Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1935.

III. volební období.

12. zasedání.

Tisk 1471.

Zpráva

výboru ústavně-právního

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1463)

k vládnímu návrhu zákona

o hlášení pobytu.

Každý stát má nejen právo, ale přímo povinnost míti své občanstvo v patrnosti. Jsou pro to důvody bezpečnostní, finanční, branné i soukromoprávní, jako zejména obchodní.

Předpisy o hlášení pobytu v republice Československé jsou jednak zastaralé, jednak nejednotné, neboť v tom směru platí rozdílné předpisy v zemích České a Moravskoslezské a jiné v zemích Slovenské a Podkarpatoruské, proto vládní návrh je také osnovou unifikační.

Poslanecká sněmovna přijala vládní návrh beze změn.

Návrh stanoví především povinnost hlásiti pobyt, a to ve třech směrech.

Povinnost ta se totiž ukládá:

1. Všem provozovatelům živnosti hostinské a výčepnické pro všechny ubytované osoby všeobecně.

2. Vlastníkům budov, majitelům bytů nebo jiných místností a vlastníkům pozemků nebo jich odpovědným zástupcům, pachtýřům, vnuceným správcům, ve všech těchto případech však jen tehdy, když ubytování stalo se v obvodu státního policejního úřadu, nebo v některém z míst, jež určí zemský úřad vyhláškou v Zemském věstníku (hlavně místa lázeňská).

3. Osobám nespadajícím mezi osoby uvedené nahoře pod 1. a 2. (na př. vlastník domu ve svém domě), avšak jen obmezeně, totiž jen v místech uvedených pod 2.

Data pro hlášení předepsaná hlásí se státnímu policejnímu úřadu, stalo-li se ubytování v obvodu tohoto úřadu, jinak obecnímu úřadu.

Státní policejní, okresní a obecní úřady jsou oprávněny dohlížeti, je-li povinnost hlášení splněna a proto jsou oprávněny vyžádati si v případě pochybnosti doklady o správnosti a úplnosti hlášení.

Podrobnější předpisy ohledně hlášení vydá vláda nařízením.

Jsou-li tu mezinárodní smlouvy upravující ohlašovací látku, tedy platí předpisy těchto smluv.

Ustanovení navrhovaného zákona vztahují se na vojenské (četnické) gážisty a mužstvo v činné službě, jakož i na příslušníky finanční stráže jen tehdy, jestliže se jich ubytování stalo mimo vojenské (služební) budovy, pokud nejde o ubytování podle zákonů o ubytování vojska.

Osoby, jež mají právo exteritoriality, nepodléhají ustanovením tohoto zákona. Nesplnění povinnosti ohlašovací trestá se jako přestupek správní.

Výbor ústavně-právní projednal ve své schůzi dne 19. března 1935 usnesení poslanecké sněmovny a navrhuje, aby slavný senát schválil je beze změny tak, jak je obsaženo v senátním tisku č. 1463.

V Praze, dne 19. března 1935.

Dr Witt v. r.,

předseda.

Dr Havelka Otakar v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP