Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1933.

III. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1128.

Zpráva

sociálně-politického výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 1109), kterým se mění a doplňuje zákon o lékařských komorách.

Praktikování zákona č. 113/1929 Sb. z. a n. o lékařských komorách ukázalo na několik podstatných jeho nedostatků. Je to zejména otázka kompetence komorního zastupitelstva a komorní rady lékařských komor, pokud jde o podávání posudků a dobrozdání ve věcech, které náležejí do působnosti komory. Dosavadní ustanovení zákona, že tyto posudky podává zastupitelstva komory, nevyhovuje praktické potřebě: zastupitelstvo schází se totiž jen dvakráte do roka a bylo proto nutno pověřiti tímto úkolem hybnější a méně početný orgán komory, komorní radu.

Kromě této nejpotřebnější změny zákona bylo třeba doplniti resp. pozměniti některá ustanovení o disciplinárním řízení před.čestnou radou komory (a povinnosti komorní řady, doví-li se o přestupku disciplinárním, o ustanovení komorních zástupců, jejich vylučování a o sankcích, nekonají-li svoji povinnost, o vylučování a sankcích, pokud. jde a vyšetřujícího komisaře).

Dále byl nově upraven § 61 o vymáhání komorních příspěvků, výloh disciplinárního řízení a pokut. Vymáhání má se napříště díti exekucí politickou nebo soudní, ježto dosavadní způsob vymáhání berními úřady tyto úřady odváděl od primérního jejich úkolu vybírati a vymáhati státní daně a dávky.

Konečně vrací se představiteli komory lékařské titul presidenta komory, který mu podle dřívějšího zákona náležel a který jest obvyklý i v j mých podobných korporacích, jako v advokátní, notářské komoře a pod.

Sociálně-politický výbor projednal ve své schůzi dne 24. října 1933 vládní návrh zákona o lékařských komorách a navrhuje, aby slavný senát přijal předlohu tak, jak je dole otištěna.

V Praze, dne 24. října 1933.

G. Navrátil v. r.,

místopředseda.

V. Johanis v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne...............

kterým se mění a doplňuje zákon o lékařských komorách.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 28. června 1929, č. 113 Sb. z. a n., o lékařských komorách, se mění a doplňuje takto:

§ 11 se mění a bude zníti:

Zastupitelstvu náleží:

a)voliti komorní radu (§ 13)

b)schvalovati rozpočet,

c)zkoumati a schvalovati výroční účty,

d)určovati výši členských příspěvků,

e)usnášeti se o blahodárných zařízeních pro lékaře a jejich rodiny,

f)vysílati zástupce do zdravotních rad (§ 19).

g)voliti komorní zástupce (§ 31),

h)usnášeti se o komorním řádu (§ 12) a řádu stavovském (§ 24),

i)usnášeti se o systemisaci míst zaměstnaneckých pro kancelář komory,

j)usnášeti se o opatřeních vzhledem k návrhům členské schůze (§ 17).

Počátek § 12 se mění a bude zníti

(1) Komorní řád [§ 11, písm. h)] obsahuje...

§ 15, odst. 1 se mění a bude zníti:

(1) Komorní radě přísluší veškerá působnost lékařské komory, jež není výslovně vyhrazena jinému orgánu. Náleží jí tedy zejména:

a) prováděti usnesená a opatření zastupitelstva komory,

b) zkoumati spisy o volbě členů zastupitelstva,

c) spravovati jmění komory,

d) vybírati členské příspěvky,

e) uveřejňovati periodické zprávy o činnosti komory,

f) míti v patrnosti členy komory,

g) usnášeti se o svolání schůze členské,

h) zprostředkovati ve sporech vznikajících mezi členy komory při výkonu jejich povolání,

i) trestati přestupky zanedbání povinností člena ke komoře (§§ 8, 9, 14, 20, 31, 34),

j) podávati posudky a dobrozdání ve věcech, které náležejí do působnosti komory.

§ 15 doplňuje se odstavcem 7 tohoto znění:

Úřady poskytnou lékařským komorám příležitost k vyjádření [odstavec 1, pístu. j )] v případech, kde tento zákon nebo zvláštní předpisy to nařizuji, a kromě toho, jde-li o vydání nebo změnu předpisů o lékařské praksi. § 26 doplňuje se odstavcem 6 tohoto znění (6) Ustanovení § 14, odst. 3 platí obdobně o přespolních členech (náhradnících) čestné rady.

§ 30 se doplňuje a bude zníti:

Komorní rada je povinna, jakmile se doví jakýmkoliv způsobem o přestupku disciplinárním (§ 27, odst. 2), ihned o tom písemně vyrozuměti předsedu čestné rady. Má-li komorní rada v určitém případě pochybnosti, zda-li jde o přestupek disciplinární, nebo navrhne-li to některý její člen, vyžádá si vyjádření komorního zástupce. Navrhne-li komorní zástupce postoupení předsedovi čestné rady, je komorní rada povinna tomuto návrhu vyhověti.

§ 31 se mění a doplňuje a bude zníti:

(1) žalobu zastupuje v disciplinárním řízení komorní zástupce; komorní zástupce, a to podle potřeby dva až čtyři, volí zastupitelstvo komory [§ 11, písm. g)] vždy na dobu jednoho roku ze členů komory, kteří mají v komoře právo voliti a býti volenu (§ 7) a nejsou členy čestné rady. Komorní zástupci volí se každý zvlášť, a to prostou většinou, a nedosáhne-li se jí, většinou relativní. Pro tuto volbu platí ustanovení § 9, odst. 2. volbu smějí odmítnouti lékaři, o nichž platí ustanovení § 9, odst. 1, písm. a), c) a d) anebo kteří v uplynulém roce zastávali funkci komorního zástupce.

(2) President komory určí, který z komorních zástupců v daném případě má, funkci konati. Komorní zástupce, který bez dostatečných důvodů omluvných zdráhá se nastávati svou funkci, dopouští se přestupku zanedbání povinností člena ke komoře. O vyloučení komorních zástupců platí obdobně předpisy trestního řádu a vyloučení státních zástupců.

(3) Komorní zástupce konající funkci (odstavec 2) má právo podávati návrhy, podávati žalobu a konati vůbec vše potřebné podle předpisů tohoto zákona, může kdykoliv nahlížeti do spisů nebo žádati sdělení obsahu spisu; disciplinární řízení nesmí tím však býti zdržováno.

§ 34 se mění a doplňuje a bude zníti:

(1) Ústní jednání před čestnou radou koná se po předchozím vyšetřování, jež provádí vyšetřující komisař ustanovený předsedou čestné rady ze členů komory. Vyšetřující komisař nesmí býti členem čestné rady. O jeho vyloučení platí obdobně předpisy trestního řádu o vyloučení soudců. Člen lékařské komory, který bez dostatečných důvodů omluvných zdráhá se zastávati funkci vyšetřujícího komisaře, dopouští se přestupku zanedbání povinností člena ke komoře.

(2) Vyšetřující komisař může nepřísežně vyslýchati svědky a znalce a má obviněnému dáti příležitost, aby se o činech (opomenutích) za vinu mu kladených a o výsledcích řízení vyjádřil. Řízení se nezdržuje, odepře-li obviněný spolupůsobiti.

(3) Skonče vyšetřování, zašle vyšetřující komisař spisy komornímu zástupci, aby po případném doplnění vyšetřování podal u předsedy čestné rady obžalobu nebo návrh na zastavení disciplinárního řízení. O návrhu na zastavení disciplinárního řízení rozhoduje čestná rada po vyslechnutí zpravodaje.

§ 61 se mění a bude zníti:

Komorní příspěvky, výlohy disciplinárního řízení a pokuty uložené podle tohoto zákona mohou býti vymáhány podle výkazu nedoplatků nebo nálezů, potvrzených komorní radou co do vykonatelnosti, exekucí politickou nebo soudní.

Čl. II.

Označení "předseda komory lékařské", "předseda komory", dále "náměstek (náměstkové) předsedy komory lékařské", jichž se používá v zákoně uvedeném v článku předcházejícím, nahrazují se slovy "president komory lékařské", "president komory", pokud se týče "náměstek (náměstkové) presidenta komory lékařské".

Čl. III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP