Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.
III. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1194.
Zpráva
I. zahraničního výboru
II. národohospodářského výboru
o vládním návrhu (tisk 1159),
kterým se předkládají Národnímu shromáždění ke schválení noty, jimiž se prodlužuje dohoda o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Polskou ze dne 6. října 1933, vyměněné v Praze dne 30. listopadu 1933 a uvedené v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 1. prosince 1933, č. 216 Sb. z. a n.
Schvalovací usnesení:
Národní shromáždění republiky Československé schvaluje noty, jimiž se prodlužuje dohoda o úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Polskou ze dne 6. října 1933, vyměněné v Praze dne 30. listopadu 1933 a uvedené v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 1. prosince 1933, čís. 216 Sb. z. a n.
I.
Senát Národního shromáždění schválil dne 24. listopadu ve 238. schůzi prozatímní úpravu obchodních styků s Polskem, kterou se republika Československá i republika Polská zaručily zacházeti se zbožím podle doložky nejvyšších výhod až do sjednání nové obchodní smlouvy, nejdéle však do konce listopadu 1933. Současně byla prodloužena platnost veterinářské a železniční dohody na tutéž dobu.
Jednání o definitivní smlouvě nebyla však do konce listopadu 1933 ukončena; proto, aby nenastal bezesmluvní stav, předkládá vláda návrh o prodloužení dohody do 15. prosince 1933.
Zahraniční výbor pojednal nejenom o tomto vládním návrhu, ale též o jednání o definitivní smlouvu. Nejdůležitější části tvoří otázky celní, protože Polsko uvedlo dnem 10. října 1933 v účinnost nový celní tarif, který má podstatně zvýšené sazby a dalekosáhlou specialisaci. Stará obchodní smlouva jen v nepatrné části mohla býti přijata do nové obchodní smlouvy, protože časový odstup od prvního sjednání v roce 1925 a revise celně tarifní části z roku 1928 podstatně změnily jejich předpoklady. Také bylo nutno řadu článků smlouvy přizpůsobiti novým zákonným ustanovením uvedeným v účinnost v obou státech i řadě bilaterálních smluv, jež obě strany v mezidobí uzavřely. Též struktura vzájemného zahraničního obchodu doznala podstatných změn a konečně bylo nutno podrobiti důkladné revisi úpravu povolovacího řízení a devisová opatření v obou státech.
Z tohoto stručného náznaku práce jest patrno, proč nebylo možno dokončiti jednání v žádané lhůtě do konce listopadu 1933. Zahraniční výbor usnesl se proto doporučiti plenu senátu přijetí vládního návrhu o prodloužení prozatímní dohody do 15. prosince, jak jest uvedena v tisku 1159.
Při té příležitosti zpravodaj upozorňuje, že v tisku 1133, ve kterém byla podána zpráva zahraničního výboru o prvé prozatímní úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Polskou (jednání zahraničního výboru dne 23. října 1933), byly tiskárnou v číslech, která uvádějí dovoz a vývoz u některých druhů zboží v obchodním styku mezi těmito dvěma státy, desetinné tečky vytištěny jako tečky tisícové, což by mohlo vésti k omylům. Stenografický protokol o jednání v plenu senátu těchto tiskových chyb nemá.
V Praze, dne 17. ledna 1934.
V. Donát v. r.,
předseda.
F. F. Plamínková v. r.,
zpravodaj.
II.
Národohospodářský výbor doporučuje slavnému senátu, aby vyslovil souhlas s vládním návrhem, který se týká prodloužení dohody o úpravě obchodních styků mezi republikami Československou a Polskou ze dne 6. října 1933 (č. 216 Sb. z. a n.).
V Praze, dne 19. prosince 1933.
Dr Rozkošný v. r.,
předseda.
Jos. Hubka v. r.,
zpravodaj.