Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

10. zasedání.

Tisk 1384.

Odpovědi:

1. ministra vnitra na interpelaci sen. Nedvěda a soudr. ohledně protizákonného postupu četnictva (tisk 1283/2)

2. ministra vnitra na interpelaci sen. dr Korlátha a druhů o náhradě škod, způsobených rozvodněním řeky Tisy dne 10. července 1933 (tisk 1285)

3. ministra vnitra na interpelaci sen. Dundra a soudruhů ve věci postupu okresního úřadu

v Mladé Boleslavi (tisk 1302)

4. ministra vnitra na interpelaci sen. Johanise, Karpíškové a soudr. ve věci. zdražení mléka ve Velké Praze (tisk 1316/2)

5. ministra vnitra na interpelaci sen. Jána Janíka a společ. ve věci četnických přehmatů ve Strážském (okres Michalovce) (tisk 1343)

 

1384/1.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátora Nedvěda a soudruhů

ohledně protizákonného postupu četnictva

(tisk 1283/2).

U osob jmenovaných v interpelaci byla v souvislosti s trestním případem projednávaným u krajského soudu v Brně a v důsledku pátrání tímto soudem nařízeného provedena četnictvem domovní prohlídka pro důvodné podezření trestných činů podle § 17 zákona na ochranu republiky a zabaveny písemností, které četnictvo pokládalo za potřebné k objasnění věcí.

Četnictvo provedlo domovní prohlídku bez soudcovského rozkazu, ježto byly v daném případě splněny předpoklady, za kterých ustanovení § 141 trestního řádu výslovně připouští provedení domovní prohlídky bezpečnostním orgánem bez soudcovského rozkazu, aniž by jeho dodatečné doručení zákon výslovně nařizoval.

Všechny věci při domovní prohlídce zabavené byly s trestním oznámením předány soudu.

Postupu četnictva nelze tedy vzhledem k platným předpisům nic vytýkati.

V Praze, dne 31. srpna 1934.

Ministr vnitra:

Dr Černý v. r.

 

 

1384/2 (původní znění).

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátora dra Korlátha a druhů

a náhradě škod, způsobených rozvodněním řeky Tisy dne 10. července 1933

(tisk 1285).

Po živelní pohromě v červenci 1933 zařídila vláda neprodleně pro všechno postižené obyvatelstvo Podkarpatské Rusi velkorysou státní pomoc, zahrnující opatření všech nutných životních potřeb a směřující ke zmírnění způsobených škod.

Akce tato nebyla omezena toliko na Výlok, kde ovšem rozsah živelní pohromy odůvodňoval pomoc největší, nýbrž vztahovala se na všechny postižené í v interpelaci jmenované - obce, jichž obyvatelstvu byla podle výše škody a stupně existenčního ohrožení poskytnuta přiměřená podpora, jednak peněžitá, jednak v naturáliích, zejména tím, že byly přidělovány potraviny, osivo a sadba buď zdarma nebo za cenu značně sníženou.

Bylo tudíž v mezích možnosti učiněno vše, aby existence postiženého obyvatelstva nebyla živelní pohromou, ohrožena a aby umožněn mu byl přechod k novému hospodářskému životu.

V Praze, dne 31. srpna 1934.

Ministr vnitra:

Dr Černý v. r.

   

Překlad ad 1384/2.

Válasz

a belíigyi minisztertól

dr. Korláth szenátor és társai interpellációjára az 1933, július 10,-i

Tiszaáradás által okozott károk megtéritésetárgyában

(1285/1934. nysz.).

A kormány az 1933. évi júlíus havi elemi csapás után azonnai a csapással sujtott Podkarpatszka Ruszi ósszes lakósság érdekében valamennyi életsziikséglet beszerzését feltáleló s az okozott károk enyhítésére irányuló nagyarányu államsegélyakciót ittdított.

Emez akció nem csupán Výlok k8zségre szorítkozott, ahol a leghathatósabb segély az elemi csapás terjedelmében minden esetre talált indokolást, hanem az interpellációban is feisorolt valamennyi károsult kózségre terjesztetett ki, s eme kózségek lakosainak a szenvedett kár s a veszélyeztetett létfentartás mérvéhez képest részint pénzbeli, részint természetbeni megfelel6 segély nyujtatott, nevezettesen azáltal, hogy éleliniszerek, vetómág vagy veteménytermények ingyen vagy jelenttisen leszállított árakon osztattak ki.

A lehetóség határain belííl tehát elkůvettetett minden, hogy a sujtott lakosság az elemi, csapás által létében ne veszélyeztessék s hogy neki az uj gazdasági élethez való átmenet lehetövé tétessék.

Praha, 1934. augusztus 31.-én.

A beliigyi miniszter

Dr. Černý s. k.

 

138413.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátora Dundra a soudruhů

ve věci postupu okresního úřadu v Mladé Boleslavi (tisk 1302).

V měsíci prosinci 1933 podal farní úřad v Kosmonosích jako správce zádušního hřbitova v Debři u okresního úřadu v Mladé Boleslavi stížnost, že Václav Vaněk pronesl při pohřbu řeč, která mu jako správci zádušního hřbitova nebyla předložena a řečí tou dotkl se náboženského cítění některých občanů a způsobil veřejné pohoršení.

Na základě konaného šetření a svědeckých výpovědí vzal okresní úřad za prokázáno, že oněmi výroky byl porušen dobrý mrav a slušnost a způsobeno veřejné pohoršení a Václava Vaňka potrestal.

Proti trestnímu nálezu podal Vaněk odvolání, o kterém dosud zemským úřadem nebylo rozhodnuto, poněvadž jednací spisy byly zapůjčeny krajskému soudu v Mladé Boleslavi. Rozhodnutí zemského úřadu nelze předbíhati.

Interpelace dále vytýká, že trestní nález byl dán na vědomí také farnímu úřadu v Kosmonosích, vycházejíc z předpokladu, že tento úřad nevystupoval zde v úloze stěžovatele. Jak svrchu uvedeno neodpovídá však tento předpoklad skutečnosti.

Vzhledem k tomuto stavu věci neshledávám důvodu k nějakému opatření.

V Praze, dne 23. srpna 1934.

Ministr vnitra:

Dr Černý v. r.

  

1384/4.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátorů Johanise, Karpíškové a soudr.

ve věci zdraženi mléka ve Velké Praze (tisk 1316/2).

Zvýšení prodejních cen mléka ve Velké Praze dnem 1. června 1934 bylo vyvoláno stoupnutím jeho výrobních nákladů u zemědělců v důsledku nepředvídaného nedostatku zelených krmiv a stoupnutí cen pokrutin a jest toto zvýšení podle výsledku šetření předáváno mlékárnami v téže míře, jako dříve, dodavatelům mléka, aby jim byla umožněna dodávka mléka. Zvýšení toto bylo tedy vynuceno poměry na mléčném trhu, nejedná se proto v tomto případě o bezdůvodné zdražení předmětů potřeby a nelze zakročiti proti mlékárnám podle předpisů vlád. nař. č. 27/1934 Sb. z. a n., případně přiměti mlékárny k odvolání zdražení mléka.

Vývoj cen jednotlivých životních potřeb jest bedlivě sledován a v případech bezdůvodného zdražení cen předmětů potřeby zasahují úřady s urychlením podle příslušných norem.

V Praze, dne 23. srpna 1934.

Ministr vnitra:

Dr Černý v. r.

  

1384/5.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátora Janíka a společníků

ve věci četnických přehmatů ve Strážském (okres Michalovce) (tisk 1343).

Případ, o němž se interpelace zmiňuje, byl předmětem jednání brigádního soudu v Užhorodě, jenž oba obviněné četnické gážisty podle § 303; 3 voj. tr. ř. ve znění § 5 zákona čís. 209/1931 Sb. z. a n. obžaloby sprostil.

Podotýká se, že střízlivost obviněných po dobu služby byla šetřením svědecky prokázána a že mimo soudně projednaný případ udánlivého ztýrání Juliany Demeterové si nebylo se žádné strany stěžováno na současné zbití osob jiných.

Vzhledem k tomuto stavu věci nemám z podnětu interpelace důvodu k nějakému opatření.

V Praze, dne 23. srpna 1934.

Ministr vnitra:

Dr Černý v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP