Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1251.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................................................,

jimž se doplňuje zákon ze dne 3. července 1924, č. 170 Sb. z. a n., o hornických soudech rozhodčích.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 2 zák. č. 170/1924 Sb. z. a n. se doplňuje tímto novým odstavcem:

(3) Ustanovení odstavců 1 a 2 vztahují se také na práce v hornických závodech podléhající dozoru báňských úřadů včetně nakládání uhlí a koksu ze skládek, i když práce ty provádějí podnikatelé, kteří nejsou majiteli dolů; nevztahují se však na práce přechodné, s provozováním hor toliko nepřímo spojené (na př. montáže, stavební práce).

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr veřejných prací v dohodě s ministry spravedlnosti, průmyslu, obchodu a živností a sociální péče.

Důvodová zpráva.

Horní podnikatelé provádějí jisté práce související přímo s provozováním hor, zejména práce skrývkařské, t. j. odstranění zemní vrstvy nad uhelným slojem ručním nebo strojním bagrováním, někdy ve vlastní režii svými dělníky, velmi často zadávají je však jiným podnikatelům nehornickým (subpodnikatelům). Také nakládači práce jsou někdy zadávány subpodnikatelům. Dělníci těchto subpodnikatelů pracující na hornických závodech jsou považováni za horníky a uplatňují v důsledku toho také v případě sporu své nároky před rozhodčími soudy hornickými. Hornické soudy rozhodčí však prohlašují, že jsou povolány rozhodovati jen o nárocích osob, které jsou zaměstnány v podnicích hornických (§ 131 ob. hor. zák.), nikoliv však o nárocích osob zaměstnaných u nehornických podnikatelů a provádějící uvedené práce na hornických závodech a zamítají příslušné žaloby. Pracovní soudy (zákon č. 131/1931 Sb. z. a n.) zamítají rovněž tyto žaloby, ježto podle § 1, odst. 2 uvedeného zákona č. 131/1931 Sb. z. a n. takové spory nenáležejí před pracovní soudy. Tento negativní kompetenční konflikt obou uvedených soudů dává podnět k předmětné osnově zákona.

Na tom, aby ministerstvo veřejných prací podalo tuto osnovu, usnesl se také sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny NSRČ dne 14. prosince 1933.

V Praze, dne 13. dubna 1934.

Předseda vlády:
J. Malypetr v. r.

Ministr veřejných prací:
Dr Czech v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP