Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

11. zasedání.

Tisk 1396.

Vládní návrh

Zákon

ze dne...........................................................................................1934

O označování váhy na těžkých břemenech dopravovaných po lodích.

 

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Kusy zboží o hrubé váze aspoň 1000 kg, které jsou přijímány na území Československé republiky k dopravě po lodi, ať již na, moři či na řece, musí býti označeny vně svojí hrubou vahou v kilogramech. Označení váhy musí se státi způsobem jasným a trvalým. Povinnost tato přísluší odesilateli zboží a nastává okamžikem, jakmile břemeno bylo odevzdáno prvému dopravci byť jen k dílčí dopravě po souši.

§ 2.

Porušení předpisu v § 1 trestají okresní úřady - nejde-li o čin trestný soudně - peněžitou pokutou od 20 do 200 Kč a v případě nedobytnosti vězením od 6 do 48 hodin.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1935; provedou jej ministři sociální péče, veřejných prací a železnic v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

Důvodová zpráva.

Na XII. Mezinárodní konferenci práce v roce 1929 byla přijata úmluva o označování váhy na těžkých břemenech, dopravovaných po lodích na moři nebo na řece. Účelem úmluvy je ochrana dopravních dělníků před těžkými úrazy, způsobenými často použitím nedostatečně silných jeřábů, provazů a pod. nářadí při nakládání a skládání těžkých kusů zboží, jichž váha není udána a nedá se ani odhadnouti z objemu kusu zboží.

Československo ratifikovalo tuto úmluvu dne 26. března 1934 a její provedení na území našeho státu vyžaduje vydání zvláštního předpisu, protože v dosavadních právních předpisech není ustanovení, které by umožňovalo uložiti právně závazné její provedení.

Úmluvu shora uvedenou ratifikovaly do 1. října 1934 tyto státy: Australie, Belgie, Československo, Chile, Čína, Estonsko, Indie, Irsko, Italie, Japonsko, Jugoslavie, Lucembursko, Mexiko, Německo, Nicaragua, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunska, Španělsko, Švédsko, Uruguay, Venezuela.

Mezinárodní závaznost úmluvy počíná, pro Československo dne 26. března 1935. Účinnost zákona od 1. ledna 1935 je navrhována z důvodu, aby se jeho provádění vžilo poněkud před počátkem závaznosti mezinárodní.


V Praze
dne 9. listopadu 1934.

 

Předseda vlády:
J. Malypetr v. r.

Ministr sociální péče:
Dr. Meissner v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP