Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

2. zasedání.

 

Tisk 137.

Návrh

senátorů Karla Riedla, Emila Špatného, inž. Karla Marušáka,

aby bylo vydáno vládní nařízení k zák. ze dne 15. dubna 1920 č. 333 Sb. z. a n. o náhradě škody obětem politické persekuce za války 1914 -1918 ve smyslu § 4 tohoto zákona a na základě zmocňovacího zákona ze dne 15. dubna 1920 č. 337 Sb. z. a n., kterým se vláda zmocňuje činiti opatření k úpravě mimořádných poměrů způsobených válkou.

Zákonem č. 333/20 byla vláda zmocněna, aby podle svého uvážení poskytla ze státních peněz přiměřenou náhradu státním příslušníkům republiky Československé nebo pozůstalým těchto příslušníků, kteří ve válce 1914-1918 byli protiprávně rakousko-uherskými, rakouskými nebo uherskými státními úřady a orgány občanskými nebo vojenskými, nebo úřady a orgány států s Rakousko-Uherskem spojených z důvodů politických internováni, konfinováni, drženi ve vazbě zajišťovací, vyšetřovací nebo trestní, usmrceni nebo na těle a zdraví těžce poškozeni, pokud ovšem už odškodněni nebyli a pokud toho nezbytně potřebují a byli na své existenci vážně poškozeni.

Zákonem č. 337/20 byla pak vláda všeobecně zmocněna, aby vydávala nařízení k úpravě mimořádných poměrů způsobených válkou.

Bylo sice vydáno vládní nařízení ze dne 3. července 1931 č. 106 Sb. z. a n. jednající o odškodnění osobám poškozeným plebiscitem a maďarským vpádem na Slovensko, ale pro oběti válečné persekuce z let 1914-1918 dosud vládní nařízení vydáno nebylo.

Jest nám sice známo, že oběti domácího odboje byly zjišťovány i ciferně oceněny, víme také, že byly už vyplaceny náhrady, nicméně zůstala celá řada oprávněných nároků do dnešního dne neuspokojena. V dnešní době hospodářské krise je volání po definitivním vyřízení této otázky stále naléhavější. Máme za to, že ve značném počtu případů bylo by možno odškodnění postižených provésti způsobem, který by státní pokladny nezatěžoval vůbec nebo aspoň v míře velmi nepatrné.

Sdružení internovaných a vězněných volá po tom, aby za války domácím odbojem postižení, byli postaveni na roveň legionářům, kterým je zabezpečeno přednostní právo při příjímání do veřejných služeb; u těch, kteří jsou už ve službách veřejných, započítání doby ztrávené v žalářích, mohlo by býti vítanou náhradou za utrpěné příkoří.

Navrhujeme, aby ministerstvo vnitra připravilo vládní nařízení, které by ve smyslu našich návrhů mohlo býti dobrým podkladem pro definitivní vyřešení palčivé otázky odškodnění obětí našeho domácího odboje.

V Praze, dne 26. února 1936.

Riedl, Špatný, inž. Marušák,

Plamínková, Rohlena, Rušavý, Hubka, Pichl Sladký, Šolc, Javornický.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP