Senát Národního shromáždění R.Čs. r. 1933.

III. volební období.

8. zasedání.

Tisk 1055.

Zpráva

ústavně-právního výboru

o návrhu senátorů V. Donáta, J. Filipínského, V. Klofáče, dr F. Reyla, V. Votruby, dr K. Hellera, L. Luksche a druhů (tisk 1048)

na změnu některých ustanovení jednacího řádu senátu Národního shromáždění ze dne 15. dubna 1920, č. 326 Sb. z., a n.

Podstatnou částí návrhu jsou tato nová ustanovení:

Účelněji jest formulován § 9, odstavec 1, lit. m), o vyloučení projevů ukládajících o republiku, ohrožujících bezpečnost státu, projevů hrubě urážlivých, projevů vybízejících k těmto trestním činům nebo činy takové schvalujících ze senátních spisů tiskem vydávaných.

Podle § 9, odstavec 2, může předsednictvo neodkladné věci rozhodnouti mimo schůzi per rollam.

Příští schůzi a pořad jednání ustanoví předseda podle usnesení předsednictva, leč že by se senát jinak usnesl k návrhu 50 senátorů.

Otázka, zda má či nemá býti dovoleno čísti řeči, může býti ovšem řešena různě. Čtení neprospívá živosti rozpravy a snižuje zájem o ni, může do konce vésti k bezduchému čtení řeči, které sepsal někdo jiný. Zákaz čtení nutí senátory, aby opravdu věcí se zabývali, chtějí-li k ní mluviti, ač úroveň rozpravy tím nemusí býti povznesena. Zákaz čtení povede však snad přece u všech stran k pečlivějšímu výběru kandidátů.

Proto výbor přiklonil se ke změně § 44 odst. 1 podle návrhu.

Ústavně-právní výbor doporučuje slavnému senátu k ústavnímu schválení na základě článku I. zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 326 Sb. z. a n., o jednacím řádu senátu Národního shromáždění tyto autonomní změny ustanovení jednacího řádu senátu:

§ 2, odstavec 2 mění se takto:

(2) Pro každou schůzi plnou i výborovou vyloží se presenční listina, do níž se přítomní senátoři vlastní rukou zapíší.

§ 9, odstavec 1, lit. m) zní:

m) o vyloučení projevů ukládajících o republiku, ohrožujících bezpečnost státu nebo hrubě urážlivých, projevů vybízejících k těmto trestným činům nebo činy takové schvalujících ze senátních spisů tiskem rozdávaných. O vyloučení takových projevů ze zápisů (záznamů) výborových a jejich příloh rozhoduje předseda a zapisovatel výboru.

§ 9, odstavec 2 doplňuje se takto:

Věci, které předseda uzná za neodkladné, předloží předsednictvu k usnesení písemnému mimo schůzi.

§ 40, odstavce 1 a 2 znějí:

Příští schůze.

(1) Předseda ukončuje schůzi a sdělí usnesení předsednictva o době a pořadu jednání schůze příští.

(2) Návrhy, aby se příští schůze konala jindy nebo s jiným pořadem, mohou se státi předmětem usnášení, prohlásí-li se pro to na dotaz předsedův nejméně padesát senátorů. V tom případě o nich rozhodne senát bez rozpravy prostým hlasováním.

§ 44, odstavec 1 zní:

Řeči.

(1) Nesmí se ujmouti slova, komu ho předseda nedal. Zpravodajové, řečníci, členové vlády a jejich zástupci mluví s řečniště. Není dovoleno řeči čísti, vyjma projevy předsedy, předsedů nebo zpravodajů výborových, členů neb zástupců vlády, stručná prohlášení přednášená jménem klubů a citace s označením pramene. Všichni řečníci však smějí užívati poznámek psaných jen k podpoře paměti.

V Praze, dne 29. května 1933.

Dr Witt v. r.,
předseda.

Dr Havelka Otakar v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP