Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1933.

III. volební období.

8. zasedání.

Tisk 1103.

Návrh

senátorů dra Bačinského, Curkanoviče a společníků

na poskytnutí státní pomoci postiženým povodní na Podkarpatské Rusi.

Povodeň, která se přihnala velmi náhle v sobotu dne 8. července večer, způsobila škody tak veliké, že se nyní nedá ještě ani zjistiti, jak velkého jsou dosahu. Nebezpečí povodně bylo hlášeno již kolem 19.-20. hodiny, ale obyvatelstvo nevěřilo, že záplava bude tak veliká a nechtělo se vystěhovati. Kolem 22. hodiny byl hlášen veliký příval vody, který během půldruhé hodiny nabyl maxima. Z Ťačova bylo zjištěno stoupnutí vody v Tise o 760 cm. Za sobotu v ťačovském kraji napršelo 110 mm vody. Příval doslova odklidil Ruskou ulici, která zmizela. Stojí z ní pouze kostel, škola a fara. Daleké okolí je zaplaveno. Postiženy jsou vesnice: Výlok, Četovo, Kerestul, Vári a okolní. Ve Výloku z 560 obytných domů stojí nyní pouze 80 domů, 480 domů bylo vodou zničeno, strženo a odplaveno. Úroda je úplně zničena, jelikož všechno je pod vodou, dobytek se zachraňuje, ale většinou již zahynul ve vodě. Ve Výloku v místech, kde státní silnice prochází zářezem, bylo naměřeno 320 cm vody. Toto místo za normálních poměrů je úplně suché. Do vesnice byl vypraven jezdecký pluk č. 10. z Berehova, který vykonává záchranné práce. V Četově v jednom shrouceném domě byl pochován v troskách noční hlídač se ženou a usmrcen. Asi 50 lidí je nezvěstných. Všechno obyvatelstvo bylo evakuováno na nádraží, kde je ubytováno ve skladištích, v čekárnách a v železničních budovách. Asi 1 a půl km před Výlokem musela býti silnice prokopána, aby odpad vody se urychlil. Voda odtéká směrem k maďarské hranici do Tisy. Jedna skupina lidí není dosud zachráněna a stojí uprostřed vesnice na mostě, odkudž se odváží jednotlivci. Je tam shromážděno asi 500 lidí. V postiženém území se vykonává permanentní poštovní služba, nyní je však spojení jak telefonické tak i telegrafické přerušeno. Poštmistr ve Výloku konal službu do posledního okamžiku stoje až po prsa ve vodě, dokud nebyly baterie zaplaveny vodou.

Jako ilustraci k hrůze záplavy uvádíme: Podnotář, který od počátku účastnil se záchranných prací, přispěchal konečně domů, aby své věci zachránil. Dům byl s jedné strany podemlet a jedna strana zřícena. To bylo asi ve 23 hodin v noci. Jelikož nebyly na blízku žádné loďky, přivolával podnotář záchranu. V obou rukou držel své děti, které mu později zachránil jeden četník a sám pak se svojí ženou a služkou vylezli okny a drželi se okenních rámů, které praskaly. Asi kolem půl druhé hodiny v noci připlul na loďce cikán a podnotáře s rodinou zachránil. Sotva byla loďka několik metrů od budovy, zřítila se tato. Podnotář, jakož i všichni ostatní výločtí občané přišli o veškerý majetek.

První práce k udržování pořádku a zachraňování řídil okresní náčelník spolu s velitelem jedné korouhve jezdeckého pluku č. 10. Obyvatelstvu byl opatřen chléb veřejnou sbírkou v Berehově, vojáci dávali ze svých zásob také všechno a hlavně opatřovali postiženým teplé nápoje. Všechna tato opatření jsou však nedostatečná, neboť tato pohroma se dá srovnávati snad jedině s požárem Vážce a vyžaduje proto, aby pomoc byla poskytnuta okamžitě a v největším rozsahu.

Vzhledem k tomu, že existence většiny postižených je ohrožena, navrhují podepsaní:

Slavný senáte račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby na zmírnění škod způsobených průtrží mračen a povodní na Podkarpatské Rusi:

1. dala škody úředně vyšetřiti a zjistiti,

2. prominula postiženým předepsané dané včetně daně z obratu,

3. bezúročně posečkala a u nejpotřebnějších i odepsala starší, dosud nezaplacené daně,

4. zahájila akci na opatření osiva, steliva a umělých hnojiv pro postižené a povolila slevy na dovoz těchto potřeb po železnici,

5. povolila slevy při dopravě stavebních hmot,

6. poskytla účinnou a rychlou finanční pomoc alespoň těm postiženým, jejichž existence je vážně ohrožena,

7. postarala se o prozatímní zásobování postižených a o jejich ubytování eventuelně i postavením nouzových baráků.

V Praze, dne 8. července 1933.

Dr Bačinský, Curkanovič,

Donát, dr Rozkošný, Šelmec, dr Havelka, Danko, Sehnal, Foit, Dresler, Ušák, Stodola, dr Krno, Olejník, Sechtr, Stržil, dr inž. Botto, Měchura.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP