Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1933.

III. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1116.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti okresního soudu trestního v Praze ze dne 21. prosince 1932, č. J. T IV 400/32/24,

za souhlas k trestnímu stíhání senátora Jaroslava Horáka pro přestupek proti bezpečnosti cti (č. 7808/32 předs.).

Skutková povaha.

Podle žaloby Josefa Jeřábka, továrníka v Praze, proti Jaroslavu Horákovi, uzenáři a t. č. senátoru v Praze, pustil se Jaroslav Horák na výborové schůzi Společenstva pražských uzenářů, konané dne 12. ledna 1932 v Praze I. v Jilské ulici č. 4. >U Vejvodů< bez jakékoli příčiny do žalobce, že prý na dům ničeho nedal, že stav nepodporuje a že jest mamonář, že holduje mamonu. V dalším pak o něm prohlásil, že jest člověk neinteligentní. Během řízení ve svých vývodních návrzích ze dne 12. dubna 1932 Jaroslav Horák uvedl: >Pouze od roku 1924 protizákonně prodloužil žalobce 16 učňům učební dobu ze 3 let na 4 roky. Činil tak ze zištnosti a magistrát hlavního města Prahy musil v této věci sám zakročiti, aby nebyli učňové takto zkracování o svá práva. Jednalo se o vykořisťování těch nejchudších, kteří neměli nikde ochrany<. A dále: >Naproti tomu soukromý žalobce, který jest nejbohatším uzenářem snad z celé Evropy, nepřispěl ničím a naopak činil si posměšky z těch, kteří přispěli<. - Ve svých vývodních návrzích ze dne 30. června 1932 uvedl Jaroslav Horák: >Tvrdím dále, že žalobce na stavovské účely ani na jiné humánní korporace nedal dobrovolně ničeho, nýbrž splnil pouze odkaz v závěti mu uložený, anebo sledoval při tom obchodní a reklamní účele, jak na př. patrno z daru pro Srby, Černohorce a Bulhary<. A dále: >Z tohoto tvrzení žalobcova jest opětně patrna jeho nenávist k domu >U Vejvodů< a ke škole mistrovské, což odpovídá stanovisku žalobcovu, který nerad zaměstnává síly školené v odborných učelištích.

Pro uvedené činy jest Jaroslav Horák žalován pro urážku na cti.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby slavný senát dal souhlas k trestnímu stíhání senátora Jaroslava Horáka pro přestupek proti bezpečnosti cti.

Důvody.

V tomto případě jde o delikt povahy soukromoprávné, který s výkonem mandátu člena senátu nemá ničeho společného.

Jak dále ze spisů vyplývá, podal senátor Jaroslav Horák pod č. j. T XII 2160/32 okresnímu soudu trestnímu v Praze rovněž žalobu pro urážku na cti proti Josefu Jeřábkovi. Bylo by zajisté zcela nespravedlivé, aby žaloba proti Jaroslavu Horákovi jeho nevydáním byla odmítnuta, kdežto na druhé straně aby jeho žaloba proti Josefu Jeřábkovi se dále projednávala.

Ostatně senátor Jaroslav Horák sám žádal, aby byl v daném případě vydán.

Z těchto důvodů usnesl se imunitní výbor učiniti slavnému senátu návrh, aby souhlas k trestnímu stíhání senátora Jaroslava Horáka pro uvedený delikt byl dán.

V Praze, dne 27. března 1933.

Dr Buday v. r.,
místopředseda.

E. Šimek v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP