Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1274.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne............................................................................1934

o daňovém osvobození cizozemských motorových vozidel.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda může přiznati, je-li vzájemnost zaručena, úplné nebo částečné osvobození od daně z motorových vozidel podle zákona o silničním fondu ze dne 14. července 1927, č. 116 Sb. z. a n., dále od daně z jízdného a od daně dopravní podle zákona o dopravě motorovými vozidly ze dne 23. prosince 1932, č. 198 Sb. z. a n., pro cizozemská osobní motorová vozidla (i pro hromadnou dopravu osob), přijíždějící do Československé republiky na přechodnou dobu.

§ 2.

Tímto zákonem doplňují se ustanovení § 9. zák. č. 116/1927 Sb. z. a. n. a § 39. a § 50., odst. 1 zák. č. 198/1932 Sb. z. a n.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Cizozemská motorová vozidla pro osobní dopravu přijíždějící k přechodnému pobytu do Československé republiky jsou dosud podrobena dani z motorových vozidel podle zákona o silničním fondu ze 14. července 1927, č. 116 Sb. z. a n. a, jde-li o živnostenskou dopravu, také dani dopravní (doprava nehromadná), případně dani z jízdného (doprava hromadná) podle zákona o dopravě motorovými vozidly ze dne 23. prosince 1932, č. 198 Sb. z. a n. Toto zatížení spolu s nutnými formalitami se zdaněním spojenými má nesporně nepříznivý vliv na rozvoj automobilového turistického ruchu. V zájmu usnadnění a zvýšení tohoto ruchu navrhuje proto osnova, aby vládě bylo uděleno zmocnění, aby za předpokladu vzájemnosti přiznala úplné nebo částečné osvobození od uvedených daní pro cizozemská osobní motorová vozidla, jakož i pro vozidla pro hromadnou dopravu osob. Lze očekávati, že přiznáním daňového osvobození se zvýší v souvislosti s měnovou úpravou československé koruny automobilový cizinecký ruch a že se tímto způsobem oživí zejména návštěva československých lázní a bude z něho míti prospěch také hotelnictví a řada příbuzných odvětví. Očekávaným prospěchem pro celé národní hospodářství bude tedy vyvážen úbytek na příjmech plynoucích z těchto daní státu, případně silničnímu fondu, kterýžto úbytek bude ostatně částečně nahražen i zvýšeným odbytem pohonné směsi.

Nutno poukázati také na okolnost, že převážná většina evropských států, zejména také státy sousedící s Československou republikou, přiznávají již takové osvobození, a to na dobu jednoho až osmi měsíců, v některých státech se dokonce cizozemská motorová vozidla, přijíždějící k přechodnému pobytu, vůbec nezdaňují.

Podle osnovy bude míti vláda možnost přizpůsobiti se při poskytování úlev volně jakýmkoliv budoucím úpravám v jednotlivých cizích státech.

V Praze, dne 4. května 1934.

Předseda vlády:
J. Malypetr v. r.

Ministr financí:
Dr. Trapl v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP