Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.

III. volební období.

6. zasedání.

Tisk 819.

Návrh

senátora V. Dundra a soudruhů

na poskytnutí pomoci a státní podpory zemědělcům, postiženým živelními pohromami v okresích mladoboleslavském a mělnickém.

Dne 5. června 1932 postiženo bylo mnoho obcí v okresích mladoboleslavském a mělnickém hrozným krupobitím. Škody, jež utrpěli zemědělci, jsou ohromné. Zničeno bylo namnoze obilí, zelenina, řepa i brambory. Není pamětníka tak těžké, přímo zoufalství postižených vyvolávající pohromy. Na mnohých polích nelze nyní zjistiti, co tam bylo pěstováno. Práce, kterou věnovali až dosud zemědělci pěstování plodin, jest úplně zničena. S těžkými obavami vzhlížejí zemědělci, ponejvíce drobní a střední rolníci, vstříc budoucnosti.

Krutě postiženi jsou zemědělci v okrese mladoboleslavském v obcích: Brodce n. J., Horky n. Jiz., Dražice. Kbely, Zdětín, Luštěnice, Němčice atd., v okrese mělnickém: Přívory, Libiš, Chlumín, Obříství, Kopeč, Byškovice, Tuháň, Koryčany atd. Ve většině případů zničena byla úroda z plných 100%. Škody jež utrpěli zemědělci, jsou tím bolestnější a tíživější, ježto byly způsobeny v době, kdy zemědělci nemohou se rozhodnouti pro nový osev, který by jim zaručil aspoň z části náhradu zničené úrody.

Jak katastrofální jest pohroma, způsobená krupobitím dne 5. června 1932, vysvítá z přehledu rozsahu škody na katastru obce přívorské a sousedících pozemcích, jež jsou majetkem občanů přívorských. Katastr této obce i s pozemky sousedícími jest 709 ha. Z toho 350 ha bylo zničeno na plných 100%, 180 ha na 70% a 179 ha na 40%. Počet zemědělců, kteří mají všechny svoje pozemky ve výměře 118 ha na plných 100% zničeny, jest 45 a všichni jsou přímo existenčně ohroženi. Také ostatní zemědělci u nichž zničena jest úroda na 70, resp. 40%, velmi těžce jsou materielně poškozeni. Ze zničených polí připadá 30% na zeleninu, 40% na obilí, 15% na pícniny a 15% na okopaniny. V podobné těžké, ano zoufalé situaci nalézají se zemědělci i v ostatních obcích v okresech mělnickém a mladoboleslavském a ze všech míst ozývá se zoufalé volání o pomoc a záchranu. Této pomoci jest nezbytně třeba a musí býti poskytnuta s největším urychlením. Jde ponejvíce o malé zemědělce, na něž tíha poměrů, zostřena krutými živelními pohromami, doléhá měrou vrchovatou. Jde ve skutečnosti o záchranu holých existencí. Jde také o pomoc lidem, kteří tento svůj zoufalý stav nezavinili a jimž proto nutno poskytnouti ve zvýšené míře vydatnou a účinnou pomoc.

Podepsaní navrhují:

1. aby vláda dala okamžitě vyšetřiti rozsah škody,

2. aby ke zmírnění všech těchto škod byly postiženým obyvatelům ve jmenovaných obcích odepsány daně za léta 1930-1931, a aby nebyly vymáhány nedoplatky dlužných daní,

3. aby uložila ministru financí, aby ze státní pokladny poskytl vydatné podpory na úhradu způsobených škod,

4. aby uložila ministerstvu zemědělství, aby se postaralo o opatření krmiv, jež byly zničeny katastrofální povodní v jednotlivých obcích okresu mělnického, a jež třeba bezplatně zemědělcům poskytnouti.

V Praze, dne 7. června 1932.

Dundr,

Časný, Nentvich, Petřík, Koukal, Havránek, Havlena, Filipínský, Modráček, Zimák, ing. Winter, Pocisk.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP