Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1268.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru

II. živnostensko-obchodního výboru

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1261) o usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona, kterým se živnost masérství a pěstění lidského těla prohlašuje za koncesovanou.

I.

Poslanecká sněmovna jednala ve své schůzi dne 3. května 1934 o usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o živnosti masérské a pěstění lidského těla a přijala k návrhu svých výborů, sociálně-politického a živnostensko-obchodního, usnesení senátu se změnami, které navrhl sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny.

Změny ty jsou ve shodě s intencemi, kterými byl veden i sociálně-politický výbor senátu při projednávání vládního návrhu a sledují účel, aby v zákoně dostalo se precisnějšího a všechnu pochybnost vylučujícího vyjádření tam, kde by snad původní znění mohlo se zdáti nejasným.

Nebylo jisté v intencích vlády, aby obce a veřejné humánní nebo zdravotní korporace byly vyloučeny z oprávnění ku provozování nyní koncesované živnosti masérské a pěstění lidského těla ve veřejných lázních. Změna, kterou dala poslanecká sněmovna do § 5, vyjadřuje jen expressis verrbis, že tato možnost trvá i nadále. Do § 5 je vložen tento nový, třetí odstavec:

>(3) Koncese může býti udělena pro veřejné lázně též obcím, veřejným humánním neb zdravotním korporacím, jestliže zřídí náměstka, který má průkaz způsobilosti ve smyslu ustanovení § 4.<

S touto změnou, precisující právo obcí a veřejných humánních i zdravotních korporací, možno bez výhrady souhlasiti.

Další změnu přijala poslanecká sněmovna v § 6. První odstavec tohoto paragrafu pojednává o osobách, oprávněných prováděti masáž a určuje, že masáž smějí prováděti toliko osoby stejného pohlaví. Poslanecká sněmovna doplnila tento odstavec touto novou větou:

>Výjimku v mimořádných, ohleduhodných případech může povoliti koncesovaným živnostníkům okresní úřad. Povolení této výjimky může býti kdykoliv bez udání důvodů odňato.<

Není pochybnosti o tom, že poslanecká sněmovna chce tímto ustanovením chrániti osoby, které nezávadným způsobem vykonávají skutečnou živnost masérskou bez ohledu na okolnost, jakého pohlaví je jejich zákazník. Jde jistě o osoby, u nichž zneužití živnosti jest vyloučena! Sociálně-politický výbor senátu zastával tu stanovisko rigorosní ve snaze, aby zákon dosáhl svého cíle. Shora uvedená opatrná textace výjimečného ustanovení, jak je navrhl sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny a jak je také poslanecká sněmovna přijala, umožňují i sociálně-politickému výboru senátu, aby se k této změně přiklonil. Nebude však od místa, zdůrazniti zde přání, aby takové výjimky byly povolovány skutečně toliko v mimořádných a velmi ohleduhodných případech.

Třetí a poslední změnu odhlasovala poslanecká sněmovna v § 7. Použila příležitosti, kdy se určuje úřad, který je kompetentní pro udělení koncese, a kdy se stanoví podmínky a předpoklady pro tato udělení, k tomu, aby zvláště bylo vyznačeno, že koncesi může získati i taková osoba, která nemá vlastní provozovny, nýbrž chce svou živnost provozovati v bytě svého zákazníka. Poslanecká sněmovna přijala § 7 v této nové textaci:

>Koncesi uděluje okresní úřad, a to v místech, pro něž je zřízen státní úřad policejní, po dohodě s tímto, hledě k místní potřebě, k místním poměrům, a má-li živnost provozovnu, k její způsobilosti. Dále budiž vždy přihlíženo k možnosti policejního a zdravotního dozoru, jakož i k tomu, není-li obavy, že živnosti zneužito bude k účelům mravnost ohrožujícím nebo k nedovoleným účelům léčebným.<

Toto pozměněné ustanovení není proti tendencím zákona a navrhovaná změna mohla by sotva umožniti zneužívání živnosti masérské k nekalým účelům.

Ze všech těchto důvodů usnesl se sociálně-politický výbor ve své schůzi dne 14. května 1934 doporučiti slavnému senátu, aby projevil souhlas se změnami, které na jeho usnesení učinila poslanecká sněmovna, a přijal zákon tak, jak je otištěn v sen. tisku č. 1261.

V Praze, dne 14. května 1934.

V. Johanis v. r.,
předseda.

Karel Riedl v. r.,
zpravodaj.

II.

Živnostensko-obchodní výbor projednal ve své schůzi konané dne 14. května 1934 usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona, kterým se živnost masérství a pěstění lidského těla prohlašuje za koncesovanou, tisk 1261, připojil se ke zprávě výboru sociálněpolitického a doporučuje slavnému senátu poslaneckou sněmovnou pozměněnou osnovu zákona ke schválení.

V Praze, dne 14. května 1934.

Sechtr v. r.,
místopředseda.

Jos. Koukal v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP