Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1935.

III. volební období.

12. zasedání.

Tisk 1483.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu trestního v Praze ze dne 16. listopadu 1934, č. j. Nt XXII a 74/34-1, aby bylo dáno svolení ke stíhání senátora Františka Medvěda pro přečin podle §u 17, č. 1, al. 1, 2 zák. na ochr. rep. (č. j. 12.847/34 předs.).

Návrh.

Proti senátoru Frant. Nedvědovi bylo vyneseno obvinění, že když policejní ředitelství zastavilo výměrem ze dne 24. září 1932 čís. 14.117 přes. 32 činnost illegální organisace "Dělnická Obhajoba", jako vedoucí funkcionář této organisace dále její činnost řídil a časopisem "Dělnický obhájce" kryl, že tudíž tajnou organisací s účelem uvedeným v §u 17 zák. na ochr. republiky založil a v činnosti ji podporoval.

Avšak z materiálu, který pro odůvodnění tohoto obvinění poskytlo policejní ředitelství v Praze, nikde nejde najevo, že účelem uvedené tajné organisace by bylo něco, co by značilo podvracení samostatnosti, ústavní jednotnosti nebo demokraticko - republikánské formy státu, jak to uvádí skutková podstata cit. §u 17 zák. na ochr. rep. Ze zabaveného písemného a tiskového materiálu lze pouze zjistiti, že zmíněná organisace se zabývala, třeba illegálním způsobem, jednak propagandou protestu proti postupu úřadů v jednotlivých případech rázu politického, zde i v cizině, a evidencí a kontrolou úředních zákroků v takových případech, jednak se starala i o právní a hmotnou podporu členů komunistické strany, kteří se dostali do konfliktu se zákonem, jakož i politických uprchlíků z Německa a Rakouska, příslušníků této politické strany.

Není tedy obvinění vznesené proti senátoru Fr. Medvědovi právně odůvodněno a imunitní výbor se z té příčiny usnesl navrhnouti senátu, aby nedal svolení k jeho trestnímu stíhání. Pokud pak jde o možnost, že činnost senátora Fr. Medvěda by zakládala skutkovou podstatu jiného trestného činu, nepokládá imunitní výbor tuto činnost za tak relevantní a politickým povinnostem člena zákonodárného sboru odporující, aby uznal potřebu trestního stíhání.

V Praze, dne 26. března 1935.

A. Šelmec v. r.,
předseda.

Dr Milota v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP