Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1200.

Návrh

senátora Doudy a soudruhů

ve věci ničení obilí.

Podepsaní navrhují:

Senáte račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby

1. ihned zakázala ničení obilí,

2. rozdělila neprodleně hladovým nezaměstnaným obilí, vykoupené intervenčním fondem,

3. dala obilí již znehodnocené bezplatně k disposici domkářům a drobným zemědělcům, jejichž roční příjem nepřesahuje Kč 12.000.-.

Odůvodnění.

Ničí se obilí. Míchá se v Plzni 500 vagonů žita s mourem, denaturuje se v Děčíně 200 vagonů žita a je připraveno dalších 5.000 vagonů žita k zničení.

Milion nezaměstnaných lační po soustu chleba, nemá co by do úst dal. Statisíce polozaměstnaných dělníků a chudých domkářů hladoví. Na bídě a nouzi vykoupených, prázdných kapes domkářů a drobných zemědělců roztáčí se kolotoč pohádkových zisků a výdělků agrárních družstev, Kooperativy statkářů a velkostatkářů, dostávajících za babku zničené obilí ke krmení dobytka.

. . . . . . . .

V měsících červnu a srpnu pánové Feierabend z agrární Kooperativy a Lustig ze sociálně-demokratické Velkonákupny pomocí obilního syndikátu zaplavili československý obilní trh dovezenými 20.000 vagony kanadské pšenice. Tím uměle stlačili na čsl. obilních bursách ceny všech druhů obilí právě v době, kdy po žních jsou drobní zemědělci nejrůznějšími důvody nuceni svoji sklizeň prodávat.

Agrární skladištní družstva a jejich pomocí ústřední družstevní organisace Kooperativa vykupovala obilí, především žito za 60.- až 70.- Kč a hromadila svoje zásoby lacino vykoupeného obilí.

Pod slíbenou maskou pomoci drobným zemědělcům za použití zmocňovacího zákona bylo dáno ze státních peněz, z peněz dělníků a drobných poplatníků 300 milionů Kč na t. zv. intervenční fond, 300 milionů Kč, které byly vzaty od úst hladovým nezaměstnaným odbouráním podpor v nezaměstnání, splácí stát Kooperativě i s úroky, neboť je Kooperativa ze svého jmění státu zapůjčila a hned si je jako intervenční fond ponechala.

Za ceny 60.- až 70.- Kč za jeden metrický cent od drobných zemědělců vykoupené obílí Kooperativou, vykupuje Kooperativa sama od sebe v rámci t. zv. intervenčního žitného fondu ze státních peněz za 92.- Kč za jeden metrický cent a mísením 1 centu žita s 1 kg uhelného mouru činí žito k výrobě mouky nezpůsobilým. Tak činí zisk Kooperativy jen při 5.000 vagonech k zničení určeného obílí z ožebračení drobných zemědělců a z vyloupení státní pokladny - neprovede-li vláda náš návrh - 10-15 milionů Kč.

Avšak řetěz kšeftaření s lacino vykoupeným žitem z rukou malorolníků před hladovými žaludky nezaměstnaných není ještě uzavřen. Statkáři a velkostatkáři, úzce spojení a srostlí s agrárními družstvy, kupují od Kooperativy a agrárních družstev denaturované žito 1 cent za 60.- Kč ke krmení. Domkářům a drobným zemědělcům, kteří letos trpí nedostatkem píce a krmiv, jsou hnány ceny krmiva na bursách agrárními družstvy a velkoagrárním panstvem týden od týdne do výše.

Klub komunistických senátorů vyzývá vládu, aby zakázala okamžitě ničení obilí, aby za státní peníze vykoupené obilí rozdělila nezaměstnaným a rodinám hladovících domkářů, jejichž půda a zásoby nestačí k výživě celé rodiny, a aby již zničené obilí bezplatně rozdala domkářům a drobným zemědělcům, jejichž roční příjem nepřesahuje 12.000.- Kč v těch okresech, v nichž již k denaturování obilí došlo.

Vyzýváme všechny nezaměstnané dělníky, domkáře, drobné zemědělce, aby v městech i na vesnicích, zvláště pak v hladových německých, slovenských, zakarpatských i českých krajích zdvihli se k odporu proti ničení obilí a žádali na městských zastupitelstvech, obecních i okresních úřadech okamžité uskutečnění a provedení našich návrhů.

. . . . . . . . .

Doporučujeme domkářům a drobným zemědělcům, aby organisovaným hnutím společně s dělníky a nezaměstnanými si vyžádali bezplatné příděly již zničeného obilí ke krmení a aby se postavili proti bursovnímu, velkostatkářskému a finančnímu vedení zemědělských družstev, proti jejich vydřidušskému tažení a loupení drobných zemědělců a za přidělení všech zemědělských subvencí a intervenčních fondů jen domkářům a drobným zemědělcům.

V Praze, dne 17. ledna 1934.

Douda,

Kindl, Hajníková, Pilz, Fidlík, Hlávka, Langer, Haken, Stejskalová, Kello, Mezö, Vydrová,

Mikulíček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP