Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936
IV. volební období.
2. zasedání.
Tisk 125.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti krajského soudu v Košicích ze dne 30. prosince 1935, č. j. Nt V 94/35 za vydání senátora Gabriela Steinera k trestnímu stíháná pro přečin § 14 čís. 5, přečin dle § 18 čís. 1, 3 a zločin dle § 15 čís. 3, zákona čís. 50/23 Sb, z. a n. na ochranu republiky (č. 1582/1936 předs.).
Skutkový stav věci.
Komunistická strana československá konala 24. května 1935 v Košicích veřejné shromáždění, které bylo povoleno výměrem presidia policejního ředitelství v Košicích ze dne 22. května 1935, čís. 7079/35. Jedním z řečníků byl Gabriel Steiner, senátor N. S., který za přítomnosti asi 800 osob přednesl svoji řeč. Ve své řeči uvedl mezi jiným i toto:
ad 1. Do tohoto stavu dostala se buržoasie - vládní koalice - nejen pro panující bídu, ale i pro národnostní utlačování.
ad 2. Tato koalice, podobně jako předešlá, bude připravovati novou imperialistickou vojnu.
ad 3. Nám komunistům nic jiného nezbývá, než abychom ve svém postupu pokračovali, abychom robotníky poučovali o tom, že jediná spása pro robotnictvo je to, aby bylo vybudováno socialistické bojovné souručenství a tím učiněn konec hladu, bídě a nezaměstnanosti. V případě, že se toto robotnictvo sdruží, bude po Henleinismu a po fašismu. Nesmíme zapomínati na to, že kdyby přišel k moci fašismus, ten nebude se dívati na to, kdo je komunistou nebo soc. dem. Tomuto dá se čeliti jedině cestou socialistického bojovného souručenství. Soc. dem. činovníci, jako Dérer a Náci Schulz nám vytýkají, že nechceme jít do vlády a že se takto vyhýbáme koaliční činnosti. My do koalice nepůjdeme a jíti taktéž nemůžeme. To však, že bychom nechtěli vládnout zavrhujeme. My chceme jít do vlády, ale za jiných podmínek. My chceme nejen vládu ale i moc, podobně jako si vzal vládu do rukou proletariát v Sovětském svazu.
Vrchní státní zastupitelství v Košicích shledalo ve výroku ad 1. přečin rušení obecného míru, podle § 14 čís. 5 zák. č. 50/23 Sb. z. a n., poněvadž senátor Gabriel Steiner veřejně, způsobem štvavým hanobil republiku tak, že to může snížiti vážnost republiky.
Ve výroku ad 2. přečin šíření nepravdivých zpráv dle § 18 č. 1., 3. zák. čís. 50/23 Sb, z. a n., poněvadž senátor Gabriel Steiner sděloval veřejně nepravdivou zprávu věda, že tím vážně znepokojí část obyvatelstva města Košic a taktéž i to, že tím poškozuje veřejný pořádek a věda i to, že tato zpráva je nepravdivá.
A v úseku řeči uvedené ad 3. zločin výzvy k trestním činům; dle § 15 č. 3. zák. č. 50/23 Sb: z. a n., poněvadž tím p. senátor Gabriel Steiner veřejně podněcoval ke zločinu uvedeném v § 1 zák. č. 50/23 Sb. z. a n., t. j. k násilné změně ústavy republiky, pokud jde o demokraticko-republikánskou formu státu a k nastolení diktatury proletariátu.
Podle sdělení Vrchního státního zastupitelství, amnestie pana presidenta republiky ze dne 14. prosince 1935 se na tento případ nevztahuje.
Návrh a důvody.
Jest pravdou, že dle čl. IV. rozhodnutí pana presidenta republiky, ze dne 14. prosince 1935, ustanovení tohoto rozhodnutí nelze užíti na osoby, které vedle některého trestního činu, na nějž se toto rozhodnutí vztahuje, jsou stíhány nebo byly již týmž rozsudkem odsouzeny pro jiné sbíhající se trestní činy, na něž se toto rozhodnutí nevztahuje.
Kdyby p. senátor Gabriel Steiner nebyl obviňován tím, že se dopustil i zločinu výzvy k trestním činům dle § 15 č. 3. zák. č. 50/23 Sb. z. a n:, tedy by se na něho amnestie pana presidenta republiky vztahovala, poněvadž trestní činy, které jsou obsaženy v § 14 čl. 5. a v § 18 č. 1., 3. zák. čís.. 50/23 Sb. z. a n., podléhají rozhodnutí o amnestii pana presidenta republiky ze dne 14. prosince 1935.
Následkem toho imunitní výbor zabýval se tím, může-li se obviňovati p. senátor Gabriel Steiner, že spáchal zločin dle § 15 č. 3. zák. č. 50/23 Sb. z. a n.
Státní zastupitelství zvlášť inkriminuje tu část pana senátora Gabriela Steinera, "že třeba pokračovati v takovém postupu, abychom robotnictvo poučovali o tom, že jediná spása pro robotnictvo je, aby bylo vybojováno socialistické bojovné soručenství" a dále "že my chceme nejen vládu, ale i moc, jako si vzal moc a vládu do rukou proletariát v Sovětském svazu".
Jestliže hledíme na celý úsek řeči pana senátora Gabriela Steinera, jak jest tu uvedeno ve skutkové podstatě, že pouze mluvil proti Henleinovcům a fašismu, aby se dělnictvo s ním nespokojovalo a dále debatoval se stranou soc. dem. a odpověděl panu ministrovi Dérerovi a posl. Ignácovi Schulzovi a popřel to, že by komunisti nechtěli vládnouti a tvrdil, že komunistická strana chce jíti do vlády, ale s jinými podmínkami, poněvadž oni nechtějí pouze vládu, ale i moc, maďarsky řečeno "nemcsak a kormányt, hanem a hatalmat", tedy na tyto výroky nemožno stanoviti to, že p. senátor Gabriel Steiner veřejně podněcoval k zločinu uvedenému v § 1 č. 50/23 Sb. z a n., t. j. k násilné změně ústavy republiky, pokud jde o demokraticko-republikánskou formu státu a k nastolení diktatury proletariátu a podle názoru imunitního výboru byla to pouze kritika a debata, která možno, že přestoupila meze objektivnosti, ale na kterou však nemůžeme odepříti právo jednomu členu zákonodárných sborů.
Proto imunitní výbor neshledal, že p. senátor Gabriel Steiner dopustil se zločinu výzvy k trestním činům dle § 15 č. 3 zák. č. 50/23 Sb. z. a n.
Poněvadž nemožno zjistiti z řeči ad 3., že by p. senátor Gabriel Steiner spáchal trestní čin dle § 15 č. 3 zákona na ochranu republiky a poněvadž na druhé činy, a sice ad 1. a 2. dle rozhodnutí pana presidenta republiky, ze dne 14. prosince 1935, o amnestii, čl. II, bod c), se toto rozhodnutí vztahuje, imunitní výbor senátu N. S. Československé republiky
navrhuje,
aby slavný senát nedal souhlas k trestnímu stíhání p. senátora Gabriela Steinera pro přečin dle § 14 čís. 5. a pro přečin dle § 18 čís.1.a 3. a pro zločin dle §15 č. 3., čís. 50/23 Sb. z. a n., na ochranu republiky.
V Praze dne 11. února 1936.
Al. Roudnický v. r.,
předseda.
Dr. Edmund Bačinský v. r.,
zpravodaj.