Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1291.

Zpráva

I. ústavně-právního výboru

II. rozpočtového výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 1284),

kterým se prodlužuje s některými změnami a doplňky zákon ze dne 15. července 1932, č. 121 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924, o ochraně československé měny a oběhu zákonných platidel.

I.

Zákon čís. 7/1924, modifikovaný zákonem čís. 121/1932 přispěl velmi účinně k ochraně československé měny a oběhu zákonných platidel a za dnešních poměrů nelze ho ještě postrádati. Protože však jeho účinnost vyprší dne 31. července 1934 nutno ji z této příčiny prodloužiti.

Při tom navrhuje vláda některé změny dosavadního zákona, které jednak přispívají k jasnějšímu znění zákona nebo jsou přizpůsobeny novým formám mezinárodních platebních styků (čl. II), jednak mají postihnouti též trestní nadržování a podílnictví u těžkých důchodkových přestupků podle tohoto zákona (čl. III) a umožniti propadnutí hodnot, kterými byl čin spáchán, u finančních úřadů též v řízení objektivním (čl. IV), a jednak aby bylo řízení urychleno tím, že ke stíhání přestupku se nevyžaduje návrhu finanční správy, že však se jí zůstavuje právo toto řízení u finančních úřadů zahájené dáti zastaviti (čl. V).

Ústavně-právní výbor s osnovou souhlasí; pouze omezil účinnost zákona na dobu do konce července 1936 tím, že se usnesl, aby článek I měl toto znění:

Účinnost zákona čís. 121/1932 Sb. z. a n. se prodlužuje se změnami a doplňky v čl. II až V do konce července 1936.

Ústavně-právní výbor navrhuje proto slavnému senátu, aby schválil osnovu zákona ve znění dále otištěném.


V Praze, dne 5. června 1934.

Dr. Witt v. r.,
předseda.

Dr. Milota v. r.,
zpravodaj.

II.

Zákon na ochranu naší měny ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924, má platnost trvalou.

Mimořádné hospodářské poměry posledních let přiměly však vládu i Národní shromáždění k doplnění onoho zákona novelou ze dne 15. července 1932 č. 121 Sb. z. a n., obsahující určitá konkretní mimořádná opatření na zvýšení ochrany naší měny. Výjimečnost poměrů tehdejších přiměla Národní shromáždění k tomu, že platnost novely omezilo na 2 leta, do 31. července 1934.

Poněvadž však poměry hospodářské se nezměnily, ba spíše zhoršily, není možno nechati naší měnu bez této ochrany; naopak je nutno platnost onu nejen neobmezeně prodloužiti, ale zkušenost nabytá velí, aby ochrana ta byla zvýšena.

Proto předkládá vláda tuto novelu, jejíž opatření jsou nutna. Rozpočtový výbor v zájmu ochrany měny navrhuje tudíž doplnění zákonů svrchu citovaných a prodloužení platnosti tohoto výjimečného zákona na další 2 leta.

V Praze, dne 5. června 1934.

Frant. Jan Kroiher v. r.,
místopředseda.

Dr. J. Karas v. r.,
zpravodaj.

Zákon

ze dne....................................................................................1934,

kterým se prodlužuje s některými změnami a doplňky zákon ze dne 15. července

1932 č. 121 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne

14. prosince 1923 č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924 o ochraně

československé měny a oběhu zákonných platidel.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. se prodlužuje se změnami a doplňky v čl. II až V do konce července 1936.

Čl. II.

Ustanovení čl. 1 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. se mění a § 2. zák. č. 7/1924 Sb. z. a n. bude zníti:

Vláda se zmocňuje, aby nařízením

1. upravila obchod s cizozemskými platidly, pohledávkami proti cizině a drahými kovy,

2. stanovila předpisy pro dovoz, průvoz a vývoz drahých kovů, cizozemských a československých platidel, cenných papírů a jiných peněžních hodnot, jakož i pro jejich zasílání, poukazy nebo účetní převody z ciziny nebo do ciziny,

3. vydala ustanovení o poskytování a nabývání cizozemských úvěrů, o nakládání s platidly, pohledávkami proti cizině, drahými kovy, cennými papíry a jinými peněžními hodnotami, které z ciziny došly, nebo tam pro tuzemce nově vznikají, nebo se tam nalézají, nebo jsou cizozemského původu, a o způsobu, jak je míti v patrnosti,

4. stanovila způsob platebních styků v poměru k některým státům a

5. určila, jakých náležitostí jest třeba k ochraně měny při dovozu a vývozu zboží z ciziny a do ciziny.

Čl. III.

K odstavci 7 čl. 2 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. připojuje se tento doplněk:

"nebo kdo po spáchání trestného činu jiným působí k tomu, aby účelu trestného činu bylo dosaženo, nebo aby opatřil sobě nebo jinému z něho prospěch."

Čl. IV.

K čl. 4 zák. č. 7121/1932 Sb. z. a n. připojuje se další odstavec:

Finanční úřady pro správu nepřímých daní mohou prohlásiti za propadlé ve prospěch státu hodnoty, jimiž trestný čin byl podniknut, nebo jež byly k spáchání trestného činu určeny, nebo jím získány, jakož i veškeren zisk z trestného činu, nebyl-li pachatel trestného činu neb o jeho zdejší pobyt vypátrán a pachatel se nedostavil ve lhůtě 60 dnů k příslušnému finančnímu úřadu na veřejné vyzvání.

Čl. V.

Ustanovení § 15. zák. č. 7/1924 Sb. z. a n. bude zníti:

(1) Trestní stíhání zavádí se z moci úřední, avšak pro přečiny podle první hlavy tohoto zákona toliko na návrh ministerstva financí nebo úřadu finančního, jejž ministerstvo financí k tomu určilo.

(2) Ministerstvu financí jest vyhrazeno, aby návrh podaný podle předchozího odstavce odvolalo, pokud nebylo počato s prohlášením rozsudku soudu prvé stolice, nebo aby řízení finančními úřady z moci úřední zahájené zastavilo, pokud nedošlo k vydání nálezu finančním úřadem.

Čl. VI.

Ministru financí se ukládá, aby ve Sbírce zákonů a nařízení vyhlásil úplné znění zákona č. 7/1924 Sb. z. a n., jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 121/1932 Sb. z. a n. a tímto zákonem.

Čl. VII.

Tento zákon nabude účinnosti dnem 1. srpna 1934; provedou jej ministři financí, spravedlnosti, národní obrany a vnitra.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP