Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.
IV. volební období.
5. zasedání.
Tisk 476.
Odpovědi:
1. ministra zemědělství na interpelaci sen. Bergmana, ing Havlína ve věci snížení cen za prostředky k hubení škůdců ovocného stromoví (tisk 358/5).
2. ministra spravedlnosti na interpelaci sen. Bergmana, Kvasničky v záležitosti jazykové kvalifikace soudců a soudních úředníků v pohraničních krajích (tisk 417/3).
3. ministra národní obrany na interpelaci sen. Bergrnana a dr Matouška v záležitosti zvýšenípočtu náhradní zálohy na rok 1937 (tisk 417/2).
476/1.
Odpověď
ministra zemědělství
na interpelaci senátorů R. Bergmana, ing. J. Havlína
ve věci snížení cen za prostředky na hubení škůdců ovocného stromoví (tisk
353/5).
Ministerstvo zemědělství je si plně vědomo, že hubení škůdců a chorob na ovocném stromoví není prováděno tak, jak by bylo žádoucno. Vzhledem k značnému jejich rozšíření bylo vydáno z iniciativy ministerstva zemědělství vládní nařízení ze dne 19. června 1931, č. 104/1931 Sb. z. a n., o opatřeních proti škodlivým činitelům na ovocných stromech a révě vinné, doplněné vládním nařízením č. 187/1936 S.b. z. a n.
Ministerstvo zemědělství dbá, aby vládní nařízení byla účinně prováděna a v rámci možností finančních prostředků zjišťuje pomocí orgánů státních výzkumných ústavů zemědělských zdravotní stav ovocného stromoví a dbá, aby škůdci byli náležitě hubeni, že není dnes prováděno hubení chorob a škůdců ovocných stromů tak, jak by bylo zapotřebí, není nedostatkem zpravodajské služby fytopathologické a nedostatkem dozoru nad prováděním vládních nařízení. Příčiny tkví hlouběji. Především a nejvíce v drahotě některých přípravků na hubení škůdců a chorob, částečně pak ve vlastní organisaci ovocnářské, produkční a obchodní, ve velké rozdrobenosti ovocných kultur a v okolnosti, že produkce ovoce je dosud u zemědělců vedlejším anebo jen výpomocným produkčním odvětvím bez většího zájmu o vypěstění kvalitního ovoce.
Ministerstvo zemědělství snažila se působiti ke zlevnění přípravků na hubení škůdců a chorob ovocného stromoví. Jednalo s Ústředním ředitelstvím tabákové režie o výrobu surového nikotinu, předpokládajíc, že by v ovocnářských kruzích tento prostředek našel značnějšího rozšíření než tabákový výtažek. Shledalo se však, že surový nikotin nepředčí tabákový výtažek, nehledě k tomu, že jako t. zv. čistý nikotin a nikotin vázaný na kyselinu je při používání i ve formě rozstřikujícího roztoku velmi nebezpečný (v Německu se stalo několik smrtelných případů). Čsl. tabáková režie snížila proto na podnět ministerstva zemědělství cenu tuzemského tabákového výtažku a ceny byly upraveny s platností od 5. dubna 1936 takto:
tabákový výtažek v balení a 1 kg se 17 Kč na 15 Kč, tabákový výtažek v balení a 5 kg s 80 Kč na 70 Kč, tabákový výtažek v balení a 20 kg s 310 Kč na 270 Kč, tabákový výtažek v balení a 50 kg se 750 Kč na 660 Kč.
Jedná se o další slevu cen tohoto výtažku. Výrobu tabákového výtažku, který se získává při výrobě viržinek, nelze zvýšiti pro malý odbyt tohoto kuřiva. Proto bude Československo při větší spotřebě tabákového výtažku odkázáno pravděpodobně na jeho dovoz z Rakouska, při čemž cena by se podstatně zvýšila za 1 kg, jak vyplývá z předběžných jednání s Ústředním ředitelstvím čs. tabákové režie s tabákovou režií rakouskou.
Obchod s jinými přípravky používanými při postřiku ovocných stromů jest soustředěn v rukou soukromých firem a ministerstvo zemědělství nemůže proto v tomto směru ničeho podniknouti. Ministerstvo zemědělství připravilo však osnovu vládního nařízení o kontrole obchodu přípravky na ochranu rostlin a rostlinných produktů proti škodlivým činitelům, jejímž účelem je zavésti nový jednotný způsob, kterým by mohly býti prostředky úředně zkoušeny, což je jak v zájmu spotřebitelů, aby nebyli klamáni výrobky bezcennými, tak v zájmu reelních výrobců, aby byli chráněni před nekalou soutěží, osnova tato bude dána v letošním roce do meziministerského připomínkového řízení.
V Praze dne 24. května, 1937.
Ministr zamědělství:
Dr Zadina v. r.
476/2.
Odpověď
ministra spravedlnosti
na interpelaci senátorů R. Bergmana, J. Kvasničky,
v záležitosti jazykové kvalifikace soudců a soudních úředníků v pohraničních
krajích (tisk 417/3).
Soudcové a soudní úředníci prokazovali znalost státního jazyka podle čl. 64 vlád. nařízení z 3. února 1926, č. 17 Sb. z. a n. Pokud podle tohoto ustanovení byli osvobozeni od výkonu jazykové zkoušky, jsou zaměstnávání tak, že jejich neúplná znalost státního jazyka není výkonu služby na závadu. Proto nebylo dosud konkretních stížností, že nedostatek úplné znalosti státního jazyka u nich byl zdrojem závažných omylů neb nedorozumění.
U nově přijímaných soudních zaměstnanců je požadována úplná znalost státního jazyka podle čl. 60 uvedeného vládního nařízení.
V Praze dne 26. května. 1937.
Ministr spravedlnosti:
Dr Dérer v. r.
476/3.
Odpověď
ministra národní obrany
na interpelaci senátora R. Bergmana a dr Matouška
v záležitosti zvýšení počtu náhradní zálohy na rok 1937 (tisk 417/2).
Ministerstvu národní obrany jsou dobře známy důvody, o které interpelace opírá požadavek, aby počet branců, stanovených pro překládání do náhradní zálohy, byl patřičně zvýšen.
Ministerstvo národní obrany stanovíc počet těchto branců, je povinno přihlížeti k těmto okolnostem:
Podle § 2 odst. 1 zákona čís. 53/1927 Sb, z. a n. lze zařaditi do náhradní zálohy jen takový počet branců, který převyšuje stanovený kontingent mírového počtu vojska. Nyní přicházejí k odvodům branci ročníku 1915/1916, jichž je proti poměrům dřívějším značně méně. Naproti tomu bylo nutno zvýšiti dosavadní mírový počet vojska, poněvadž nynější mimořádné úkoly branné moci nebylo by možno splniti s počtem dosavadním.
Proto bude v roce 1937 patrně obtížno dosáhnouti takového kontingentního přebytku, aby bylo možno vyhověti všem žádostem o zařazení do náhradní zálohy.
Nicméně i za této situace bude se ministerstvo národní obrany snažiti nalézti východisko, které by umožnilo - pokud to bude možno vzhledem k mimořádným úkolům armády v přítomné době - vyhověti alespoň v případech skutečně naléhavých a kritických, stejně jako v oněch, které má interpelace na mysli.
V Praze dne 20. května 1937.
Ministr národní obrany:
Machník v. r.