Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1312.

Původní znění

Odpověď

ministra vnitra a ministra spravedlnosti na interpelací senátora Mezö a soudr. ve věci strašného stlučení dělníka Josefa Penzeše v policejním vězení v Komárně (tisk 1225/1).

Josef Penzeš byl dne 13. února 1934 na policejním komisařství v Komárně zadržen, téhož dne vyslechnut a dne 15. února 1934 předán soudu.

Údaje interpelace, že byl na policejním komisařství zavlečen do sklepa, bit a týrán, nebyly konaným šetřením potvrzeny. Jmenovaný též po celou dobu policejní vazby nepřednesl žádné stížností a nestěžoval si zejména ani slovem na hrubé zacházení se strany některého policejního orgánu. Podobné stížností nepřednesl ani v den předání u soudu, nýbrž až při obvyklé lékařské prohlídce v soudní věznici dne 16. února 1934, pří níž bylo však vězeňským lékařem konstatováno, že zjištěné pohmožděniny byly způsobeny tupým předmětem před 6 až 7 dny, takže postrádají i časové souvislostí se zadržením policejním. Pokud jde o obor působností ministerstva spravedlnosti odpovídám toto:

Josef Penzeš byl dodán do soudní vazby pro podezření ze zločinu podle § 15. č. 3 zákona na ochranu republiky, byla na něho uvalena zatímní vazba a podána pro uvedený trestný čin obžaloba. Tato trestní věc není dosud právoplatně skončena, přesto však byl Josef Penzeš ze zatímní vazby dne 12. dubna 1934 propuštěn a nastoupil téhož dne trest právoplatně mu uložený v jiné trestní věci.

Poněvadž Josef Penzeš po dodání do soudní vazby si stěžoval, že byl na policií ztýrán, bylo v tomto směru zavedeno trestní řízení, které není dosud skončeno.

V Praze dne 6. června 1934.

Ministr vnitra:
Dr Černý v. r.

Ministr spravedlnosti:
Dr Dérer v. r.

Tisk 1312.

Překlad.

Válasz

a telűgyi és igazságűgyi miníszterektői

Pénzes József munkásnak a komáromi rendőrségi fogháztan tőrtérit borzalmas megveretése tárgyátan (1225/1. nysz.).

Pénzes Józsefet a komáromi rendőrbiztosság 1934, február 13,-ári letartóztatta, ugyanaznap kihallgatta s 1934, február 15,-én a bíróságnak előállította.

Az ínterpell. áció azon állításai, hogy nevezett a rendőrbiztosi hívatalnál. a pincehelyiségbe hurcoltatott, megveretet£ és kínoztatott, a megejtett vizsgálat révén beigazolást nem nyertek Nevezett a rendőrségi fogvatartás egész, ideje alatt semmiféle panaszt nem emelt s nevezetesen egy szóval sem panaszkodott a rendőri közegek durva bánasmódja ellen, Hasonló panaszt a bíróságnak való átadása alkalmával sem emelt, de panaszkodott 1934, február 16. -ári a bírósági fogházban megejtett szokásos orvosi vízsg. álat alkalmával, amelynél azonban a fogházi orvos konstatálta azt, hogy a talált zúzódások. tompa eszközzel 6-7 nappal azelőtt okoztattak, úgy hogy a rendőrségi fogvatartással 'az időbeli összefűggés is nélkűlözík.

Az igazságügyi minísztérium hatáskörét illetőleg a következőket válaszolom; Pénzes József a biróságí fogházba a köztársaság védelmére hozott törvény 15. § 3. pontja elleni bűntény gyanuja miatt hélyeztetett, ellene ideiglenes fogvatartás rendeltetett el s. a nevezett bűntény miatt vád alá helyeztetett, Eme bűnügy ezideíg még jogerősen elintézve nincsen, ennek dacára Pénzes József az ideiglenes fogságból 1934, április 12.-éri szabadlábra helyez tetett s ugyanaznap egy más bűnügyben megítélt bűnteté. s lerovását kezdte meg.

Minthogy Pénzes a bírósági fogházba való. átadása után pamaszkodatt, hogy a rendőrségen megkínozták, ez iránt bűnügyi eljárás indíttatott, amely ezideig még nincsen befejezve.

Praha, 1934. június 6.-án.

A belügyi miniszter:
Dr. Černy s. k.

Az igazságügyi miniszter:
Dr. Dérer s. k.


Související odkazy