Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
3. zasedání.
Tisk 243.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne........................................................................,
kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou v zemích Slovenské a Podkarpatoruské.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
(1) Zákon ze dne 15. července 1927, č. 112 Sb. z. a n., kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou, se mění a doplňuje takto:
1. § 2, odst. l bude zníti:
"Průkaz způsobilosti budiž podán listem výučným, vydaným příslušným společenstvem po ukončení doby učební (§ 14, odst. 4 živnostenského řádu, § 15, odst. 6 živnostenského zákona) v živnosti hostinské a výčepnické uvedené v § l a dokladem o tříletém zaměstnání pomocnickém v takové živnosti, stvrzeným příslušným společenstvem."
2. § 3 bude zníti:
(1) Od průkazu způsobilosti v předchozím paragrafu uvedeného jest osvobozen:
1. A) kdo na území země České a Moravskoslezské před 28. červencem 1927:
a) nabyl koncese hostinské a výčepnické anebo provozoval živnost hostinskou a výčepnickou jako schválený náměstek nebo schválený pachtýř,
b) byl zaměstnán nejméně šest let v živnosti hostinské a výčepnické jako číšník, kuchař nebo sklepmistr,
c) byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě piva jako sládek, podstarší, sklepmistr, spilečný, vařič, nadsladovník, sladovnický,
d) byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě vína jako sklepmistr;
B) kdo na území země Slovenské a Podkarpatoruské před 1. červencem 1936:
a) nabyl koncese hostinské a výčepnické, aneb povolení podle zák. čl. XXV/1899, o státním, důchodku z výčepu nápojů, aneb provozoval živnost hostinskou a výčepnickou jako schválený náměstek nebo schválený pachtýř,
b) byl zaměstnán nejméně šest let v živnosti hostinské a výčepnické jako číšník, kuchař nebo sklepmistr,
c) byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě piva jako sládek, podstarší, sklepmistr, spilečný, vařič, nadsladovník, sladovnický,
d) byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě vína jako sklepmistr;
2. majitel obchodní živnosti podle § 38, odst. 5 živnostenského řádu, po případě § 53, odst. 5 živnostenského zákona, který žádá za koncesi obmezenou na výčep vína v časové i místní spojitosti s vlastní živností obchodní;
3. cukrář, který žádá za koncesi obmezenou na podávání kakaa, čokolády a čaje bez alkoholických přísad v časové i místní spojitosti s vlastní živností cukrářskou;
4. uzenář-výrobce, který žádá za koncesi obmezenou na podávání studených i teplých uzenářských výrobků v časové i místní spojitosti s vlastní živností uzenářskou;
5. právnické osoby, pokud jde o jejich náměstka nebo pachtýře při provozování živnosti hostinské a výčepnické ve vlastních spolkových domech v místech do 6000 obyvatelů podle posledního sčítání lidu.
(2) Osobám uvedeným v odstavci l, č. l, A), písm. b) až d), které v den 28. července 1927 ještě nedokončily šestiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, a osobám, uvedeným v odstavci l, č. l, B), písm. b) až d), které v den 1. července 1936 ještě nedokončily šestiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, započítává se do tohoto šestiletí také doba ztrávená v zaměstnání po účinnosti tohoto zákona. Ustanovení toto platí také tehdy, jestliže během tohoto šestiletí přešly k některému z ostatních zaměstnání, vytčených v písm. b) až d)".
3. § 4, odst. 3 bude zníti:
"O prominutí průkazu způsobilosti v případech v předchozích odstavcích uvedených rozhoduje živnostenský úřad I. stolice, v zemi Slovenské a Podkarpatoruské zemský úřad."
4. § 5, odst. 1 bude zníti:
"Tomu, kdo chce zříditi nebo převzíti význačný hotelový podnik (se všemi nebo některými oprávněními podle § 16, odst. 1, písm. a) až s) živnostenského řádu, po případě § 23, odst. 1, písm. a) až g) živnostenského zákona), jehož provozování má význam pro povznesení ruchu turistického a cizineckého, může býti prominut průkaz způsobilosti předepsaný v § 2, odst. 1, prokáže-li, že svým rozhledem neb zkušenostmi a znalostmi podává záruku odborného vedení takového podniku."
5. § 7 bude zníti:
"Ustanovení § 23, odst. 3 a 4 živnostenského řádu, po případě § 37, odst. 3 a 4 živnostenského zákona se zrušují; ostatní předpisy živnostenského řádu (zákona) zůstávají nedotčeny, pokud tento zákon nemá odchylných ustanovení".
(2) Odstavec 2 § 8 zák. č. 112/1927 Sb. z. a n. se vypouští.
Čl. II.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministry vnitra, školství a národní osvěty a zemědělství.
Důvodová zpráva.
Zákonem ze dne 15. července 1927, č. 112 Sb. z. a n., zaveden byl průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou na území republiky vyjma Slovensko a Podkarpatskou Rus. Tato výjimka byla odůvodňována tím, že na onom území nebyla vybudována odborná organisace společenstevní.
Tento nedostatek jest nyní odstraněn, a to zákonem ze dne 30. listopadu 1933, č. 223 Sb. z. a n., o zřizování odborných živnostenských společenstev, a vládním nařízením ze dne 22. prosince 1933, č. 242 Sb. z. a n., jímž stanoví se živnosti, pro něž mohou býti zřizována odborná živnostenská společenstva na Slovensku a Podkarpatské Rusi.
Slovenské hostinstvo domáhalo se také ustavičně toho, aby průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou zaveden byl na území slovenském, a to z důvodů věcných i unifikačních.
Tomuto přání má vyhověti osnova zákona, jímž platnost zákona č. 112/1927 Sb. z. a n. rozšiřuje se na Slovensko a Podkarpatskou Rus. Uzákoněním návrhu odstraněna bude disparita v tomto důležitém živnostenském odvětví a dány předpoklady pro zdárný vývoj této živnosti v budoucnu.
K jednotlivým ustanovením se poznamenává:
K čl. I, odst. 1, č. 1.
Změna spočívá pouze v doplnění citace předpisů slovenského živnostenského zákona.
K čl. I, odst. 1, č. 2.
Vzhledem k větě "Kdo před účinností tohoto zákona" (rozumí se zák. č. 112/ 1927 Sb. z. a n.) bylo nutno rozděliti ustanovení tohoto odstavce na předpisy platné na území mimoslovenském, při čemž citace 28. července 1927 znamená datum vyhlášení zák. č. 112/1927 Sb. z. a n., a na předpisy platné na území Slovenska a Podkarpatské Rusi. Datum 1. července 1936 voleno bylo proto, poněvadž do té doby bude zákon pravděpodobně projednán a schválen, jakož i publikován ke dni 1. července 1936. Totéž platí o posledním odstavci § 3.
K čl. I, odst. 1, č. 3.
Dispense na Slovensku a Podkarpatské Rusi má udíleti zemský úřad proto, že tento úřad jest také podle § 239 živn. zákona úřadem udělujícím v I. stolici koncesi hostinskou a výčepní. Nebylo by logickým, kdyby nižší úřad rozhodoval o dispensi a vázal tak svým rozhodnutím úřad vyšší. Navrženým ustanovením zjednodušena bude na Slovensku a Podkarpatské Rusi i administrace, poněvadž jeden úřad bude rozhodovat i o dispensi i o udělení koncese. Ostatně rozhodování o dispensích při živnostech řemeslných spadá i podle § 14 c) ž. ř. (§ 18 ž. z.) do kompetence zemského úřadu.
V Praze dne 19. června 1936.
Předseda vlády:
Dr M. Hodža v. r.
Ministr průmyslu, obchodu a živností:
J. V. Najman v. r.