Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1933.

III. volební období.

8. zasedání.

Tisk 1016.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu ve Znojmě ze dne 31. ledna 1933, č. j. Nt 31/33, za souhlas k trestnímu stíhání senátora Pavla Havránka pro přečin urážky tiskem (č. 8124/1933 předs.).

Skutková povaha.

V časopisu »Dělnické Listy« č. 49., ze dne 16. prosince 1932 uveřejněn byl tento článek pod názvem »Z továrny Löwovy v Malém Beranově«:

»Z továrny Löwovy v Malém Beranově docházejí nás stížnosti, že někteří mistři – úředníci – provádějí hrozbou a terorem agitaci ve prospěch strany národně sociální. Jsou známy nám případy, kde dělnicí byli voláni do tovární kanceláře, kde se jim sdělilo, nepřistoupí-li ke straně národně sociální, nemohou býti do zaměstnání přijati. Jiní dělníci, kteří v továrně byli zaměstnáni více jak 30 let – a někteří z nich jsou otcové až sedmičlenné rodiny – byli propuštění, poněvadž nebyli národní socialisté. Naproti tomu dělníci svobodní – národní socialisté – v továrně krátkou dobu zaměstnaní, mohou klidně v továrně i nadále býti zaměstnáni. Zprávy tyto zní sice neuvěřitelně, zejména, když jsou nám osoby ve správní radě podniku známy jako osoby uznalé a sociálně cítící, přece však jsou pravdivé. Za zemřelého majitele podniku se často nadávalo, že nemá se členy rodiny jeho dělníků soucit, ale přece, když byl nucen dělnictvo propouštěti, dohodl se s důvěrníky dělnictva a propouštěl dělníky, kteří tímto propuštěním nebyli nijak postiženi a dbal zejména, aby otcové rodin propuštěni nebyli. Soudíme, že správní rada podniku o tomto postupu není informována a že po této informaci uvede záležitost do spravedlivějších mezí.«

Antonín Šedivý, strojní mistr v Malém Beranově, Jaroslav Spudil, předlářský mistr v Malém Beranově, František Kuhn, tkalcovský mistr v Malém Beranově a František Matula, manipulant v továrně v Malém Beranově, podali pro tento článek žalobu pro přečin urážky spáchaný tiskem proti redaktoru uvedeného časopisu, Rudolfu Denkemu, jenž ve lhůtě soudem stanovené jmenoval jako původce článku senátora Pavla Havránka. Uvedení soukromí žalobci navrhli pak, aby trestní stíhání pro přečin proti bezpečnosti cti tiskem spáchaný zahájeno bylo proti původci článku Pavlu Havránkovi.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby slavný senát nedal souhlasu k trestnímu stíhání Pavla Havránka pro přestupek proti bezpečnosti cti, tiskem spáchaný.

Důvody.

Jedná se o zcela paušální obvinění (»někteří mistři-úředníci«) jež nemá žádného konkrétního podkladu. Takové paušální obvinění netvoří nic jiného, nežli určitou formu politicky-agitačního prostředku, sice ne zcela důstojného, nicméně však takového, že nelze v něm spatřovati přímé obviňování ze skutků nízkých a nečestných osob, jež cítí se býti zmíněným článkem dotčeny na své cti.

V Praze, dne 27. března 1933.

Dr Buday v. r.,
místopředseda.

E. Šimek v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP