Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

 

III. volební období.

10. zasedání.

 

Tisk 1371.

 

Zpráva

 

I. kulturního výboru

II. rozpočtového výboru

 

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1367) o vládním návrhu zákona, jímž se prodlužuje lhůta k postátnění odborných škol pro ženská povolání.

 

I.

 

Velmi významný úkol ženy v rodině i společnosti nezbytně vyžaduje, aby vedle zdrojů vzdělání, které jsou společné pro výchovu dorostu mužského i ženského, byla věnována zvýšena po­zornost těm školám, jichž úkolem jest odborná výchova pro specielní ženská povolání, zvláště taková, k nimž se dří­ve dostávalo potřebného výcviku většinou jen v úzkém kruhu rodinném. V době nynější ukázalo se toto vzdělání nedostatečným a odborné školení stalo se nepostradatelnou oporou žen ke zdo­konalení jejich kulturního, společen­ského a hospodářského povznesení. Úkolem tohoto odborného ženského školství jest poskytnouti dívčímu doros­tu odborné znalosti o správné životo­správě dětí i dospělých, o výchově dětí, o řádném hospodaření v rodinách a vůbec podati mu soustavu odborných znalostí, sloužících ke zdravotnímu, hospodářskému, společenskému i mravnímu vývoji žen, rodin i celého národa.

 

Úkoly tyto řeší školství podle zákona ze dne 17. února 1922, č. 75 Sb. z. a n., jímž se upravuje organisace odborných škol pro ženská povolání. Paragrafem 4 tohoto zákona bylo ustanoveno, že odborné dívčí školy mají býti do dvou let od účinnosti tohoto zákona postátněny, pokud orgány, jimž přísluší jejich vy­držování, projeví s tím souhlas. Lhůta k postátnění těchto škol byla pak usta­novením § 37 zákona ze dne 20. prosince 1923, č. 252 Sb. z. a n., prodloužena do konce kalendářního roku 1934.

 

Z rozpočtových důvodů bylo toto po­státňování prováděno postupně s vyjímkou let 1922-1926, kdy v důsledku res­trikčního zákona byla postátňovací akce dočasně přerušena.

 

Pro udržení rovnováhy v hospodářství státním, které nyní nesne­se zatěžování státní pokladny novými výdaji, jež by pro ni vzešly dokonče­ním postátňovací akce podle zmíněného zákona z r. 1923, se navrhuje, aby pří­slušné ustanovení § 37 zák. č. 252/1923 Sb. z. a n. bylo novelisováno a aby lhůta, v níž mají býti uvedené školy postátně­ny, byla prodloužena do konce kalendář­ního roku 1940.

 

Kulturní výbor projednal ve své schůzi dne 10. července 1934 vládní návrh a jsa plně si vědom velikého význa­mu odborného školství pro ženská po­volání i finanční a hospodářské situace státu, usnesl se požádati vládu, aby ke umírnění následků odsunutí postátňova­cí akce vláda upustila od požadavku, že 10 % systemisovaných míst zůstává ne­obsazeno a doporučuje slavnému senátu, aby schválil osnov u zákona ve znění sen. tisku č. 1362 s připojenou resolucí.

 

V Praze, dne 10. července 1934.

 

Dr Jan Kapras v. r.,
předseda.

Frant. Merta v. r.,

zpravodaj.

 

II.

 

Účel odborných škol pro ženská povo­lání byl poskytnouti ženám potřebného vzdělání nejen pro vedení domácnosti, nýbrž pro ostatní praktická ženská po­volání, jež na nich nynější doba vyža­duje.

 

Tyto školy byly zřizovány již před válkou většinou obcemi aneb spolky, které je vydržovaly a pro jejich správu a vedení bylo zvoleno zvláštní kurato­rium.

 

Zákonem ze dne 17. února 1922, č. 75 Sb. z. a n., byl položen pevný základ pro jejich organisaci a rozvoj a zároveň bylo stanoveno, aby do doby účinnosti tohoto zákona zřízené školy byly po­státněny do 2 let.

 

Postátněním se rozumělo pouze, že stát převezme pouze náklad osobní, kdežto náklad věčný měl býti hrazen dosavadními vydržovateli.

 

Postátnění prováděno bylo postupně s výjimkou let 1924-1926, kdy v důsled­ku restrikčního zákona byla postátňova­cí akce dočasně zrušena a zákonem ze dne 20. prosince 1923, č. 252 Sb. z. a n., prodloužena lhůta do konce kalendářního roku 1934.

 

Do dnešní doby přebral stát osobní náklad na 692 učitelských osob - 102 učitelské síly jsou dosud vydržovány korporacemi, které tyto školy zřídily.

 

Připomínám, že na Slovensku převzal stát na 7 těchto školách náklady na vše­chny učitelské síly, kdežto na ostat­ních těchto školách platí stát pouze část těchto sil.

 

Náklad na tyto zbývající 102 učitel­ské síly vyžadoval by podle plátových zákonů a systemisace Kč 2 mil.

 

Dnešní hospodářská a finanční situace státu, která si vyžádala tolik různých omezení a hospodářských opatření v zá­jmu udržení rovnováhy rozpočtu, po­hnula vládu, aby požádala zákonodárné sbory o novelisaci ustanovení § 37 zá­kona č. 252/1923 Sb. z. a n., aby lhůta, v níž mají býti uvedené školy postátně­ny, byla prodloužena do konce kalen­dářního roku 1940.

 

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi dne 11. července 1934 vládní návrh zákona, jímž se prodlužuje lhůta k postátnění odborných škol pro ženská povolání, připojuje se k usnesení kultur­ního výboru a doporučuje slavnému se­nátu přijetí osnovy zákona beze změny i s připojenou resolucí.

 

V Praze, dne 11. července 1934.

 

Frant. Modráček v. r.,

místopředseda.

František Novák v. r.,

zpravodaj.

 

Resoluce

navržená výbory kulturním a rozpočtovým.

 

Poněvadž má býti prodloužena lhůta k postátnění odborných škol pro ženská povolání do konce roku 1940, vyzývá se vláda, aby učinila opatření, kterými by se započalo s postátňováním těchto škol ihned, jakmile to dovolí státní finance. Kulturní výbor senátu předpokládá, že rok 1940, pro zestátnění těchto škol urče­ný, jest termínem konečným a nebude již více odsunován.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP