1932.

Reyzl, dr Heller,

Bewtel, dr Holitscher, Stark, Palme, Just, Polach, Niessner, Jokl, Jarolim.

 

783/3 (původní znění).

Interpellation

der Senatoren Reyzl, Dr. Heller und Genossen

an den Herrn Minister des Innern

betreffend die Ausstellung der Papiere zur Grenzűberschreitung für Motorfahrzeuge.

Der Arbeiter Rad- u. Kraftfahrer-Bund für die ČSR. mit dem Sitze in Turn-Teplitz, der weit über 20.000 Mitglieder zählt, darunter einige tausende Motorradfahrer, bemüht sich schon seit Jahren,vergeblich, das Recht auf die Ausstellung der Papiere zur Grenzüberschreitung für seine Mitglieder zu erreichen. Bisher vergeblich, weil dieses Privileg ganz allein der »Autoklub republiky Československé« besitzt, der als ein verhältnismässig kleiner Klub riesigen Aufwand und Repräsentation betreibt und die Mittel für diese seine Tätigkeit durch die Einhebung unerhört hoher Beträge für die Ausstellung der Grenzpapiere aufbringt. Er hebt z. B. für den internationalen Fahrausweis und den internationalen Zulassungsschein für Motorradfahrer, welche Papiere jedes Jahr erneuert werden müssen und deren Stempelung nur einige Kronen kostet, einen Betrag von Kč 176,- ein, also ein Mehrfaches von dem, was diese Papiere in anderen Staaten kosten. Aehnlich überteuert sind auch die Grenzpapiere für die Radfahrer. Es ist auf die Dauer ein unhalbarer Zustand, dass ein einziger Klub dieses Privileg besitzt, der noch dazu aus diesem Privileg eine ergiebige Einnahmsquelle zu machen versteht und alle anderen Vereine und Verbände dieses Sportes tributpflichtig macht. Es ist ganz ausgeschlossen, dass Mitglieder des Arbeiter Rad- u. Kraftfahrer-Bundes, die zu 95% Arbeiter sind, solche für sie unerschwingliche Summen für die Grenzpapiere aufbringen können. Es darf das Recht der Grenzüberschreitung nicht allein den begüterten Staatsbürgern vorbehalten sein. Gegen eine solche eventuelle Auffassung der demokratischen Rechte im Staate legen wir auf das entschiedenste Protest ein.

Die Unterzeichneten fragen daher den Herrn Minister:

Ist er bereit anzuordnen, dass das Recht zur Ausstellung der Grenzpapiere dem Arbeiter Rad- u. Kraftfahrerbund mit dem Sitze in Turn-Teplitz erteilt wird, der bereit ist, diese Papiere zum Selbstkostenpreise an seine Mitglieder abzugeben?

Prag, am 19. Mai 1932.

Reyzl, Dr. Heller,

Beutel, Dr. Holitscher, Stark, Palme, Just, Polach, Niessner, Jokl, Jarolim.

 

Překlad ad 783/4.

Interpelace

senátorů Reyzla, dr Hellera a soudr.

na pana ministra veřejných prací

stran dodávek štěrku pro rekonstrukce státních silnic.

Dne 30. dubna t. r. zaslal kartel svobodných organisací a křesťanské organisace ze Šluknova ministerstvu veřejných prací naléhavé podání stran podivného postupu při zadávání dodávek štěrku pro rekonstrukci státní silnice Lobendava-Hanšpach-Velký Šenov v šluknovském okresu. Podání je doloženo obšírným dobrozdáním německého ústředního svazu pro průmysl vápenický, cihlářský a kamenický v Ústí n. L. a soudně ověřeným vysvědčením traťmistra ve Šluknově. Dobrozdání osvědčuje méněcennost štěrku, který dodala firma Technobasalta v Praze, Národní 13, vysvědčení traťmistra potvrzuje, že dodané vagony vykazovaly značně menší množství štěrku oproti nákladním listům. V podání poukazuje se také na zvláštní způsob jednání inspektora zemského úřadu vrchního stavebního rady Kozlíka při zadávání dodávek štěrku, a uvádí se také protest firmy, stavbu provádějící, pro špatný materiál štěrkovací. Kdežto v okresu šluknovském dobývá se v několika velikých lomech a ve velké výkonné štěrkovně na vrchu Botzen uznaně výtečný štěrk a dodává se za levnější ceny než od Technobasalty, bere stát z daleka méněcenný, skoro zcela neschopný, drahý štěrkový materiál. Nezaměstnanost ve šluknovském okrese je velmi velká, následkem jednání státní správy musela býti také ještě zastavena práce ve velké štěrkovně na vrchu Botzen.Veškerého obyvatelstva, zejména dělnictva, zmocnilo se vzhledem k těmto událostem nesmírné rozčilení, a došlo proto již několikrát k prudkým demonstracím. Rozčilení vzrůstá vzhledem ke skutečnosti, že ministerstvo veřejných prací ani na podání organisací ničeho nepodniká, aby učinilo přítrž jednání podřízených orgánů.

Podepsaní táží se pana ministra:

Jest ochoten naříditi ihned vyšetřování neuvěřitelných téměř skutečností, v podání uvedených, dodaný nepotřebný materiál firmě Technobasalta dáti k disposici a tuto firmu pro poškození státních zájmů vzíti k zodpovědnosti?

Je pan ministr ochoten nepředpojatým úřadem dát přezkoumati způsob jednání zodpovědných úředníků při zadávání dodávek štěrku a vzíti je, budou-li uvedené skutečnosti potvrzeny, rovněž k zodpovědnosti?

V Praze, dne 19. května 1932.

Reyzl, dr Heller,

dr Holitscher, Stark, Jokl, Palme, Just, Polach, Jarolim, Niessner, Beutel.

 

783/4 (původní znění).

Interpellation

der Senatoren Reyzl, Dr. Heller und Genossen

an den Herrn Minister fűr öffentliche Arbeiten

betreffend Schotterlieferungen für Staatsstrassenrekonstruktionen.

Am 30. April d. J. haben das Kartell der freien Gewerkschaften und die christlichen Gewerkschaften von Schluckenau an das Ministerium für öffentliche Arbeiten eine dringende Eingabe bezüglich der sonderbaren Vorgänge bei der Vergabe der Schotterlieferungen für die Staatsstrassen-Rekonstruktion der Staatsstrasse Lobendau-Hainspach-Grosschönau im Schluckenauer Bezirke, gerichtet. Die Eingabe ist belegt mit einem ausführlichen Gutachten des deutschen Zentralverbandes für Kalk-, Ziegel u. Steinindustrie in Aussig a. d. E. und einem gerichtlich bescheinigten Zeugnisse des Bahnmeisters in Schluckenau. Das Gutachten bescheinigt die Minderwertigkeit des von der Firma Technobasalte Prag, Národní 13, gelieferten Schotters, das Zeugnis des Bahnmeisters bestätigt, dass die gelieferten Waggons ein bedeutendes Mindermass Schotter gegenüber dem Frachtbriefe aufwiesen. In der Eingabe wird auch auf die sonderbare Handlungsweise des Inspektors des Landesamtes Oberbaurat Kozlík bei der Vergabe der Schotterlieferungen hingewiesen, und auch der Protest der bauausführenden Firma wegen des schlechten Schottermaterials angeführt. Während im Bezirke Schluckenau in einigen grossen Steinbrüchen und in einem grossen leistungsfähigen Schotterwerke am Botzenberge ein anerkannt ausgezeichneter Schotter gewonnen und zu einem billigeren Preise als von der Technobasalte geliefert wird, bezieht der Staat aus der Ferne ein minderwertiges, fast ganz untaugliches, teueres Schottermaterial. Die Arbeitslosigkeit im Schluckenauer Bezirke ist sehr gross, durch die Handlungsweise der Staatsverwaltung musste auch noch das grosse Schotterwerk am Botzen stillgelegt werden. Der gesamten Bevölkerung, vornehmlich der Arbeiterschaft hat sich angesichts dieser Vorgänge eine ungeheuere Erregung bemächtigt, und es kam dieserhalb schon mehrmals zu erbitterten Demonstrationen. Die Erregung wächst angesichts der Tatsache, dass das Ministerium für öffentliche Arbeiten auch auf die Eingabe der Gewerkschaften gar nichts unternimmt, um dem Treiben der untergeordneten Organe Einhalt zu tun.

Die Unterzeichneten fragen den Herrn Minister:

Ist er bereit sofort eine Untersuchung, der in der Eingabe angeführten fast unglaublichen Dinge anzuordnen, das gelieferte unbrauchbare Material der Firma Technobasalte zur Verfügung zu stellen und diese Firma wegen Schädigung der Staatsinteressen zur Verantwortung zu ziehen?

Ist der Herr Minister bereit die Handlungsweise der verantwortlichen Beamten bei der Vergabe der Schotterlieferungen durch eine unvoreingenommene Stelle überprüfen zu lasen und sie bei Bestätigung der angeführten Tatsachen ebenfalls zur Rechenschaft zu ziehen?

Prag, am 19. Mai 1932.

Reyzl, Dr. Heller,

Dr. Holitscher, Stark, Jokl, Palme, Just, Polach, Jarolim, Niessner, Beutel.

 

783/5.

Interpelace

senátora Nedvěda a soudruhů

ministru školství a národní osvěty

ohledně persekuce a trestání školních dítek pro účast na besídce »Včely« 13. března 1932 v Nové Vsi, okres Kralupy n. Vlt.

Dne 13. března 1932 ve 2 hodiny odpoledne svolala obvodní rada družstevnic »Včely« v Nové Vsi, okres Kralupy n. Vlt., do hostince »U Petříčků« besedu žen-družstevnic »Včely« a vyzvala ženy-družstevnice, aby přivedly své dítky, které budou na besídce obdarovány kávou a pečivem. Ženy-družstevnice, členky ústředního konsumního družstva »Včely« zúčastnily se této besídky hromadně a vzaly s sebou své dítky. Celkem se zúčastnilo besídky asi 50 dětí.

Na tentýž den a tutéž hodinu pořádala tělocvičná jednota »Sokol« divadlo v Ledčicích, okres Roudnice n. Lab. Správce školy v Nové Vsi Husník, vyzýval děti, aby šly hromadně na divadlo »Sokola« do Ledčic. V pondělí 14. března ptal se správce školy, Husník, ve všech třídách dětí, kdo z nich byl na besídce »Včely«. Všechny děti se přihlásily. Ředitel Husník jim ihned oznámil, že všechny dostanou trojku z mravů. Občan Kokta a občanka Čápová intervenovali v této věci u správce školy a on jim řekl, že trojka z mravů bude dána dětem z nařízení okresního školního inspektora. 3. dubna podali všichni rodiče protest proti tomuto šikanování a persekvování školních dítek předsedovi místní školní rady, panu Pokornému, rolníkovi v Nové Vsi. 16. dubna dostávaly děti vysvědčení a hrozba špatné známky z mravů byla splněna tím, že dítky z první a druhé třídy dostaly dvojku z mravů a ze čtvrté a třetí třídy trojku z mravů. Potrestány byly tyto děti: Emilie Jiterková, Anna Pancířová, Věra Čápová, Anna Uhrová, Vlasta Šimralová, Jaroslav Hochman, Zdeněk Koktán, Zdeněk Sypecký, Antonín Mácha, Marie Vernerová, Miluška Jansová, Oldřich Jandač, Růžena Štropová, Václav Vojtěchovský, Marie Vojtěchovská, Anděla Pancířová, Ladislav Pancíř, Jiřina Petříčková, Božena Pejšková, František Pejšek, Alois Šebesta, Jaroslav Šebesta, Věra Šebestová, Jaroslav Holý, Jaroslav Šafránek, Karel Vlasák, Věra Vlasáková, Jaroslav Hochman, Miluška Krahulíková, Karel Vurma, Adolf Vurma, Miloslav Sypecký a Václav Buňata.

16. dubna konala se schůze místní školní rady na žádost rodičů, kteří žádali, aby o této věci bylo jednáno. Rodiče nebyli připuštěni, jenom jejich mluvčí Antonín Švec a tomu bylo řečeno, že místní školní rada předá věc okresní školní radě. Protest rodičů byl postoupen okresní školní radě a doposud není vyřízen. Celá řada rodičů odepřela podepsat vysvědčení školním dětem. Na den 1. května byli všichni rodičové, kteří vysvědčení školní nepodepsali, předvoláni a vyslýcháni. Všichni bez rozdílu oznámili, že nepodepsali na důkaz protestu a ostře kritisovali trestání svých nevinných dětí.

Podepsaní táží se pana ministra školství a národní osvěty:

1. Jest panu ministrovi tento případ protizákonného trestání dětí znám?

2. Souhlasí pan ministr s takovouto persekucí školních dětí, jakož i persekucí proletářského družstevního hnutí a oficielní podpory »Sokola« školními úřady?

3. Souhlasí pan ministr s tím, aby děti byly trestány, když poslouchají svých rodičů?

4. Je si pan ministr vědom toho, že takovýto postup školních úřadů má za následek vytvoření propasti mezi školou na jedné a rodiči a dětmi na druhé straně?

5. Souhlasí s tím pan ministr, aby proletářské děti byly pronásledovány a šikanovány a trestány jen proto, že jejich rodiče je vychovali v příslušnosti k proletářské třídě?

6. Jest pan ministr ochoten dát tento případ přísně vyšeřit a potrestat řídícího učitele Husníka, jakož i okresního školního inspektora?

7. Jest pan ministr ochoten učinit opatření, aby pro příště jakákoli persekuce a šikanování proletářského družstevního hnutí a školních dítek školními úřady byla znemožněna?

V Praze, dne 27. května 1932.

Nedvěd,

Stejskalová, Langer, Hlávka, Kello, Fidlík, Kindl, Mezö, Lokota, Pilz, Douda, Mikulíček, Haken.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP