Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.

III. volební období.

6. zasedání.

Tisk 805.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 829) zákona

o zřizování provozoven na výrobu cukru z řepy (tisk 1806).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 192. schůzi dne 3. června 1932 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne..............

o zřizování provozoven na výrobu cukru z řepy.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Po dobu účinnosti tohoto zákona lze zřizovati provozovny na výrobu cukru z řepy jen tehdy, je-li stanoviště nové provozovny vzdáleno od nejbližší provozovny na výrobu cukru z řepy po dráze nejméně 30 km, a není-li spojení drahou, nejméně 15 km.

(2) Nejsou-li splněny podmínky předchozího odstavce, lze zřizovati provozovny na výrobu cukru z řepy jen se svolením, jež udílí ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem zemědělství a ministerstvem pro zásobování lidu, jsou-li pro to vážné hospodářské důvody; za této podmínky jest svolení uděliti zejména tehdy, jedná-li se o zřízení provozovny v místě, v němž výroba cukru z řepy byla během posledních tří let zastavena a v jehož okruhu do 12 km není jiné provozovny na výrobu cukru z řepy.

(3) Za zřízení provozovny ve smyslu tohoto zákona nepokládá se znovuzřízení nebo zdokonalení závodu již trvajícího.

§ 2.

(1) Z provozoven na výrobu cukru z řepy, zřízených za účinnosti tohoto zákona, smí se ať přímo nebo nepřímo v jednom výrobním období zdaněně vykliditi nejvýše množství cukru rovnající se 8,5 kg z každých 100 kg čisté váhy řepy zpracované na cukr v provozovně. Řepový cukr vyklizený nezdaněně ke krmení včel započítá se do množství cukru vyklizeného zdaněně.

(2) Výrobní období počíná 1. zářím jednoho a končí 31. srpnem následujícího roku.

§ 3.

Živnostenský úřad může schváliti provozovnu na výrobu cukru z řepy jen tehdy, jsou-li splněny podmínky § 1, odst. 1. nebo bylo-li dáno svolení podle § 1, odst. 2.

§ 4.

Jednání proti ustanovení § 2, odst. 1. trestá se jako přestupek okresním úřadem pokutou od 1.000 do 200.000 Kč nebo vězením od 24 hodin až do 6 měsíců. Při nedobytnosti pokuty promění se tato v přiměřený náhradní trest vězení od 24 hodin do 6 měsíců.

§ 5.

Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášení; pozbývá platnosti dnem 31. srpna 1934.

§ 6.

Ministru průmyslu, obchodu a živností a ministru financí se ukládá, aby ve shodě se zúčastněnými ministry zákon tento provedli.

J. Malypetr v. r.,
předseda.

JUDr. Jan Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP