Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1933.
III. volební období.
8. zasedání.
Tisk 1042.
Návrh
senátora Hakena a soudr.
na doplnění zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n., o úpravě služebních požitků československého vojska.
Podepsaní navrhují, aby se senát Národního shromáždění usnesl na tomto zákoně:
Zákon
ze dne.........,
kterým se doplňuje zákon ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n., o úpravě služebních požitků československého vojska.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
§ 13 zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n., o úpravě služebních požitků československého vojska se doplňuje takto:
1. Ostatní mužstvo, totiž poddůstojníci, jimž služba vojenská není povoláním a mužstvo bez hodnosti, mají nárok na denní plat (žold), stravu, chléb, kuřivo, ubytování, ošacení a jednadvacetidenní řádnou dovolenou s plnými požitky.
2. Nároky na zákonnou dovolenou podle odstavce 1. tohoto zákona může mužstvo uplatniti v průběhu čtrnáctiměsíční aktivní služby buď najednou, nebo na dvakrát nebo na třikrát; přání a potřeby mužstva při volbě termínu nastoupení dovolené i jejího časového rozdělení buďtež respektovány.
3. O zákonnou dovolenou nesmí býti mužstvo nijakým způsobem zkráceno ani z titulu trestu ani proto, že příslušník mužstva měl dovolenou z důvodů hospodářských, či rodinných (nemoc v rodině, úmrtí, svatba a pod.), či z důvodů rodinné hospodářské katastrofy (požár, povodeň a pod.). Dovolené tohoto jakož i jiného druhu, nelze započítávati do zákonné dovolené podle zákona.
4. Cestovní dny na dovolenou a zpět se do dovolené nepočítají. Na vzdálenost přes 500 km trati má dovolenec nárok na jízdu rychlíkem.
5. Při odjezdu na dovolenou podle zákona obdrží dovolenec plné požitky v penězích (žold i stravné) pro celou dobu dovolené předem. Kromě toho pro každý cestovní den na dovolenou a zpět 10 Kč cestovní diety.
6. Jízdné drahou případně autobusy čsl. státních drah hradí za dovolence vojenská správa.
§ 2.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení, a provede jej ministr národní obrany.
Důvody:
Příslušníci mužstva československé armády nemají až dosud zákonně upravené dovolené. Jejich dovolená závisela velmi často na dobrém zdání, či libovůli velitelů. Při udělování dovolené bylo velmi často postupováno nespravedlivě a mužstvo v dovolené zkracováno. Ve velmi častých případech byli vojíni zkracováni o dovolenou za trest, anebo v důsledku disciplinárního trestu. V jiných případech byli nuceni udělenou dovolenou po vypršení presenční služby nasluhovati. Tyto skutečnosti způsobovaly v dovolených chaos, u vojínů pocit nespravedlnosti a persekuce. Náš návrh na jednadvacetidenní zákonnou dovolenou má za účel dáti dovolené ráz právního nároku. Dnešní služba vojenská je i pro mužstvo tak napínavá, že požadavek zákonné dovolené je plně i z tohoto důvodu oprávněn.
Nynější hluboká krise, dotýkající se veliké většiny rodin aktivně sloužících vojínů zhoršuje podstatně i sociální postavení nemajetného vojína. On často neuchází se o potřebnou dovolenou z důvodu, že by připadl na ní na obtíž rodině, jež velmi často je v hospodářské tíži, ba dokonce v bídě. To se netýká rodin jen dělníků nezaměstnaných nebo částečně zaměstnaných, ale i dělníků zaměstnaných, vrstev rolnických i vrstvy živnostníků a řemeslníků. Tyto okolnosti plně odůvodňují požadavek našeho návrhu, aby vojenská správa dovolence plnými požitky zabezpečila. Vojín má po čas dovolené míti nejen žold, ale i relutum, připadající na stravu, jakož i hrazení jízdného a cestovní denní dietu na dovolenou a zpět.
Náklad finanční vzniklý tímto zákonem lze uhraditi v rámci řádného rozpočtu ministerstva národní obrany. Nové zatížení vzniká pouze ustanovením cestovních diet dovolenců, jež lze odhadnouti asi 7 miliony Kč.
Formálně navrhujeme, aby tento návrh po výboru iniciativním byl projednán výborem branným a rozpočtovým.
V Praze, dne 15. května 1933.
Haken,
Kindl, Hajníková, Stejskalová, Douda, Pilz, Kello, Fidlík, Mező, Hlávka, Langer, Vydrová, Mikulíček.