Senát
Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.
III. volební období.
10. zasedání.
Interpelace:
1. sen. Dundra a soudr. na p. ministra vnitra ve věci postupu okresního úřadu v Mnich. Hradišti ................................... str. 1
2. sen. Kříže a soudr. na pana ministra vnitra v záležitosti postupu okresního úřadu ve Strakonicích .................................... str. 2
1363/1.
Interpelace
senátora Dundra a
soudruhů
na pana ministra vnitra
ve věci postupu okresního úřadu v Mnich. Hradišti.
Zastavení výroby v textilní továrně firmy Stross v Bělé p. Bezdězem mělo velmi nepříznivý vliv na hospodářské a sociální poměry dělnictva i ostatního obyvatelstva, zejména živnostníků a obchodníků. Několik set dělníků a dělnic ztratilo zde zaměstnání i výdělek a přes všechno úsilí náhradní zaměstnání nenalezlo. Ostří těchto poměrů projevilo se i v hospodářském životě města. Přes to však usiluje správa města o provedení opatření, jimiž by poněkud zmírnila bědný život bez vlastní viny nezaměstnaných osob. V tomto úsilí není však vůbec podporována okresním úřadem v Mnichově Hradišti.
Město Bělá pod Bezdězem požádalo již před delší dobou ministerstvo sociální péče o příspěvek na nouzové práce. Chtělo tímto způsobem umožniti zaměstnání a výdělek několika desítkám nezaměstnaný dělníků.Tato jeho snaha naráží na lhostejnost a nepochopení okresního úřadu v Mnich. Hradišti, který, byv vyzván ministerstvem sociální péče o vyjádření, zda žádost města Bělá p. Bezdězem o příspěvek na produktivní péči jest ještě aktuelní, nechal toto vyzvání bez povšimnutí, ačkoli rychlé jeho vyjádření bylo by mělo za následek příznivé vyřízení žádostí města a v důsledku toho zajištění zaměstnání pro určitý počet nezaměstnaných dělníků. Když pak městský úřad v Bělé p. Bezdězem obrátil se v této věci přípisem na okresní úřad v Mnich. Hradišti a uvedl, že městská rada vyslovila podiv, že okresní úřad, který zná těžkou sociální, hospodářskou a finanční situací města, způsobil obci křivdu tím, že rychle nevyřídil přípis ministerstva sociální péče, odpověděl okresní úřad způsobem, který je především důkazem byrokratické povýšenosti a ukázkou, jak málo jest zde pochopení pro těžké postavení města a nezaměstnaného dělnictva. Městská rada ve svém dopise žádala okresní úřad v Mnichově Hradišti o vysvětlení, aby podle toho jednati mohla. Místo vysvětlení, jímž byl okresní úřad povinen, obdrželo město přípis, v němž mimo jiné se praví:
>Okresní úřad není povinen podávatijakékoli vysvětlení ve věcech, které k vyřízení jsou mu předkládány a zejména,když se může předpokládati, že obsah dopisu, okresnímu úřadu zaslaný, nenísouhlase s úctou a vážností, jež je povinen městský úřad vůči okresnímu úřaduzachovati.<
V dalším okresní úřad vysvětluje, kdy přípis z ministerstva sociální péče došel a přiznává, že teprve po obdržení dopisu městského úřadu v Bělé pod Bezdězem zahájil šetření, aby příslušné vyjádření ministerstvu sociální péče poslal. Přiznává tudíž, že přípis ministerstva sociální péče nechal po určitou dobu bez povšimnutí a že teprve po upozornění městem potřebná opatření prováděl. A nakonec vyzval okresní úřad starostu města a městskou radu, aby formu svého přípisu náležitě omluvili.
Místo, aby okresní úřad zodpověděl městskému úřadu jeho dotaz a aby se omluvil, proč tak důležitou záležitost nechal po určitou dobu bez povšimnutí, napíše městské radě, že >není povinen dávati jakékoli vysvětlení ve věcech, které jsou mu kvyřízení předkládány< a konečně žádá městskou radu a starostu města, aby se mu pro formu dopisu omluvili.
K čemu je tudíž okresní úřad v Mnich. Hradišti, když odmítá poskytovati vysvětlení v záležitostech tak důležitého veřejného zájmu? Myslí si snad tento okresní úřad, že městská rada, odpovídající za svojí činnost občanstvu a jednající přesně podle zákona, je tu proto, aby odnášela následky jeho nepochopení a nevážného jednání? Je přece známo, že v době, kdy nezaměstnaným dělníkům v Bělé pod Bezdězem byl podstatně omezen příděl poukázek na potraviny, poněvadž prý jich byl nedostatek, vrátil jich okresní úřad v hodnotě Kč 5.000! Z tohoto jednání vyvěrá zaujatost okresního úřadu proti nezaměstnaným, jejichž poměry jsou zoufalé. Když pak město stará se o zaměstnání pro svoje nezaměstnané dělníky a když dbá, aby co nejdříve určitý příspěvek z prostředků státních na tuto práci byl opatřen, setká se u okresního úřadu s lhostejností a lehkovážností, která všeobecně překvapuje.
Podepsaní se proto táží pana ministra vnitra, zda jest mu jednání okresního úřadu v Mnichově Hradišti známo, co hodlá učiniti, aby okresní úřad konal svoje povinností tam, kde jde o opatření pracovní příležitostí nezaměstnaným a svým jednáním nevyvolával zneklidnění a nespokojenost všech občanských vrstev.
V Praze dne 2. července 1934.
Dundr,
Petřík, Časný, Havránek, Karpíšková, Zimák, F. V. Krejčí, Koukal, Kříž, Nentvich, Havlem, dr Farkas, dr Witt.
1363/2.
Interpelace
Senátora Kříže a
soudruhů
na pana ministra
vnitra
v záležitosti
postupu okresního úřadu ve Strakonicích.
Okresní úřad ve Strakonicích vydal dne 17. dubna 1934 vyhlášku, ve které nařídil, aby nezaměstnaní, pobírající podporu v nezaměstnání podle gentského systému, bylí vyzváni, aby státní příspěvek odpracovali. Obcím pak uložil tento postup:
>Obecní úřady,vzdálené od příslušné zprostředkovatelny práce více než 3 km, jsou povinny připrvém potvrzení nezaměstnanosti osobám, majícím nárok na podporu podlegentského systému, uložiti nezaměstnanému, aby při výplatě vyzdvihl si odpokladníka příslušné odborové organisace potvrzení, mnoho-li bude bráti týdněna státním příspěvku. Na to uloží starosta obce nezaměstnanému příslušnou prácia současně dohlédne, zda jest tato skutečně řádně a poctivě vykonána. Je-lina př. v místě obvyklá mzda 16 Kč denně, uloží starosta každému nezaměstnanémuza každých 16 Kč přijatého státního příplatku práci za 8 hodin pracovních.
Bude-li práceodmítnuta nebo nesprávně vykonána, odebéře při příštím hlášení starostanezaměstnanému průkazní lístek a zašle jej s příslušnou poznámkou ihnedpříslušné zprostředkovatelně práce.<
Dále vyzval četníky, aby při pravidelných obchůzkách kontrolovali, zda a do jaké míry nezaměstnaní odpracovávají státní příspěvek a zjištěné závady mu oznamovali. Konečně nařídil, že nezaměstnaní jsou povinní odpracovati státní příspěvek, který jim byl po 1. březnu t. r. vyplacen.
V této věcí obrátil se na okresní úřad ve Strakonicích sekretariát Svazu dělnictva stavebního, kameno a keramického průmyslu v Plzni zvláštním přípisem, v němž se ohražoval proti takovému postupu, který je v rozporu se zákonem a ukazoval na jeho vážné následky. Na to okresní úřad ve Strakonicích odpověděl dopisem ze dne 9. června 1934, ve kterém praví:
>Stavba rybníka v obci jest snadjednou z nejvhodnějších prací, které s pomocí nezaměstnaných, pobírajícíchstátní příspěvek, mohly by býti odpracovány. Jest to práce občasná, neboť povýstavbě rybníka bude práce ukončena a práce ta není tudíž prací trvalou, jakáby nebyla přípustná podle znění zákona. Naopak, stavba rybníka jest pro obeckrajně nutnou již z důvodu bezpečnosti požární a nezaměstnaní ve skutečnostípráci tuto vykonávají na ochranu života i majetku svého vlastního a svýchnejbližších sousedů.
Pokud se nářadí týče, jedná sevětšinou o lopaty, které jeden každý má doma a nemusí ji kupovati. Jelikožsousední obce nabídly se, že nářadí nezaměstnaným opatří, jen když za státnípříplatek budou v jejích prospěch konány práce ve veřejném zájmu nutné,doporučil zdejší úřad p. starostovi, aby upozornil nezaměstnané, že jest lépepracovati ve své obci a pro tak eminentně důležitý zájem veřejný své obce, nežpro obec cizí.
Tamní svaz dále jest na omylu,že odporuje zákonu odpracování si státního příspěvku se zpětnou platností.Každý nezaměstnaný, pobírající státní příspěvek, jest již podle zákona č.267/21 povinen odpracovati si státní příplatek a tudíž každý nezaměstnaný,který tento příplatek ze státní pokladny přijímal, byl nebo měl si býti vědomtoho, že peníz tento musí odpracovati. Ostatně okresní úřad doporučil odpracovánístátního příspěvku pouze o měsíc zpět.
Jestliže přesto, co shora uvedeno, tamní svaz své členy vybídl, aby práci, prováděnou v obcíHora Benešova odmítli, béře na sebe zodpovědnost vůči svým členům, až pozbudounároku na státní příspěvek podle § 6 cit. zák. a kromě toho dopouští sepřečinu podle § 15 zákona na ochranu republiky, neboť vybízí k hromadnémuneplnění veřejno-právních povinností, uložených zákonem.
Postup okresního úřadu veStrakonicích není v souhlase se zákonem. Neprávem se okresní úřad odvolává nazákon, když tvrdí, že >osoby, pobírající podporu v nezaměstnanosti podlegentského systému jsou povinny odpracovati hodnotu státního příspěvku< V zákoněč. 267 z r. 1921 se nikde o této povinnosti nemluví.
V § 6, odst. 3, cit. zák. sestanoví pouze, že >kdo odmítl vykonávati občasné veřejné užitečné prácezprostředkovatelnou práce mu přikázané po dobu, úměrnou týdennímu požitku,plynoucímu jemu ze státního příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti, ačkolivnabídnutou práci může zastávati a tato je přiměřená jeho odborné výkonnosti aje placena podle platného mzdového tarifu nebo podle sazeb obvyklých v místě,pozbývá nároku na státní příspěvek.< Toto ustanovení zákona zní zcela jinak,nežli je vykládá okresní úřad ve Strakonicích. Především okresní úřadnařizuje, aby obce ukládaly nezaměstnaným vykonávání určitých prací, ačvýslovně se v zákoně praví, že pouze zprostředkovatelna práce může přikazovatiobčasné veřejné užitečné práce. Okresní úřad nedbá v nejmenším dalšíhoustanovení, ve kterém se určuje, že práce má být přiměřená odborné výkonnostinezaměstnaného dělníka a přezírá úplně, může-li dělník přikázanou prácivykonávati.
Okresní úřad jde však ještě dálea hrozí odborové organisaci i trestním stíháním pro přečin podle § 15 zákona naochranu republiky. Nikoli odborová organisace, která ve snaze chrániti svoječleny, dbá ustanovení zákona, ale okresní úřad ve Strakonicích měl by býtipohnán k odpovědnosti, ježto naprosto nesprávně vykládá zákon a jedná tudížpřímo protizákonně.
Podepsanítáží se proto pana ministra vnitra, zda jest mu jednání okresního úřadu veStrakonicích známo a co učiní, aby okresní úřad plnil platný zákon o státnímpříspěvku k podpoře v nezaměstnanosti čís. 267 z r. 1927. Dále, jakáopatření chce učiniti, aby okresní úřad ve Strakonicích odčinil křivdy, jichžse nezákonným postupem dopustil na nezaměstnaném dělnictvu.
V Praze, dne 2. července1934.
Kříž,
Havránek, Nentvich, Koukal, Časný, Karpíšková, Zimák,Havlena, dr Farkas, Dundr, Filipínský, dr Witt, ing. Winter.