Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

2. zasedání.

Tisk 128.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne....................................................................................1936

o hubení škodlivého živočišstva kyanovodíkem, ethylenoxydem a chlorpikrinem.

 

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

I. Část živnostensko-právní.

§ 1.

(1) O koncesované živnosti hubení škodlivého živočišstva kyanovodíkem, ethylenoxydem a chlorpikrinem platí zvláštní ustanovení tohoto zákona a předpisů na základě jeho vydaných.

(2) Vláda může nařízením doplniti, případně změniti výpočet uvedený v odstavci 1.

§ 2.

(1) Pro nabytí živnostenského oprávnění v § 1, odst. 1 uvedeného vyžaduje se kromě toho, co jest předepsáno ku provozování živnosti vůbec, ještě zvláštní způsobilost.

(2) Zvláštní způsobilost podle odstavce 1 se prokazuje:

a) vysvědčením dospělosti z vyšších průmyslových škol chemického odboru nebo z vyšší školy pro chemický průmysl textilní, nebo průkazem o přiměřeném odborném vzdělání dosaženém na vysoké škole. Vysvědčení z cizozemských škol nahrazují průkaz tuzemského vzdělání jen, byla-li nostrifikována též pro území Československé republiky;

b) úspěšným složením zkoušky praktické týkajících se používání jedovatých plynů k hubení škodlivého živočišstva a znalostí potřebných zdravotních předpisů;

c) čtyřletou praksí v tomto oboru.

(3) Podrobnosti o přiměřenosti vysokoškolského odborného vzdělání [odstavec 2, písm. a)), o zkoušce a praksi, jakož i o úlevách při zkoušce a praksi pro uchazeče s vysokoškolským vzděláním, o zkušebních taxách a pod stanoví vládní nařízení.

§ 3.

Žádá-li o živnostenské oprávnění osoba právnická, postačí, podá-li průkaz způsobilosti náměstek (obchodvedoucí) nebo pachtýř; tyto osoby musí též vyhovovati ustanovením § 2, odst. 1 a 2.

§ 4.

Koncesi ku provozování živnosti uvedené v § 1 propůjčuje zemský úřad. Před rozhodnutím o udělení koncese budiž přihlédnuto k potřebě obyvatelstva jest proto v tomto směru slyšeti příslušnou obec, obchodní a živnostenskou komoru, a pokud jde o průkaz zvláštní způsobilosti, také příslušné společenstvo.

§ 5.

(1) Vláda může nařízením vydati podrobnější předpisy o provozování této živnosti. Zejména může vláda vydati předpisy týkající se povinnosti k vedení zvláštních knih a výkazů, povinnosti míti zvláštní, provozovací řád a pod.

(2) Provozování živnosti uvedené v § 1 může koncesní úřad podrobiti zvláštní živnostenskopolicejní úpravě a vázati koncesionáře i dodatečně podmínkami týkajícími se zvláště předpisů rázu zdravotního a bezpečnostního.

(3) Živnost tato budiž zpravidla provozována osobně majitelem koncese. Úřad koncesi udělující může ze závažných a zvláštního zřetele hodných důvodů povoliti, aby živnost byla provozována náměstkem nebo pachtýřem.

§ 6.

Koncesní úřad může koncesi odejmouti navždy neb na určitý čas, zavinil-li její majitel neb jeho náměstek, pachtýř (obchodvedoucí) hrubým opomenutím předpisů a podmínek koncesních vážné ohrožení lidského života nebo smrt člověka.

§ 7.

Vláda vydá nařízením bližší předpisy týkající se zejména provádění bezpečnostních opatření, hlášení čistících prací, používání a uskladňování kyanovodíku, ethylenoxydu, chlorpikrinu a látek určených k jejich přípravě, odborného školní zaměstnanců, používání plynových masek a jiných přístrojů, označování čistěných budov, místností (předmětů), zřizování a užívání kyanovodíkových komor a podobně.

§ 8.

Sklad kyanovodíku, ethylenoxydu, chlorpikrinu a látek určených k jejich přípravě, používaných při provozování živnosti, podléhá živnostensko-právnímu schválení koncesním úřadem, a to zvláštním ediktálním řízením podle §§ 27 a 29 živnostenského řádu (§§ 42 a 44 živnostenského zákona).

§ 9.

Pokud není v tomto zákoně jinak ustanoveno, platí předpisy živnostenského řádu (zákona).

§ 10.

Oprávnění nabytá před účinností tohoto zákona podle § 15, č. 21 živnostenského řádu (§ 22, č. 21 živnostenského zákona) zůstávají nedotčena. Pokud výkonem tohoto oprávnění jest činnost tvořící obsah živnosti uvedené v § 1, podrobuje se ustanovením §§ 3, 5, 6, 8 a předpisům, jež budou podle tohoto zákona vydány.

II. Část všeobecná.

§ 11.

(1) Bez koncese podle tohoto zákona nesmí se k hubení škodlivého živočišstva používati kyanovodíku, ethylenoxydu a chlorpikrinu, pokud se týče látek ku přípravě těchto prostředků používaných. Ustanovení § 1, odst. 2 platí obdobně.

(2) Ustanovení odstavce 1 nevztahuje se na státní správu.

(3) Úředně autorisovaní civilní inženýři pro technickou chemii a úředně autorisovaní inženýři báňští nepotřebují k výkonu svého oprávnění koncese podle tohoto zákona; pokud však jde o ostatní předpisy, jsou také podrobeni ustanovením tohoto zákona a nařízení na základě jeho vydaných.

§ 12.

(1) Přestoupení zákazu uvedeného v § 11, odst. 1 - pokud není přísnějších ustanovení - trestá okresní (státní policejní) úřad peněžitou pokutu od 100 do 5000 Kč, v případě nedobytnosti náhradním trestem vězení (uzamčení) podle míry zavinění do 14 dnů.

(2) Stejně se trestají, přestupky tohoto zákona a předpisů na základě jeho vydaných spáchané úředně autorisovaným inženýrem (§ 11, odst. 3) při výkonu jeho oprávnění podle tohoto zákona.

(3) Zaviní-li úředně autorisovaný civilní inženýr (§ 11, odst. 3) hrubým opomenutím předpisů vážné ohrožení lidského života nebo smrt člověka, může úřad, jenž mu udělil autorisaci také zakázati navždy neb na určitý čas další výkon jeho oprávnění podle tohoto zákona.

III. Ustanovení závěrečná.

§ 13.

Tímto zákonem mění se § 15, č. 21 živnostenského řádu (§ 22, č. 21 živnostenského zákona,) a bude zníti:

Živnostenské hubení škodlivého živočišstva prostředky bakterielními a jedovatými, pokud o používání jedovatých látek k hubení škodlivého živočišstva neplatí zvláštní ustanovení.

§ 14.

Tento zákon provede ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a s ostatními zúčastněnými ministry.

 

Důvodová zpráva.

  1. Část všeobecná.

Živnost hubení hmyzu kyanovodíkem a jinými jedovatými prostředky vyžaduje podle shodného názoru odborníků přísných předpisů.

Podle dosavadních předpisů živnostenského řádu (zákona) byla koncesovanou tato živnost, pokud ve smyslu § 15, bod 21 živnostenského řádu (§ 22, bod 21 živnostenského zákona) se zabývala hubením krys, myší, škodlivého hmyzu a podobných jedovatými prostředky. Desinfekce jedovatými nebo lučebními prostředky jest dosud svobodnou živností. Není sporu, že užívání jedovatých prostředků k odhmyzování a obzvláště užívání kyanovodíku k těmto účelům jest mnohem nebezpečnější. Zvláště kyanovodík, pak chlorpikrin a ethylenoxyd mohou ohroziti lidské zdraví i lidské životy - jak se tomu již stalo - a proto používání těchto prostředků jest vázati na přísné předpisy.

V tomto směru máme u nás nedostatek právních norem, které by upravovaly používání tak nebezpečných prostředků. Navrhovaná osnova zákona jest pouze osnovou rámcovou, spokojujíc se s těmi ustanoveními, které zákon musí obsahovati.

Naproti tomu pružné formě vládního nařízení ponechává se podrobnější úprava zvláště předpisů bezpečnostních, zdravotních, evidenčních a pod. Předpisy vládního nařízení bude možno také vhodně a rychle měniti tak, aby vždy byla poskytnuta dostatečná záruka, že prováděním předpisů o desinsektisaci kyanovodíkem, chlorpikrinem a ethylenoxydem nebude ohroženo lidské zdraví nebo lidské životy. Konečně se ponechává vládnímu nařízení možnost měniti výpočet jedovatých látek v § 1 uvedených.

Také Rakousko, které má - až na některé odchylky - až dosud v zásadě živnostenský řád stejný, upravilo nově podle čl. III zák. 360/1928 B. G. B. položku § 15, č 21. tím, že utvořilo novou koncesovanou živnost hubení krys, myší, hmyzu a pod. kyanovodíkem a zařadilo ji jako položku č. 21 a) do § 15 ž. ř.; současně tuto živnost vyloučilo z § 15, č. 21. Nařízením č.34/1932 rozšířilo § 15, bod 21 a) ještě o používání t. zv. T plynu (ethylenoxydu).

Zákon se rozděluje na tři části: část I obsahující předpisy živnostensko-právní, v II části jest uveden všeobecný zákaz používání kyanovodíku, ethylenoxydu a chlorpikrinu s výjimkou státní správy a úředně oprávněných autorisovaných civilních inženýrů příslušného oboru a úředně autorisovaných inženýrů báňských (viz min. nařízení ze dne 7. května 1913, č. 77 ř. z., a vládní nařízení ze dne 9. února 1934, č. 38 Sb. z. a n.) a III hlava obsahuje předpisy rázu všeobecného.

Jinak se osnova tato nedotýká ustanovení zákona ze dne 2. července 1924, č. 165 Sb. z. a n., o ochraně výroby rostlinné, zejména jeho hlavy II, o ochraně kultur rostlinných před škodlivými činiteli, a předpisů na základě zákona tohoto vydaných.

B. Část zvláštní.

K § 1. Samostatnou živností koncesovanou je tudíž jakkoliv hubení škodlivého živočišstva., tedy v budovách, skladištích, místnostech a nemovitostech, jakož i t. zv. odhmyzování ostatních předmětů, zvláště aut, železničních vagonů, vozů, lodí a pod. kyanovodíkem, ethylenoxydem a chlorpikrinem, jako plyny nejprudčeji jedovatými. Poněvadž není jisto, zda v budoucnosti nepřinese technická vyspělost a pokrok v chemii ještě nové prudké jedy, bylo dáno v odstavci 2 zmocnění vládě o případné změně neb výpočtu prudce jedovatých. látek uvedených v odstavci 1. Výpočet tento je taxativní.

K § 2. Způsobilost k nabytí koncese sestává se jednak z části teoretické (všeobecné a odborné vzdělání) a z části praktické (praxe a odborná, zkouška praktická) K dosažení způsobilosti vyžaduje se všech tří průkazů vyznačených pod lit. a), b) i c) odstavce 1. Bližší předpisy stanoví vládní nařízení.

K § 3. Způsobilost vytčenou v § 2 musí míti odborné vedoucí orgány, žádá-li o živnostenské oprávnění právnická osoba.

K § 4. Vzhledem k závažnosti a značné důležitosti této živnosti po stránce zdravotní uděluje koncesi zemský úřad po předepsaném šetření. V Rakousku dokonce tuto koncesi uděluje přímo miniterstvo obchodu. U nás z důvodů decentralisace postačuje udělení koncese II. instancí živnostenskou. Podle intencí živnostenského řádu (zákona) vyjadřuje se příslušné společenstvo pouze o průkazu způsobilosti, nikoliv o místní potřebě obyvatelstva.

K §§ 5 až 7. Z týchž důvodů uvedených u § 4 ukládá se osobní provoz živnosti a jen výjimečně připouští se provozování živnosti také náměstkem nebo pachtýřem (na př. při trvalé chorobě koncesionáře, nastoupení služby vojenské a pod.). I náměstek neb pachtýř musí však míti předepsanou způsobilost vyznačenou v § 3.

Jak již bylo ve všeobecné části této důvodové zprávy uvedeno, budou podrobné předpisy, týkající se provozování živnosti, vydány vládním nařízením. Koncesnímu úřadu je dána široká možnost upraviti podrobně koncesní podmínky a podrobiti provozování živnosti jak jednotlivě, tak i všech živností tohoto druhu úpravě živnostensko-policejní.

Z povahy věci plyne ustanovení § 6, týkající se odnímání koncesí, jež jest přísnější než dosavadní předpisy živnostenského řádu (zákona).

K § 8. Z důvodů, jež byly výše naznačeny, jest nutno použíti při schvalování skladů koncesionářů, pokud budou obsahovati kyanovodík, ethylenoxyd a chlorpikrin a látky určené k jejich přípravě, ediktálního řízeni podle III. hlavy živnostenského řádu (zákona). Řízení provádí příslušný koncesní úřad, který podle všeobecných norem může delegovati živnostenský úřad I. stolice.

K § 9. Jelikož zákon tento obsahuje pouze některé odchylné předpisy živnostenskoprávní, platí jinak ostatní ustanovení živnostenského řádu (zákona).

K § 10. Tento paragraf obsahuje ustanovení o zachování nabytých práv, jakož i přechodné předpisy. Dále podrobuje ustanovením zákona i ty osoby, které mohou na základě svých již dříve nabytých živnostenských oprávnění provozovati své živnosti, pokud používají uvedených prudce jedovatých plynů.

K §§ 11 a 12. Používání kyanovodíku, ethylenoxydu a chlorpikrinu k odhmyzování jest dovoleno bez koncese pouze státní zdravotní správě (na př. státní desinfektoř zvláště cvičení, zdravotní oddíly vojska, odhmyzovací zařízení státní železniční správy, vědecké laboratoře vysokých škol a pod.). Ostatním osobám, právnickým neb fysickým i spolkům se zakazuje vůbec používání těchto jedovatých prostředků.

Další výjimkou, komu zákon přiznal právo používati kyanovodíku, chlorpikrinu a ethylenoxydu, jsou civilní technici úředně autorisovaní technické chemie a úředně autorisovaní inženýři báňští. Tito sice nepotřebují koncese k provozování svého oprávnění, poněvadž jsou vyloučeni, z předpisů živnostenského řádu (zákona), avšak podrobují se jinak všem bezpečnostním a zdravotním i živnostenským předpisům.

Jsou na př. povinni vésti výkazy a zvláštní knihy, jakož i míti provozovací řád (viz § 5), dodržovati bezpečnostní opatření; míti schválená skladiště přípravků (§ 8), ohlašovati čisticí práce a vůbec dodržovati předpisy v § 7.

Bez podrobení civilních autorisovaných inženýrů uvedených oborů i těmto předpisů rázu živnostensko-právního, bezpečnostního a zdravotního nelze si představiti výkon oprávnění.

V zásadě tedy tito inženýři nepotřebují sice koncese, ale může se i jim přihoditi u výkonu jejich oprávnění ohrožení lidského života, neb smrt člověka. I tu je tedy spravedlivo, aby analogicky podle § 6 na čas neb navždy byli fakultativně zbaveni svého oprávnění vyplývajícího z autorisace. Ovšem ostatní oprávnění plynoucí ze své autorisace mohou dále vykonati. Zbaviti je může oprávnění jen ten úřad, který jim autorisaci udělil. Také pro tyto inženýry bylo nutno zavésti samostatné trestní sazby, neboť se na ně nevztahuje předpis § 9. Odnětí části autorisace je opatřením administrativním, které může nastoupiti jako trest vedlejší.

Také bylo nutno pamatovati na trestní sankce, poruší-li se ustanovení § 11, odst. 1. Jinak platí všeobecné sankce trestního zákona.

K § 13. Vzhledem k tomu, že se vyjímá část živnostenské činnosti z dosavadního bodu 21 § 15 živn. řádu (§ 22 živn. zákona), bylo nutno vhodně upraviti a změniti toto ustanovení živnostenského řádu. Byl proto bod 21 pozměněn a doplněn hubením škodlivého živočišstva i prostředky bakteriologickými, které nejsou pravidelně jedovatými a nespadaly by proto do provozování živnosti koncesované. Z důvodů veřejného zájmu bylo proto nutno upraviti při této příležitosti zastaralé znění § 15 (§ 22), bod 21 živn. řádu (zákona).

K § 14. Zde jest uvedena doložka účinnosti zákona a doložka prováděcí.


V Praze, dne 20. února 1936.

Předseda vlády:
Dr M. Hodža v. r.

Ministr průmyslu, obchodu a živností:
J. V. Najman v. r.

 

 

 

 

 

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP