Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1933.

III. volební období.

8. zasedání.

Tisk 1007.

Usnesení poslanecké sněmovny

 

o vládním návrhu (tisk 2186) zákona

o dani kuponové a o snížení úroků z některých cenných papírů pevně zúročitelných (tisk 2190).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 257. schůzi dne 16. března 1933 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne............................................1933

o dani kuponové a o snížení úroků z některých cenných papírů pevně zúročitelných.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Hlava první.

Kuponová daň.

§ 1.

(1) Dani kuponové podléhají úroky vnitřního státního dluhu, spočívajícího na zákonných zmocněních z doby před 1. lednem 1933, pokud splatnost úroků nastane po té, co tento zákon nabude účinnosti.

(2) Nerozhoduje, jsou-li úroky vypláceny na kupony či jiným způsobem.

§ 2.

Výjimečné, nepodléhají dani kuponové úroky ze státních pokladničních bonů vydaných podle zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 333 Sb. z. a n., jakož i úroky státních pokladničních poukázek vydaných po 31. prosinci 1932.

§ 3.

Daň činí 162/3% úroků, jež mají býti vyplaceny.

§ 4.

(1) Daň se vybírá srážkou při výplatě úroků tím způsobem, že vyplácející pokladna vyplatí úroky zmenšené o kuponovou daň.

(2) Při tom jest jednotlivé úrokové platy (kupony) zaokrouhliti podle ustanovení § 8 zákona ze dne 9. června 1932, č. 94 Sb. z. a n., o nové soustavě drobných peněz.

Hlava druhá.

Snížení úroků z některých cenných papírů pevně zúročitelných.

§ 5.

(1) Úroky ze zástavních listů a jiných pevně zúročitelných dílčích dlužních úpisů, znějících na československé koruny, jichž dlužník sídlí v tuzemsku a které byly vydány před účinností tohoto zákona, snižují se počínajíc první úrokovou splatností po účinnosti tohoto zákona o 162/3% srážkou při výplatě příslušných úroků. Jest nerozhodno, zda se úroky vyplácejí na kupony či jiným způsobem. Jednotlivé úrokové platy jest zaokrouhliti podle ustanovení § 8 zák. č. 94/1932 Sb. z. a n.

(2) Ustanovení předešlého odstavce se nevztahují na cenné papíry, o nichž jedná prvá hlava tohoto zákona, dále na dluhopisy vydané zvláštním fondem pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů a všeobecným fondem peněžních ústavů v republice Československé, jakož i základní úpisy Zemské banky, dříve Zemské banky království Českého v Praze.

§ 6.

(1) Úroky ze zápůjček, na jejichž podkladě byly před účinností tohoto zákona vydány zástavní listy anebo jiné dílčí dlužní úpisy, snižují se počínajíc první úrokovou splatností po účinnosti tohoto zákona o 162/3%. Umořovací plány takových zápůjček zůstávají beze změny v platnosti.

(2) Není dovoleno zvyšovati správní příspěvky a jiná vedlejší plnění ze zápůjček uvedených v předešlém odstavci nad míru platnou dne 1. března 1933 ani požadovati od dlužníků jakákoliv nová plnění toho druhu.

(3) Jednání proti ustanovením obou předešlých odstavců nejsou právně závazná.

§ 7.

Československým státem nebo jinými tuzemskými osobami jakýmkoliv způsobem zaručené dividendy z akcií vydaných před účinností tohoto zákona snižují se počínajíc první jejich splatností po jeho účinnosti o 162/3% na tak dlouho, dokud společnost plně ručiteli nesplatí všechny ze záruky poskytnuté zálohy s příslušenstvím.

§ 8.

Ode dne účinnosti tohoto zákona smějí býti vydávány cenné papíry (§ 5) s úrokovou mírou nejvýše 5%ní.

§ 9.

Pro posouzení, byl-li ten který cenný papír vydán před účinností tohoto zákona, jest až do provedení protidůkazů rozhodným den jeho vyhotovení; u cenných papírů vydaných na podkladě zápůjček (§ 6, odst. 1.) den výplaty zápůjčky.

§ 10.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

F. Staněk v. r.,
předseda.

Dr Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP