Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1935.

III. volební období.

12. zasedání.

Tisk 1461.

Zpráva

ústavně-právního výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 1438),

jímž se propůjčuje vnitrostátní účinnost III. části úmluvy mezi republikou Československou a královstvím Rumunským ze dne 22. prosince 1930 o vzájemné podpoře při celním řízení, při zamezování, stíhání, trestání přestupků celních předpisů a o vzájemné právní pomoci v celních trestních věcech (celní kartel).

Vláda schválila ve schůzi dne 23. listopadu 1934 úmluvu mezi republikou Československou a královstvím Rumunským o vzájemné podpoře při celním řízení, při zamezování, stíhání, trestání celních přestupků a o vzájemné právní pomoci v celních trestních věcech, podepsanou v Bukurešti dne 22. prosince 1930.

Účelem této smlouvy jest sjednati podmínky vydatné spolupráce celních orgánů obou sousedních států a zajistiti vzájemnou pomoc zejména při zamezování, stíhání a trestání příslušníků smluvních států, provinivších se proti předpisům vydaným smluvními státy na ochranu celního důchodku.

Tato úmluva, krátce zvaná celní kartel, přidržuje se v podstatě smluvní úpravy, jaká byla zvolena pro podobný celní kartel československo-rakouský a československo-maďarský, a dělí se na čtyři části:

I. Vzájemná podpora při celním řízení (čl. 2-10).

II. Zamezení přestupků celních předpisů (čl. 11-14).

III. Stíhání a trestání přestupků celních předpisů (čl. 15-20).

IV. Právní pomoc (čl. 21).

Poněvadž tato úmluva nemá povahu obchodní smlouvy a neplynou z ní pro stát a jeho občany nějaká břemena majetková nebo osobní a ani se jí nemění státní území, nebylo k její ratifikaci presidentem republiky zapotřebí souhlasu Národního shromáždění ve smyslu § 64 ústavní listiny.

V článku III. úmluvy rozšiřují se však ustanovení trestního práva důchodkového i na ochranu celních předpisů rumunského státu, čímž stanoví se v ní trestnost přestupků, které posud dle našich zákonů trestné nebyly.

Poněvadž podle § 111, odst. 2 ústavní listiny možno tresty hroziti a je ukládati jen na základě zákona, jest pro uvedení těchto trestních ustanovení ve vnitrostátní účinnost zapotřebí vydati zákon, jímž by se ustanovením III. části úmluvy mezi republikou Československou a královstvím Rumunským propůjčila moc zákona po dobu mezinárodní účinnosti této úmluvy.

Vyhlášení tohoto zákona nutno provésti buď zároveň s vyhlášením úmluvy mezi republikou Československou a královstvím Rumunským anebo po její ratifikaci.

Ústavně právní výbor projednal vládní návrh zákona ve schůzi konané dne 13. března 1935 a usnesl se navrhnouti slavnému senátu, aby schválil předložený zákon beze změny ve znění níže otištěném.

V Praze dne 13. března 1935.

Dr Witt v. r.,

předseda.

Dr Havelka v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne.......................................1935,

jímž se propůjčuje vnitrostátní účinnost III. části úmluvy mezi republikou Československou a královstvím Rumunským ze dne 22. prosince 1930 o vzájemné podpoře při celním řízení, při zamezování, stíhání, trestání přestupků celních předpisů a o vzájemné právní pomoci v celních trestních věcech (celní kartel).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tamto zákoně:

§ 1.

Ustanovení části III. úmluvy mezi republikou Československou a královstvím Rumunským ze dne 22. prosince 1930 o vzájemné podpoře při celním řízení, při zamezování, stíhání, trestání přestupků celních předpisů a o vzájemné právní pomoci v celních trestních věcech mají po dobu mezinárodní účinnosti této úmluvy též účinnost vnitrostátní.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP