Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
2. zasedání.
Tisk 103.
Odpovědi:
1. ministra vnitra na interpelaci sen. Kříže o zákazu táboru lidu Volné myšlenky československé a Unie socialistických myslitelů v Čes. Budějovicích (tisk 40/1).
2. ministra vnitra nra interpelaci rsen. Hokkyho o zrušení režimu vládního komisariátu v Mukačevě a Paušíně (tisk 40/4).
103/1.
Odpověď
ministra vnitra na interpelaci senátora Aloise Kříže
o zákazu táboru lidu Volné myšlenky československé a Unie socialistických svobodných myslitelů v Čes. Budějovicích (tisk 40/1).
Okresní úřad v Českých Budějovicích nepovolil pořádání v interpelaci uvedeného táboru lidu, ježto měl důvodnou obavu, že projev by mohl vzhledem k místním poměrům zavdati příčinu k porušení veřejného klidu a pořádku. Z jiných důvodů povolení projevu odepřeno nebylo a není správná domněnka v tomto směru v interpelaci vyslovená. Případem se zabýval též zemský úřad v Praze, který odvolání podanému pořadateli zamýšleného projevu nemohl vyhověti již z toho důvodu, ježto o povolení táboru lidu zažádal "Místní akční výbor organisací bezkonfesních", o němž bylo zjištěno, že jest pouze útvarem faktickým, nespočívajícím na řádném právním podkladě, a že tudíž nejsa právnickou osobou nemá též právní způsobilosti k pořádání projevu.
Podotýkám, že postup okresního úřadu v Českých Budějovicích nebyl v podstatě věci na újmu, ježto okresní úřad nečinil žádných překážek, aby týž projev byl uspořádán dne 31. srpna 1935 v sále místního hostince.
Vzhledem k uvedeným okolnostem nemám důvodu k nějakému opatření.
V Praze dne 17. ledna 1936.
Ministr vnitra:
Dr. Černý v. r.
103/2 (původní znění).
Odpověď
ministra vnitra
na interpelaci sen. Hokkyho
o zrušení režimu vládního komisariátu v Mukačevě a Paušíně (tisk 40/4).
Městské zastupitelstvo v Mukačevě bylo rozpuštěno zemským úřadem v Užhorodě v roce 1933 pro zjištěné nepořádky v městské správě, hlavně povahy finančně-hospodářské a ježto se nedalo očekávati, že se tento stav v dohledné době změní. Dočasnou správou města byl zemským úřadem zároveň pověřen vládní komisař se šestičlenným poradním sborem.
Právním podkladem jak pro rozpuštění městského zastupitelstva, tak i pro opatření o obstarávání prozatímní správy města jest předpis § 28 zákona ze dne 13. července 1922, č. 243 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě obecního zřízení na Slovensku, jenž podle § 1 zákona ze dne 31. března 1925, č. 621 Sb. z. a n., platí též v Podkarpatské Rusi. Těmito předpisy bylo zrušeno a zároveň pozbylo účinnosti ustanovení § 61 zák. čl. XXII/1886, podle něhož nesměla od rozpuštění obecního zastupitelstva do provedení nové volby nebo ustavení se nového zastupitelstva uplynouti doba delší jednoho roku. § 28 zákona č. 243/l922 nemá žádného časového omezení pro prozatímní správu obcí a nelze proto mluviti o porušování platných norem, trvá-li prozatímní správa města Mukačevo déle nežli rok.
Za správy vládního komisaře města Mukačeva byl ze služeb města propuštěn 1 zaměstnanec a 10 jich bylo pensionováno, a to 1 na vlastní žádost, 1 pro nezpůsobilost ke službě a 8 zaměstnanců proto, že nebyli ministerstvem vnitra potvrzení v městské službě, jak to vyžadoval předpis § 24, odst. 4 vládního nařízení ze dne 7. srpna 1923, č. 171 Sb. z. a n.; podle § 20, odst. 1. tohoto nar. měli býti dáni na odpočinek. Rozhodnutí o tom vydalo ministerstvo vnitra již v roce 1924 a vládní komisař provedl jen to, co mělo město provésti již před 10 lety. Nelze proto vládnímu komisaři vytýkati, že by překročoval svou pravomoc.
Vládní komisař města Mukačeva bude bez průtahu odvolán, jakmile bude zaručen řádný chod obecní správy volenými orgány hlavně však uspořádány finančně-hospodářské poměry města, což jest podmíněno též provedením úpravy služebních a platových poměrů zaměstnanců města.
V obci Paušíně byla již provedena volba nového obecního zastupitelstva 20. října 1935 a dne 16. listopadu 1935 volba starosty obce, náměstků a obecní rady; proti této volbě byly však podány námitky, jež jsou předmětem úředního jednání. Podle toho dá se očekávati, že prozatímní správa v obci Paušíně bude ukončena v brzké době.
V Praze dne 17. ledna 1936.
Ministr vnitra:
Dr. Černý v. r.
překlad ad 103/2.
Válasz
a belügyi minisztertől
Hokky szenátor interpellációjára
a mukačevói és paušini kormánybiztosi re-
zsim megszüntetése tárgyában (40/ 4 nysz. )
A mukačevói városi képviselőtestület a város közigazgatásában megállapított, főleg péuzügygazdasági vonatkozásu rendetlenségek miatt, s azért, mert a jelzett állapot változása belátható időn belül nem volt elvárható, az užhorodi országos hivatal által az 1933. évben feloszlatott. A város ideiglenes igazgatását az országos hivatal egyúttal kormánybiztosra és 6 tagú tanácstestületre bizta.
Úgy a városi képviselőtestület feloszlatása, valamint a város ideiglenes igazgatását érintő intézkedés a szlovenszkói községek szervezetének ideiglénes szabályozásáról szóló 1922. július 13.-i 243 Tgy.-sz. törvény 28. §-ának rendelkezésében leli jogi alapját, amely törvény az 1925. március 31.-i 62. Tgy -sz. törvény 1. §-a értelmében Podkarpatszka Ruszban is érvényes. Ezen előirások által töröltetett és hatályon kívül helyeztetett az 1886: XXII. t. c. 61. §-ának azon intézkedése is, amely szerint a községi képviselőtestület feloszlatásától az új választások foganatosításáig, illetőleg az új képviselőtestület mégalakulásáig egy évnél hosszabb idő le nem telhetett. A 243/1922. sz. törvény 28.§-a a községek ideiglenes igazgatásának semmiféle időbeli korlátozását nem tartálmazza s ez okból a fenálló jogszabályok megsértéséről az esetben, ha Mukačevo város ideiglenes igazgatása egy évnél hosszabb ideig tart, beszélni nem lehet.
Mukačevo város kormánybiztosi igazgatása alatt 1 alkalmazott a város szolgálatból elbocsáttatott és 10 alkalmazott nyugdijaztatott, és pedig 1 saját kérelmére, 1 szolgálati rátermettség hiánya miatt és 8 alkalmazott azért, mert a városi szolgálatban a belügyi minisztérium által meg nem erősíttettek, amint azt az 1923. augusztus 7.-i 171. Tgysz. kormányrendelet 24. § 4. bek. megkövetelte; ezek az id. törvény 20. § 1. bek. értelmében nyugdijba voltak küldendők. Az arra vonatkozó határozatot a belügyi minisztérium már 1924. évben adta ki, s a kormánybiztos csupán azt hajtótta végre, amit a varosnak már l0 év előtt kellett volna megtennie. A kormánybiztossal szemben tehát nem lehet oly kifogást emelni, hogy joghatóságát túllépte.
Mukačevo város kormánybiztosa visszaszóllíttatik azonnal, mihelyt a választott közegek által eszközlendő városi közigazgatás rendes menete biztosítva lesz, főleg mihelyt a város pénzügygazdasági viszonyái rendeztetnek, ami a városi alkalmazottak szolgálati és fizetési viszonyainak rendezésével is van feltételezve.
Paušín községben az uj községi képviselőtestület választása 1935. kotóber 20.-án, a község sztarosztájának, helyetteseinek és a községi tanácsnak választása 1935. november 16.-án már foganatosíttatott; a választással szemben azonban kifogások emeltettek, amelyek hivatalos eljárás tárgyai. Eszerint elvárható, hogy Paušín község ideiglenes igazgatása rövid időn belül véget ér.
Praha, 1936. január 17.
A belügyi miniszter:
Dr. Černý s. k.