Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1935.

III. volební období.

12. zasedání.

Tisk 1502.

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu trestního v Praze ze dne 10. prosince 1929 č. Tk XXII 8947/29 za svolení k trestnímu stíhání senátora Josefa Hakena pro zločin dle § 15 č. 3, přečin dle 15 č. 2. 16 č. 1, 18 č. 2, přestupek § 15 č. 4 zákona na ochranu republiky a přestupek § 9, 17, 23 zákona o tisku (č. 26/1929, 13043/1935).

Dle trestních spisů vedení komunistické strany československé pokoušelo se již delší dobu o systematické budování aparátu, který by sloužil k umožnění illegálního tisku, a výstavba podobného aparátu byla jedním z bodů pracovního programu, stanoveného pro jednotlivé komunistické sekce v různých státech vedením komunistické Internacionály v Moskvě. Aparát ten měl sloužiti v prvé řadě k vydávání t. zv. "Závodních časopisů", které měly býti pořizovány pro jednotlivé továrny a obchodní podniky Velké Prahy, aby sloužily nejen k informaci tam zaměstnaného dělnictva o aktuelních politických, odborových a mzdových otázkách, nýbrž, a to v prvé řadě, jako organisační základna pro vybudování podzemního tisku v případě, že by legální tisk strany byl zastaven a tato event. rozpuštěna.

Po úředním zastavení velké části denního komunistického tisku zjistilo se, že ústředí KSČ. snaží se ze všech sil najíti náhradu za zastavený tisk a že usiluje o dokonalé vybudování aparátu, který by tomuto účelu sloužil.

Jelikož bylo zjištěno, že obsahem svým závadné a protizákonně zhotovené tiskoviny byly zhotoveny přímo v ústředním sekretariátě KSČ. v Karlíně, Královská č. 13, provedena byla dne 24. 7. r. 1929 v místnostech ústředí domovní prohlídka, při které mimo moderní rozmnožovací přístroj a množství tištěného i písemného materiálu, byly zabaveny t. zv. "blány", na nichž jest zhotovován pomocí psacího stroje první oklep těchto tiskovin, a které pak, jsouce upevněny na válec rozmnožovacího přístroje, slouží ke zhotovení libovolného počtu kopií.

Většina při prohlídce nalezeného již vytištěného a k trestním spisům přiloženého materiálu, jest závadnou, neboť obsah jejich může zakládati skutkovou podstatu trestních činů, a to zločin dle § 15 č. 3, přečin dle §15 č. 2, 16 č. 1, 18 č. 2. a přestupek § 15 č. 4 zákona na ochranu republiky.

Průběhem vyšetřování byla předvedena na policejní ředitelství v Praze celá řada zaměstnanců sekretariátu, z jichž protokolárního výslechu jest prý zřejmo, že "snad" všichni funkcionáři ústředí I. kraje KSČ. se zúčastnili výstavby a zhotovování illegálního komunistického tisku. Z toho důvodu bylo učiněno trestní oznámení mimo jiné i na tehdy poslance a předsedu komunistické strany československé nyní senátora Josefa Hakena pro trestní činy nahoře uvedené.

Avšak samo trestní oznámení uvádí, "že "snad" všichni funkcionáři ústředí I. kraje KSČ. se zúčastnili výstavby a zhotovování illegálního komunistického tisku", tedy i senátor Josef Haken jako funkcionář ohledně závadných tiskovin.

Avšak pouhá skutečnost funkce tu nestačí.

Z důvodu toho usnesl se imunitní výbor ve své schůzi konané dne 2. dubna 1935 navrhnouti, aby slavný senát nedal svolení k trestnímu stíhání senátora Josefa Hakena pro zločin dle § 1. č. 3, přečin dle § 15 č. 2, 16 č. 1, 18 č. 2, přestupek 15 č. 4 zákona na ochranu republiky a přestupek § 9, 17 a 23 zákona o tisku.

V Praze, dne 2. dubna 1935.

Šelmec v. r.,

předseda.

Dr Ot. Havelka v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP