Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1316.

Interpelace:

1. sen. Ant. Nováka a soudr. ministru vnitra o konfískační praksi policejního úřadu v Kladně.

2. sen. Johanise, Karpíškové a soudr. na p. ministra vnitra ve věci zdražení mléka ve Velké Praze.

1316/1.

Interpelace

senátora Antonína Nováka a soudruhů ministru vnitra

o konfiskační praxí policejního úřadu

v Kladně.

Unie socialistických svobodných myslitelů v Praze objednala v tiskárně >Svobody< v Kladně tisk propagačních plakátů s naprosto nezávadným obsahem. Tento leták propadl konfiskaci. Policejní úřad v Kladně výnosem ze dne 28. května. 1934, č. j. 674 přes. opíraje se o § 487 tr. ř. zabavil na plakátě mimo jiné větu ; >A ty, pokrokový občane, jsi dosud členem této církve, srovnává se to s Tvou socialistickou ctí? < Dále zabavil věty ; >Nevidíš dělníku a ženo, že církev není žádné náboženství, ale organisace světově reakce? < a >Každý socialista je proto povinen bojovati proti klerikalismu a církvím. < Konfiskační nález opírá se o § 14. odst. 3 zákona na ochranu republiky, Překvapuje, že cit. zabavené místo propagačního plakátu ÚSSM prošlo bez závady censurou v Moravské Ostravě i jinde a svědčí to o nesprávné konfiskační praxi policejního úřadu v Kladně, na níž v poslední době bylo si jíž několikráte stěžováno. Nasvědčuje tomu také to, že zabavena byla slova: >A ty, pokrokový občane, jsi dosud členem této církve<, kdežto slova >A ty, socialisto, jsi dosud členem církve<, prošla bez závady. Protože i ostatní zabavené věty byly na nesčetných projevech bez závady napsány, mají podepsaní dojem, že jest zde zákon na ochranu republiky mylně vykládán.

Podepsaní táží se pana ministra vnitra:

1. Jest panu ministru vnitra znám tento konfiskační případ?

2. Co hodlá pan ministr vnitra podniknouti, aby se podobné přehmaty policejního úřadu v Kladně neopakovaly?

V Praze, dne 12. června 1934.

Ant. Novák,
Dundr, Petřík, Modráček, Johanis, Havránek, Pocisk, Koukal, Karpíšková, ing. Winter, Časný, F. V. Krejčí, Havlena.

1316/2.

Interpelace

senátorů Johanise, Karpíškové a soudruhů na pana ministra vnitra

ve věci zdražení mléka ve Velké Praze.

Pražské mlékárny rozeslaly koncem května svým odběratelům oběžníky tohoto obsahu:

>Příznivé dodávkové poměry, které se vytvočily na podzim a v zimě t. r., nám umožnily provésti v únoru t. r. snížení ceny mléka o 20 hal. Katastrofální sucho a jím způsobený nedostatek a drahota krmiv ohrožuje však nyní výrobu mléka tak, že jsme nuceni učiniti včas nutné opatření. Abychom podchytili dodávku mléka a zajistili hlavnímu městu nerušené zásobování mlékem, musíme dnem 1. června 1934 zvýšiti cenu, placenou svým dodavatelům. Přizpůsobujeme tedy své nákupní i prodejní ceny úrovni platné před únorovým cenovým snížením.<

Podepsaní spatřují v uvedeném oběžníku bezdůvodný postup mlékáren ve věci zdražení mléka pražským konsumentům. Jestliže došlo v únoru k snížení ceny mléka s Kč 1,80 na Kč 1,60, nebyly to důvody, které by svědčily o zlepšení výrobních poměrů v produkci mléčné na venkově. Bylo to v době, kdy se projednávaly mléčné osnovy a kdy mlékárny pravděpodobně spekulovaly, že snížením prodejní ceny na přechodnou dobu docílí snížení pevných cen mléka proti producentům tak, jak o nich mluví § 1 vl. nař. č. 76 ze dne 20. dubna 1934.

Není pravdou, že by katastrofální sucho, nedostatek a drahota krmiv ohrožovaly dodávku mléka do hlavního města Prahy anebo že by tyto příčiny byly podnětem k tomu, aby mlékárny byly nuceny platiti na venkově producentům za mléko vyšší cenu než tomu bylo v době přechodného snížení konsumní ceny mléka. Mlékárny také nemohou prokázati, že by od 1. června, kdy zvýšily ceny mléka na 1.1. o 20 hal. pražským konsumentúm, platily producentům mléka o 20 hal. vyšší ceny anebo že by jim producent mléka z důvodu, na které se mlékárny v obéžníku odvolávají, vypověděli dodávkové smlouvy.

Podepsaní se proto táží:

1. Co je panu ministru vnitra známo o zdražení mléka ve Velké Praze počínaje 1. červnem 1934?

2. Jsou-li mu známy tyto poměry, co hodlá učiniti, aby zdražení mléka pražskými mlékárnami bylo okamžité odvoláno?

3. Jaká opatření je ochoten pan ministr vnitra učiniti, aby jednotlivé životní potřeby nebyly pro příště bez vážných důvodů zdražovány, jako se to právě stalo nyní s mlékem?

V Praze, dne 13. června 1934.

Johanis, Karpíšková,
Koukal, Časný, Filipínský, Havránek, F. V. Krejčí,
Havlena, ing. Winter, Petřík, Zimák, Ant. Novák.


Související odkazy