Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1277.

senátorů Dundra, Karpíškové a soudruhů,

aby bylo urychleně pomoženo krajům stiženým katastrofálními živelními pohromami na Mnichovohradišťsku a Turnovsku.

V neděli, dne 29. dubna stižen byl turnovský a mnichovohradišťský kraj velkým krupobitím spojeným v některých oblastech i s průtrží mračen. Od vesnic položených na svahu Ještěda až po Mnichovo Hradiště táhne se pásmo těžce poškozených polností a osad, v nichž prudká bouře změnila kvetoucí právě kraj v místa neštěstí a velkého nedostatku.

Krupobití bylo neobyčejně prudké a kroupy byly velikosti až holubího vejce. Padaly dvacet minut za sucha, čímž byl jejich účinek ještě silnější a pro postižený kraj osudnější. Teprve po dvaceti minutách začaly padati kroupy s deštěm, který se však v některých úsecích změnil v průtrž mračen a nadělal ještě další škody.

Postiženo bylo katastrofálně osm obcí a osad: Sychrov, Hněvosice, Podol, Hradec, Mohelnice, Koryt, Sovenice, Loukov, - těžké škody v různých formách utrpělo dalších 30 obcí na Mnichovohradišťsku a Turnovsku.

V obcích katastrofálně postižených jsou žita zničena na 100 %, řepa, pšenice a ječmen byly rovněž utlučeny kroupami a ve většině případů se musí zaorat. Jen tu a tam dá se něco zachránit, ale i pak bude obilí jen zadinové. Stromy právě kvetoucí v tomto ovocnářském kraji byly úplně otlučeny, takže letos nebude v tamním kraji žádného ovoce a následky krupobití budou stromy cítit neblaze ještě i příští leta, neboť bylo omláceno mnoho větví.

Letošní pohroma jest pro kraj daleko osudnější též proto, že v této oblasti letos špatně přezimovalo obilí a na jaře bylo mnoho zaoráno a zaseto směskou a jinými náhradními plodinami. Nyní tedy stihla kraj katastrofa po druhé.

Tam, kde nastala průtrž mračen, způsobil příval vody velké škody na polích, z nichž odnesl ornici, zaplavil pole, luka i zahrady a vnikl v některých případech až do obydlí, dvorů a chlévů. V nízko položených chlévech bylo nutno vyváděti dobytek ze zatopených místností.

Živelní pohromy, jež stihly letos obyvatelstvo v uvedených oblastech, dolehly na kraj těžce též proto, že zemědělci prožívají těžkou krisi odbytovou a cenovou a že menší drobní zemědělci, kteří si přivydělávali jinak prací v továrnách a domácím průmyslu, nemají nyní žádného vedlejšího výdělku. V katastrofálně postižených obcích panuje proto zoufalství. Není nyní ani na živobytí, ani na potřebné osivo.

Podepsaní navrhují:

Vláda se vyzývá, aby bylo s urychlením:

1. Přikročeno k vydání zákona o zajištění proti škodám přivoděným živelními pohromami všeho druhu. Jedině takový zákon může řádně a na trvalo odpomoci, dosavadní zákonná a nařizovací opatření jsou nouzová a nedostatečná. Průtahy v tomto směru trpí všechno zemědělství.

2. Aby bylo postiženým krajům poskytnuto bezodkladně osivo, i jako náhrada za utrpěné škody, obilí a jiné zemědělské produkty, při čemž mohlo by býti použito účelně ve větším množství uskladněného obilí, zvláště žita. Aby se zamezilo zneužívání a komplikace při rozdělování, doporučovalo by se přímé rozdělení uskladněného obilí postiženým zemědělcům v souhlase pomocných komisí s obilním syndikátem, který uskladněným obilím disponuje.

3. Aby bylo použito ve prospěch postižených krajů všech možností, jež dávají dosud platné zákony proti živelním pohromám, zvlášť §§ 108. -110. zák. č. 76 z 15. června 1927, dále zákona č. 108 ze 14. července 1927 a vlád. nař. č. 74 a 75 ze dne 24. května 1928. Zde by šlo zejména o náhradu pozemkové daně a o zvláštní podporu za utrpěnou škodu, v kterýchžto obou případech je kompetentní zemědělská rada, vedle toho pak o různé jiné daňové a poplatkové úlevy při všech ostatních daních, což je podle zákona věcí berních správ.

4. Aby v krajích katastrofálně postižených postaráno bylo vedle opatření osiva i o opatření nejnutnějších potravin a předmětů obživy a aby se v těchto oblastech vycházelo zvlášť vstříc při podnikání veřejných prací samostatných i státních.

5. Aby se - stejně jako to bylo učiněno zvláštními opatřeními při pohromách lesních - pamatovalo mimořádně na odškodnění ovocnářských krajů, kde byly otlučeny a postiženy ovocné stromy (na př. v Sychrově ovocný obecní sad čítající 3.500 stromů).

6. Aby zástupce ústředního živelního fondu při zemědělské radě v Praze neprodleně navštívil postižené kraje za účelem vyslechnutí postižených na místě samém, jakož i za účelem kontrolním a srovnávacím a nasbírání nových iniciativních návrhů směřujících k sanaci postižených oblastí.

V Praze, dne 2. května 1934.

Dundr, Karpíšková,
Časný, Zimák, A. Novák, F. V. Krejčí, Petřík, Havránek, Koukal, dr. Farkas, ing. Winter, Filipínský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP