Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

2. zasedání.

Tisk 115.

Návrh

senátora Nedvěda

na vydání zákona o mimořádné nouzové výpomoci pro nezaměstnané v zimním období 1936.

Podepsaní navrhují, aby se senát usnesl na tomto zákoně:

Zákon

ze dne: ...............

o mimořádné nouzové výpomoci pro nezaměstnané v zimním období 1936.

 

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Na mimořádnou nouzovou výpomoc pro nezaměstnané bude v zimním období roku 1936 kromě prostředků již povolených použito dalších obnosů 54 milionů Kč na nákup potravin a jejich příděl nezaměstnaným.

§ 2.

Na příděl potravin má nárok každý nezaměstnaný, který nepobírá, podporu padle zákona čís. 74/1930 Sb. z. a n., o gentském systému ve znění vládního nařízení č. 161/1933 Sb. z. a n. nebo, který pobírá podporu podle gentského systému, ale u něhož státní příplatek k podpoře v nezaměstnanosti není vyšší než 50 Kč týdně.

§ 3.

Každý nezaměstnaný má nárok na tento příděl potravin:

u tuku - 1 kg pro živitele rodiny, 1/2 kg pro svobodného na měsíc;

u pšeničné mouky - 10 kg pro živitele rodiny, 5 kg pro svobodného na celé období;

u ječné kávy - 2 kg pro živitele rodiny a 1 kg pro svobodného na celé období;

u cukru - 3 kg pro živitele rodiny a 2 kg pro svobodného na celé období.

§ 4.

Nárok na příděl potravin vzniká od prvního dne nezaměstnanosti.

§ 5.

Tento zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení. Tímže dnem pozbývají platnosti všechna zákonná ustanovení tomuto zákonu odporující.

Provedení tohoto zákona se ukládá ministru sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

Odůvodnění:

Akce nouzové výpomoci usnesená vládou pro zimní období 1935/36 ukázala se naprosto nedostatečnou. Počet nezaměstnaných je daleko větší než v době, kdy tato akce byla usnesena a než vláda tehdy předpokládala.

Nejen proto, že potravinová akce byla určena pouze pro nezaměstnané, nepobírající podpor podle gentského systému a pro ty, kteří pobírají podpor podle gentského systému v nejnižších třídách, ale také proto, že byli vyřazeni nezaměstnaní ze sta okresů nazývaných zemědělskými z obcí, kde počet nezaměstnaných není vyšší než deset a že v praksi jsou vyřazovány mnohé tisíce nezaměstnaných, o nichž úřady tvrdí, že mají jiné dostatečné příjmy. Avšak ani těm, jichž nárok je nepopiratelný, se přídělu potravin velice často nedostává, jednak pro libovůli úřadů, jednak pro nedostatek prostředků, které na potravinovou akci byly věnovány.

Všechny tyto skutečnosti působí, že hladovící a mrznoucí nezaměstnaní musí se denně domáhati přídělu i těch málo potravin, které jsou jim přislíbeny. V důsledku libovůle okresních úřadů a bezohledného zakročování ozbrojené moci dochází k bouřím, které jsou důkazem veliké nouze nezaměstnaných a skutečností, že jim dochází trpělivost tolikrát zneužívaná.

Je proto náš návrh, aby dosavadní obnos 54 milionů Kč, věnovaný na potravinovou akci pro nezaměstnané, byl zvýšen aspoň na dvojnásobek, naprosto oprávněn. Jsme si sice vědomi, že ani tak zvýšený obnos není přiměřený veliké bídě nezaměstnaných; ale jde nám o to, aby byly zmírněny aspoň nejhorší následky nezaměstnanosti a aby byla odstraněna libovůle, která se denně ukazuje při vyřazování mnohých nezaměstnaných i z toho tak malého přídělu potravin.

Z posléze uvedeného důvodu navrhujeme také, aby nárok na příděl potravin byl opřen o zákon a aby tento nárok byl zaručen každému nezaměstnanému, který nepobírá podpory podle gentského systému, nebo u něhož činí státní příplatek k podpoře v nezaměstnanosti podle gentského systému méně než 30 Kč týdně. Nárok na příděl potravin má podle našeho návrhu vzniknouti prvním dnem nezaměstnanosti. Uskutečnění našeho návrhu nesmí samozřejmé býti provázeno snížením jiných požitků, kterých se nezaměstnaným dostává dosud.

Pokud se týče výloh 54 milionů Kč, které vzniknou provedením našeho návrhu státní pokladně, navrhujeme, aby tyto výlohy byly kryty úvěrovými operacemi, které budou na zmírnění nouze nezaměstnaných zajisté vhodné a účelné.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému k projednání do 8 dnů.

Praha dne 4. února 1936.

Nedvěd,

Juran, Malík, Dresl, Fidlík, Kreibich, Steiner, Wenderlich, Zmrhal, dr Šmeral,

Popovič.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP