Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1284.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................................................................................1934,

kterým se prodlužuje s některými změnami a doplňky zákon ze dne 15. července 1932, č. 121 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924, o ochraně československé měny a oběhu zákonných platidel.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. se prodlužuje se změnami a doplňky v čl. II. až V. uvedenými bez časového obmezení.

Čl. II.

Ustanovení čl. 1 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. se mění a § 2. zák. č. 7/1924 Sb. z. a n. bude zníti:

Vláda se zmocňuje, aby nařízením

1. upravila obchod s cizozemskými platidly, pohledávkami proti cizině a drahými kovy,

2. stanovila předpisy pro dovoz, průvoz a vývoz drahých kovů, cizozemských a československých platidel, cenných papírů a jiných peněžních hodnot, jakož i pro jejich zasílání, poukazy nebo účetní převody z ciziny nebo do ciziny,

3. vydala ustanovení o poskytování a nabývání cizozemských úvěrů, o nakládání s platidly, pohledávkami proti cizině, drahými kovy, cennými papíry a jinými peněžními hodnotami, které z ciziny došly, nebo tam pro tuzemce nově vznikají, nebo se tam nalézají, nebo jsou cizozemského původu a o způsobu, jak je míti v patrnosti,

4. stanovila způsob platebních styků v poměru k některým státům a

5. určila, jakých náležitostí jest třeba k ochraně měny při dovozu a vývozu zboží z ciziny a do ciziny.

Čl. III.

K odstavci 7 čl. zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. připojuje se tento doplněk:

nebo kdo po spáchání trestného činu jiným působí k tomu, aby účelu trestného činu bylo dosaženo, nebo aby opatřil sobě nebo jinému z něho prospěch.

Čl. IV.

K čl. 4 zák. č. 121/1932 Sb. z.. a n. připojuje se další odstavec:

Finanční úřady pro správu nepřímých daní mohou prohlásiti za propadlé ve prospěch státu hodnoty, jimiž trestný čin byl podniknut, nebo jež byly k spáchání trestného činu určeny, nebo jím získány, jakož i veškeren zisk z trestného činu, nebyl-li pachatel trestného činu nebo jeho zdejší pobyt vypátrán a pachatel se nedostavil ve lhůtě 60 dnů k příslušnému finančnímu úřadu na veřejné vyzvání.

Čl. V.

Ustanovení § 15. zák. č. 7/1924 Sb. z. a n. bude zníti:

(1) Trestní stíhání zavádí se z moci úřední, avšak pro přečiny podle první hlavy tohoto zákona toliko na návrh ministerstva financí nebo úřadu finančního, jejž ministerstvo financí k tomu určilo.

(2) Ministerstvu financí jest vyhrazeno, aby návrh podaný podle předchozího odstavce odvolalo, pokud nebylo počato s prohlášením rozsudku soudu prvé stolice, nebo aby řízení finančními úřady z moci úřední zahájené zastavilo, pokud nedošlo k vydání nálezu finančním úřadem.

Čl. VI.

Ministru financí se ukládá, aby ve Sbírce zákonů a nařízení vyhlásil úplné znění zákona č. 7/1924 Sb. z. a n., jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 121/1932 Sb. z. a n. a tímto zákonem.

Čl. VII.

Tento zákon nabude účinnosti dnem 1. srpna 1934; provedou jej ministři financí, spravedlnosti, národní obrany a vnitra.

Důvodová zpráva.

Při ústavním projednávání zákona ze dne 15. července 1932, č. 121 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r.1924, o ochraně československé měny a oběhu zákonných platidel, přijata byla ve 164. schůzi senátu Národního shromáždění resoluce, jíž se vláda vyzývá, aby před uplynutím účinnosti tohoto zákona podala návrh zákona, kterým by byly doplněny ony části původních ustanovení zákona č. 7/1924 Sb. z. a n., které pozbudou platnosti uplynutím účinnosti projednávaného zákona. Účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. končí 31. červencem 1934.

Vláda provádějíce tuto resoluci předkládá osnovu zákona, jímž se účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. s některými změnami a doplňky prodlužuje bez časového obmezení. Vláda činí tak tím spíše, že poměry, které byly v době, kdy zákon č. 121/1932 Sb. z. a n. byl vydán, nezměnily se dosud do té míry, aby další ochrana československé měny mohla býti uvolněna; naopak právě počínající pozvolný návrat pravidelných hospodářských poměrů a úkoly měnové politiky státu za tohoto stavu důrazně vyžadují, aby vydatně čeleno bylo všem pokusům, které by návrat ku pravidelným poměrům a účelnou devisovou politiku státu ohrožovaly nebo zdržovaly.

Nutno zdůrazniti, že zákon č. 7/1924 Sb. z. a n. ve znění právě prodlužované novely č. 121/1932 Sb. z. a n. se v praksi znamenitě osvědčil a zvláště trestní sankce novely č. 121/1932 Sb. z. a n. staly se odolnou hrází proti všem rušivým nebo rozkladným zásahům, ať vycházely od kohokoliv a z pohnutek jakýchkoliv.

Bylo by proto v zásadě stačilo prostě účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. prodloužiti. Navrhují-li se přesto v osnově některé změny a doplňky ve znění tohoto zákona, neděje se tak proto, že by změny vyžadovala podstatná ustanovení zákona č. 7/1924 Sb. z. a n. ve znění zákona č. 121/1932 Sb. z. a n., nýbrž jen proto, že se naskýtá příležitost zhodnotiti zkušenosti získané při praktickém provádění zákona. Tyto zkušenosti ukázaly, že je žádoucno, jednak aby některá ustanovení dosavadního zákona byla přesněji stylisována, a tím odstraněny některé právní pochybnosti, jež se někdy při provádění zákona vyskytly, jednak aby postiženy byly trestními důsledky některé druhy závadné činnosti (na př. podílnictví, činy, jejichž pachatel nebo jeho pobyt nebyl vypátrán), které podle ducha a účelu zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. měly býti postiženy již tímto zákonem, což však v tomto zákoně dostatečně vyjádřeno nebylo, poněvadž teprve prakse přinesla některé takové případy. Posléze jeví se nutným ulehčiti státní správě, zvláště revisnímu odboru ministerstva financí a tím řízení trestní urychliti.

V podrobnostech se uvádí:

Čl. I.

Účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. prodlužuje se bez časového obmezení, což zdůrazňuje se ve čl. I výslovně, ježto účinnost citovaného zákona je výslovně obmezena.

Čl. II.

V bodu 1 a 3 uvádějí se výslovně též "pohledávky proti cizině", ač v zákoně č. 121/1932 Sb. z. a n. zahrnuty byly v pojmu "jiné peněžní hodnoty"; děje se tak proto, aby v té příčině odstraněny byly jakékoliv pochybnosti.

Z téhož důvodu uvádějí se v bodu 2 a 3 též "cenné papíry", ač i ty zahrnuty jsou v pojmu "jiných peněžních hodnot" zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. V bodu 3 vynechává se vložka uvádějící sice jen příklad, která však mohla sváděti k nesprávnému výkladu celého bodu, jakoby vztahoval se jen na hodnoty vyplácené v cizích měnách, a nikoli tedy v Kč.

V bodu 4 vynechána byla slova "k zabezpečení ochrany měny" jako zbytečná, neboť plynou již z nadpisu zákona.

Posléze připojen byl bod 5, aby zjednána byla výslovná základna pro vládní opatření pro kontrolu dovozu a vývozu jako základu vzniku pohledávek v cizině a podkladu úpravy peněžních styků v poměru k jiným státům. Dosavadní opatření v té příčině měla ovšem oporu v bodu 2 a 3 čl. 1 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n., avšak z důvodů naprosté bezpečnosti právní jest přesto žádoucno toto zmocnění vlády pojmouti do zákona zvlášť, výslovně. Opatřením uvedeným v bodu 5 není dotčena kontrola dovozu a vývozu zboží vyhrazená ministerstvu obchodu a náležitosti, které budou určeny podle bodu 5, nedotýkají se povolovacího řízení.

Čl. III.

postihuje podílnictví na činu trestném které podle doslovného znění zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. nebylo možno dosud vždy stíhati.

Čl. IV.

Ku čl. 4 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. připojuje se nový odstavec, jímž se postihují případy, kde pachatel nebo jeho zdejší pobyt nebyl vypátrán, nebo když se pachatel ani na vyzvání k finančnímu úřadu nedostavil, a kdy podle dosavadních předpisů vznikly pochybnosti, jak naložiti s hodnotou, která byla předmětem nebo ziskem trestného činu.

Čl. V.

ulevuje státní finanční správě potud, že na návrh ministerstva financí stíhají se jen přečiny podle prvé hlavy zákona č. 7/1924 Sb. z. a n., jež trestají řádné soudy (čl. 7 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n.), takže trestní řízení pro přestupky podle této hlavy zahajují z moci úřední příslušné úřady jako v případech jiných. Ovšem nedotčeno zůstane právo ministerstva financí, aby návrh na zahájení řízení trestního pro přečin podle prvé hlavy odvolalo, dokud se nepočalo s vynesením rozsudku soudu prvé stolice, resp. aby trestní řízení před finančními úřady zastavilo, pokud nález nebyl vynesen.

Čl. VI.

Účelem článku tohoto jest, aby úplné znění zákona č. 7/1924 Sb. z. a n. bylo vyhlášeno přehledným způsobem.

Čl. VII.

Účinnost novely stanoví se od 1. srpna 1934, neboť zákon č. 121/1932 Sb. z. a n. pozbude účinnosti dnem 31. července 1934.

V Praze, dne 17. května 1934.

Předseda vlády:
J. Malypetr v. r.

Ministr financí:
Dr. Trapl v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP