Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1933.

III. volební období.

8. zasedání.

Tisk 1012.

Zpráva

rozpočtového výboru

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1008) k vládnímu návrhu zákona o půjčce práce.

Návrhem zákona zmocňuje se ministr financí, aby za podmínek a k účelům stanoveným v tomto zákoně vydal státní investiční půjčku, nazvanou >půjčkou práce<. Půjčka bude zúročena 5 ze 100 ročně a umořena slosováním ve 30 letech počínajíc rokem 1933.

Účelem půjčky je, jak její název praví, zvýšiti příležitost k práci a tím umírniti nezaměstnanost. Podáním tohoto návrhu zákona vyhovuje vláda všeobecnému přání projevenému v senátě i v poslanecké sněmovně, aby veřejnými prostředky zabráněno bylo dalšímu vzrůstu nezaměstnaných a úpadku našeho hospodářského života, postiženého mimořádnými poruchami zahraničního obchodu. V zemi, jako náš stát, kde je nesmírný nedostatek obecně užitečných investic, je zřejmou anomálií, že skoro milion pracovních sil zahálí a trpí nouzí, ač jejich práce je potřeba.

K provádění nutných a obecně prospěšných investic nelze za nynějších poměrů při enormním zatížení poplatníků zjednati finanční prostředky novými berněmi. Jedinou možností je vnitřní půjčka. Ovšem ani ta není bez obtíží, ačkoli poměrná zámožnost obyvatelstva republiky je dosti příznivou podmínkou pro tento způsob opatřování veřejných prostředků. Kromě jiného třeba vzíti v úvahu značné zatížení státu i samosprávy vnitřními půjčkami a vysoké zúročení dosavadních státních papírů. Pokud se zadlužení státu týče je na drahé straně příznivou okolností, že vlastní majetek státu vyvažuje ne-li zúplna, tož bezmála zadluženost státu, při čemž hospodářsky zužitkovatelný státní majetek kryje aspoň 2/3 státního dluhu. Ožehavější otázkou je poměrně vysoká zúročitelnost státních papírů, která byla by vážnou překážkou úspěchu nové investiční půjčky, jejíž zúročení nemůže býti vysoké, má-li vyhověti účelům, pro něž je určena. Proto bylo nutno současně s předlohou zákona o půjčce práce podati další osnovu zákona kterou se snižuje výnosnost dosavadních státních půjček, k čemuž místo konverse byla volena jistější cesta zdanění, a dále bylo nutno přiznati nové investiční půjčce zvláštní výhody.

Výhody půjčky práce spočívají jednak v tom, ze se upisovatelům přiznává 10% prémie nad jmenovitou hodnotu při slosování půjčky, dále přiznává se upisovatelům, kteří do 15. května 1933 opraví svoje daňová přiznání za berní rok 1932 co do svého příjmu ze jmění kapitálového, amnestie, která vztahuje se i na kapitály v cizině uložené a včas neohlášené, konečně povoluje se dlužníkům starších daní (přímých, daně z obratu a přepychové) za rok 1930 a léta předchozí, sleva 25% dlužné daně, vyhoví-li podmínkám tohoto zákona. Kromě toho možno dluhopisů této půjčky použíti jmenovitou hodnotou k placení daně dědické a pozůstalostního poplatku z nemovitostí. Zmíněný 25% odpis daňových nedoplatků je vázán podmínkou, že dlužník musí zaplatiti na svůj dluh 75%, a to z polovice v hotovosti a z polovice v dluhopisech dřívějších státních půjček a upsati půjčku práce ve výši aspoň 40% takto vyrovnaných daňových nedoplatků.

Dluhopisy státních půjček, složené na vyrovnání daňových nedoplatků, budou vzaty z oběhu a odepsány ze státního dluhu. Vzetím dluhopisů z oběhu nahrazuje se v období končícím 1. lednem 1935 umořování vnitřního státního dluhu založeného.

Z výtěžku půjčky práce bude napřed uhrazena částka, kterou jest ministr financí zmocněn opatřiti úvěrovou operací nebo poskytnouti zálohou ze státní pokladny na investiční potřeby státních podniků podle čl. XV. finančního zákona na r. 1933. Dalšího výtěžku bude použito na nutné investiční potřeby státních podniků nad míru stanovenou rozpočtem na r. 1933, dále na zápůjčky státním fondům (silničnímu, melioračnímu, vodocestnému a elektrisačnímu) a na zápůjčky svazkům územní samosprávy na nutné, národohospodářsky účelné a obecně prospěšné investice.

Novinkou jest, že půjčka přijde k dobru též samosprávě, která pro nedostatek finančních prostředků a vázanost svých výdajů předpisy o přípustnosti a povolování zápůjček samosprávným svazkům byla nucena zaraziti i nejnutnější práce jako stavbu vodovodu, úpravy silnic, cest atd.

Vzhledem k tomu, že půjčka je určena k zmírnění nezaměstnanosti, dlužno dbáti toho, aby bylo jejího výtěžku používáno na práce, jež vyžadují značného počtu pracovních sil, dále pokud možno na práce, jež svým vlastním výnosem budou hraditi úroky a úmor použité zápůjčky.

Půjčka není limitována určitým obnosem, aby bylo ponecháno široké veřejnosti přispěti k jejímu úspěchu podle možnosti.

Uváživ důležitost této půjčky k zmírnění nynějších hospodářských a sociálních nesnází, doporučuje rozpočtový výbor slavnému senátu, aby tuto osnovu zákona schválil podle usnesení poslanecké sněmovny, sen. tisk č. 1008.

V Praze, dne 17. března 1933.

Dr J. Karas v. r.,
předseda.

Frant. Modráček v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP