Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1247.

Odpovědi:

1. ministra národní obrany na interpelaci sen. Ant. Nováka a soudr. ve věci přeložení vojenské střelnice v Kobylisích za obvod hlavního města Prahy (tisk 1182/1)

2. ministra vnitra na interpelaci sen. Johanise, Filipínského, Pociska a soudr. ve věci typování váhy chleba a jeho ceny (tisk 1185/1)

3. vlády na interpelaci sen. Kotrby a druhů ohledně zvláštního postupu státního zastupitelství v Praze proti dennímu tisku (tisk 1204/2)

1247/ 1.

Odpověď

ministra národní obrany

na interpelaci sen. Ant. Nováka a soudr. ve věci přeložení vojenské střelnice v Kobylisích za obvod hlav. města Prahy (tisk 1182/1).

Ministerstvo národní obrany bylo vždy vedeno snahou, aby střelba ve vojenské střelnici v Kobylisích byla pro občanstvo co nejméně tíživá. Proto respektujíc jeho potřeby snažilo se, pokud to za daných poměrů bylo vůbec možné, omeziti střelbu co nejvíce a soustřediti ji hlavně na dopoledne, aby co největší počet odpůldnů i všedních i svátečních byl uvolněn a tak umožněn vstup do celého ďáblického lesa. Avšak ani v době střelby není ďáblický les uzavřen celý, nýbrž vzhledem k dokonalým ochranným opatřením na střelnici jest celá jeho jedna třetina i v době střelby obecenstvu přístupná.

Čimický háj, o kterém interpelace se domnívá, že je pro občanstvo v době střelby rovněž uzavřen, není střelbou vůbec dotčen a je celý i v době střelby volně přístupen.

Požadované přemístění střelnice na jiné místo v blízkosti Prahy staví se v cestu nepřekonatelné překážky rázu vojenského, bezpečnostního i finančního.

Z důvodů výcvikových musí býti střelnice co nejblíže posádky, aby nebyl zbytečně mařen čas dlouhými pochody nebo jízdami na střelnici a zpět. V nejbližším okolí Prahy není žádné jiné místo příznivější. Celé pražské okolí vyznačuje se po této stránce zcela nevýhodným terénem, jehož úprava by všude vyžadovala nákladných a zcela mimořádných staveb. Celé okolí Prahy v daleké oblasti jest zaplněno roztroušenými stavbami a průmyslovými závody a protkáno živými komunikacemi. Za těchto okolností nelze pochybovati, že by zřízení nové střelnice ve kterékoli jiné části pražského okolí působilo stejné nebo i nepoměrně větší nesnáze, než je tomu v Kobylisích.

Stavba nové střelnice vyžádala by si mimořádného nákladu nejméně 10 milionů Kč kromě ostatních výdajů na př. náhrady za znehodnocení okolních ponejvíce polních pozemků, neboť bezpečnostní pásmo by zabíralo plochu asi 100 ha. Podobný mimořádný výdaj nebylo by možno uhraditi v rámci běžného rozpočtu ministerstva národní obrany, který ztěží dostačuje na krytí nejdůležitějších potřeb armádních.

Za těchto okolností nemůže vojenská správa pomýšleti na přeložení střelnice, jak interpelace požaduje.

V Praze, dne 9. března 1934.

Ministr národní obrany:
Bradáč v. r.

1247/2.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci sen. Johanise, Filipínského, Pociska a soudr. ve věci typování váhy chleba a jeho ceny (tisk 1185/1).

Ministerstvo vnitra zabývalo se otázkou, jíž se interpelace dotýká, již v říjnu 1933, rozhodlo se však tehdy zejména se zřetelem na neustálené ceny mouky zatím pro ponechání dosavadního způsobu výroby chleba, poněvadž chtělo se vyhnouti výkyvům cenovým, které by nastávaly, když by se cena chleba při stejné váze přizpůsobovala dočasné ceně mouky.

Ministerstvo vnitra bude se podle nabytých zkušeností touto otázkou znova zabývati.

Pro dnešní dobu skýtá vlád. nař. ze dne 3. září 1920, č. 516 Sb. z. a n., konsumentu určitou ochranu tím, že v § 12 jednak nařizuje vyznačování cen potravin, tudíž i chleba, jednak stanoví povinnost prodavačovu, že musí dovoliti bezplatné užití vah, aby si kupující převážili prodávané zboží. Býv. ministerstvo pro zásobování lidu oběžníkem ze dne 16. září 1932, č. 16225, a ministerstvo vnitra novým oběžníkem ze dne 14. září 1933, č. 285 L, uložilo zemským a okresním úřadům, aby za součinnosti súčastněných činitelů pečovaly o to, aby cena chleba byla přiměřená a v případech, kde by vzájemnou dohodou nemohlo býti dosaženo přiměřených cen, aby učiněn byl návrh na stanovení cen maximálních podle § 15 a 19 vlád. nař. č. 516 Sb. z. a n. ze dne 3. září 1920.

V Praze, dne 13. března 1934.

Ministr vnitra:

Černý v. r.

1247/3.

Odpověď

vlády na interpelaci sen. Kotrby a druhů ohledně zvláštního postupu státního zastupitelství v Praze proti dennímu tisku (tisk 1204/2).

Státní zastupitelství v Praze nezakázalo publikování jakýchkoliv zpráv o chystaném návrhu zákona o dávce z umělých jedlých tuků, nýbrž upozornilo pouze tisk, že nepravdivé zprávy o zdražení působí znepokojivě, a že nebylo by proto vyloučeno jejich zabavení.

Nešlo při tom o zákaz nebo hrozby, nýbrž o pouhé upozornění, jež se stalo v zájmu denního tisku a za účelem jeho informace, aby tisk měl možnost vyvarovati se konfiskací a jejich hospodářských důsledků.

V Praze, dne 3. dubna 1934.

Předseda vlády:
Malypetr v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP