Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1934.

III. volební období.

11. zasedání.

Tisk 1407.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 2769) zákona

o branném příspěvku (tisk 2781).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 355. schůzi dne 11. prosince 1934 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne.....................................................

o branném příspěvku.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Osoby (muži a ženy), které jsou poplatníky daně důchodové podle zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních, a nekonaly vojenskou službu po dobu nejméně dvanácti týdnů, podléhají počínajíc 1. lednem roku, v němž dokončí dvacátý pátý rok věku, a končíc 31. prosincem roku, v němž dovrší padesátý rok věku, brannému příspěvku.

(2) Při úmrtí poplatníka vyměří se branný příspěvek naposled za rok předcházející roku, v němž poplatník zemřel.

§ 2.

(1) Zaměstnavatelé, pokladny, fondy a jiné korporace, které jsou povinny srážeti daň důchodovou, srazí počínajíc rokem 1935 příjemcům požitků, podrobených srážce daně důchodové podle § 13, odst. 2 a § 30 zákona o přímých daních, kteří nekonali vojenskou službu po dobu nejméně dvanácti týdnů, současně s daní důchodovou 10%ní přirážku k této dani jako branný příspěvek a odděleně ji odvedou a vykáží týmž způsobem a v týchž lhůtách jako sraženou daň důchodovou. Při provádění srážky zaokrouhlí se branný příspěvek dolů na nejbližší deseti haléři dělitelnou částku.

(2) Srážka uvedená v odstavci 1 se však nevykoná:

a) je-li příjemce požitků osvobozen od branného příspěvku podle § 3 tohoto zákona;

b) nečiní-li sražená daň důchodová alespoň jednu korunu při výplatě týdenní po případě čtyři koruny při výplatě měsíční.


(3) Příjemci požitků, nepodléhající brannému příspěvku (§ 1) nebo činící nárok na osvobození (§ 3), předloží o tom zaměstnavateli potvrzení úřadu (orgánu) uvedeného v § 6, odst. 2. Podrobnosti stanoví vládní nařízení.

(4) Příjemcům požitků uvedeným v odstavci 1 se branný příspěvek nevyměřuje, pokud se jim nevyměřuje daň důchodová.

§ 3.

Od branného příspěvku jsou osvobozeny:

1. osoby, které se narodily v roce 1899 nebo v letech předchozích;

2. osoby, které byly propuštěny z vojenské činné služby, nevykonavše vojenskou službu po dobu nejméně dvanácti týdnů pro vadu nebo chorobu, která vznikla nebo se zhoršila vinou vojenské služby;

3. hlavy rodiny, jejíž alespoň jeden člen (t. j. manžel a děti i zletilé, pokud jsou v zaopatření hlavy rodiny) vykonal vojenskou službu v rozsahu uvedeném v § 1, odst. 1;

4. ženy-matky, které mají nezletilé děti a jejichž zdanitelný důchod nepřesahuje 12.000 Kč ročně. Jsou-li tyto ženy příjemci požitků, jimž se branný příspěvek podle § 2 sráží, neprovede se srážka, nepřesahují-li požitky týdně 293,- Kč nebo měsíčně 1265,- Kč;

5. osoby mající cizí státní příslušnost.

§ 4.

Vykoná-li někdo vojenskou službu (§ 1) po 31. prosinci roku, v němž dovrší 24. rok věku anebo prokáže-li dodatečně důvod osvobozovací, nevzniká mu nárok na odpis a vrácení branného příspěvku za minulá léta.

§ 5.

(1) Branný příspěvek vybírá se počínajíc berním rokem 1934 každoročně jako 10%ní přirážka k dani důchodové vyměřené za příslušný rok.

(2) Při výpočtu budiž branný příspěvek zaokrouhlen dolů na celé koruny.

(3) Změny ve výši předpisu daně důchodové mají za následek i poměrnou změnu branného příspěvku.

§ 6.

(1) Branný příspěvek (§ 5 ) ukládá vyměřovací úřad, u něhož se vyměřuje daň důchodová za příslušný rok.

(2) Osoby, nepodléhající brannému příspěvku (§ 1) nebo činící nárok na osvobození (§ 3), předloží o tom ve lhůtě stanovené ku podání přiznání k dani důchodové úřední potvrzení, které vydá žadateli bezplatně příslušný úřad (orgán). Podrobnosti stanoví vládní nařízení.

(3) Proti rozhodnutí tohoto úřadu (orgánu) lze si u něho stěžovati do 30 dnů k nadřízenému úřadu (orgánu); nadřízený úřad (orgán) rozhodne s konečnou platností.

(4) Kdo potvrzení uvedené v odstavci 2 nepředloží vůbec anebo zavčas, pozbývá práva odporovati uloženému brannému příspěvku, leč by prokázal ověřením příslušného úřadu (orgánu), že v dané lhůtě o potvrzení zakročil, že však příslušný úřad (orgán) o vydání potvrzení dosud pravoplatně nerozhodl.

Výši vyměřeného branného příspěvku oznámí poplatníku vyměřovací úřad buď platebním rozkazem na daň důchodovou nebo samostatným platebním rozkazem.

§ 7.

(1) Proti vyměření branného příspěvku lze podati do 30 dní po doručení platebního rozkazu odvolání, v němž nelze však s právním účinkem odporovati uložené dani důchodové ani potvrzení uvedenému v § 6, odst. 2.

(2) O odvolání rozhodne s konečnou platnosti finanční úřad II. stolice.

§ 8.

(1) Pokud není v předchozích ustanoveních jinak uvedeno, platí o branném příspěvku obdobně ustanovení zákona o přímých daních, zejména též jeho hlavy VIII a IX.

(2) Branný příspěvek není podkladem pro vyměřování jakýchkoliv přirážek a příspěvků. Jeho výnos náleží státu.

§ 9.

Kdo za rok 1934 podá potvrzení uvedené v § 6, odst. 2 nejpozději do konce června 1935, uvaruje se následků uvedených v § 6, odst. 4.

§ 10.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři financí a národní obrany v dohodě s ministrem vnitra.

F. Staněk v. r.,
předseda.

Dr Říha v. r.,
sněm. tajemník.

Jan Rýgar v. r.,
zapisovatel.

 

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP