Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1249.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu trestního v Praze ze dne 15. listopadu 1933, č. j. Nt XX 7/33 za souhlas k stíhání sen. Rozálie Hajníkové pro přečin podle § 15, č. 3 a přečin podle § 18, č. 1 zákona na ochranu republiky (č. j. 9996/33 předs.).

Skutková povaha.

Podle oznámení okresního úřadu ve Slaném ze dne 31. srpna 1933 pořádala organisace KSČ ve Slaném dne 1. srpna 1933 veřejnou schůzi lidu, na které promluvila senátorka Rozálie Hajníková. Mluvila o významu 1. srpna jako mezinárodního dne protiválečného. Podle řečnice postupuje prý v celém světě buržoasie proti dělnické třídě, protože si je vědoma, že se její systém hroutí do propasti. Začalo to prý před fašismem v Italii, vidíme to nyní v Německu a dochází k tomu i u nás. Proto přišel zmocňovací zákon. Potom uvádí řečnice, že jest u nás podle statistických výkazů 680 tisíc nezaměstnaných, pro které práce není a nebude, poněvadž buržoasie nemůže trpět, aby dělníci žádali práci, kterou se jen hromadí nadbytečné výrobky. Stát však nemá pro nezaměstnané peněz a proto dochází k odbourání podpor v nezaměstnanosti na podkladě zmocňovacího zákona. Stalo se to bez dělnictva, proti němu a dělnictvo musí jednotnou frontou protestovat. Všechny návrhy komunistů, směřující k odstranění bídy nezaměstnaných, byly všemi ostatními stranami zamítány. Dlužné miliardy na daních nelze exekvovat, protože prý nikdo nemůže stojící továrny koupit.

Mluvíc o revisi hranic uvádí, že Japonci již revisi začali, načež porovnává poměry v Rusku a ostatním světě. Zprávy o velikém hladu a bídě v Rusku jsou nepravdivé. V Rusku prý není nezaměstnaných, ruský dělník je spokojený a je při tom ozbrojený, protože je v Rusku klid. U nás prý je všeho dost, dělník však nesmí nosit zbraň. (Protesty a výkřiky souhlasu). Po té líčí řečnice poměry na Podkarpatské Rusi, kde prý lidé nemají co jíst a kde bydlet. Naše buržoasie má plán, aby se tyto poměry rozšířily do Čech, dělnictvo tomu však brání a odrazí též všechny přípravy k válce, které jsou namířeny proti SSSR. Poměry a osud německého dělnictva jsou výstrahou pro naše dělnictvo. Přejdeme z obrany k útoku. Čsl. dělnictvo musí býti stále na stráži a sledovat, co se proti němu chystá. Zmocňovacím zákonem mají býti okresní úřady i jiné orgány zmocněny, aby vyhlašovaly stanné právo a výjimečný stav, vláda na jeho podkladě nám odnímá ústavou zaručená práva, práva na volný projev, právo shromažďovací, svobodu tisku.

Za řeči sen. Roz. Hajníkové projevovalo shromáždění s jejími slovy souhlas takovým způsobem, že bylo nebezpečí ohrožení veřejného klidu a pořádku. Proto bylo shromáždění intervenujícím úředníkem rozpuštěno.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby slavný senát souhlas k trestnímu stíhání senátorky Rozalie Hajníkové ve smyslu § 24 ústavní listiny nedal.

Důvody:

Podle nepřesné zprávy intervenujícího úředníka nelze dojíti k přesvědčení, že sen. R. Hajníková překročila právo volné kritiky člena zákonodárného sboru. Z toho důvodu nelze také dáti souhlasu k trestnímu stíhání jmenované senátorky R. Hajníkové.

V Praze, dne 10. dubna 1934.

A. Šelmec v. r.,
předseda.

E. Šimek v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP