Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

5. zasedání.

Tisk 481.

Zpráva

I. národohospodářského výboru

II. zahraničního výboru

o vládním návrhu (tisk 398),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu prozatímní obchodní dohoda mezi republikou Československou a Jihoafrickou Unií, sjednaná výměnou not v Kapském Městě dne 27. ledna 1937 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 12. února 1937, č. 20 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení.

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s prozatímní obchodní dohodou mezi republikou Československou a Jihoafrickou Unií, sjednanou výměnou not v Kapském Městě dne 27. ledna 1937 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 12. února 1937, č. 20 Sb. z. a n.

I.

Náš hospodářský styk s Jihoafrickou Unií záleží v tom, že do jmenovaných území vyvážíme hlavně kyanin sodnatý, sklo ploché a různé jiné zboží skleněné, zboží jablonecké, porculán, dlaždice, některé druhy zboží textilního, konfekci, rukavice, obuv, železná a ocelová potrubí, koupací vany a jiné výrobky kovové, zboží emailované, nástroje hudební, slad, chmel atd.

Z Jihoafrické Unie k nám dovážíme hlavně vlnu, kůže, mimosovou kůru a její výtažek, manganovou rudu, měď a asbest.

Úprava vzájemných obchodních styků mezi oběma státy opírala se až do července m. r. o ustanovení odstavce 2. čl. IX československo-anglické obchodní smlouvy ze dne 14. července 1923, podle něhož Československo poskytovalo nejvyšší výhody na jihoafrické zboží, a Jihoafrická Unie zacházela v celním ohledu stejně se zbožím československým, podle zásady nejvyšších výhod.

V červenci 1935 Jihoafrická Unie ukončila tento smluvní poměr tím, že uvalila maximální celní sazby na kusové zboží textilní, (metrové zboží) skleněné zboží, klobouky a čepice a na perle a korálky, čímž naše zboží zmíněných druhů bylo při dovozu do Jihoafrické Unie diskriminováno vůči stejnému zboží pocházejícímu z některých států, které měly svůj obchodní poměr s Jihoafrickou Unií upraven zvláštními obchodními smlouvami. Aby tato celní diskriminace byla odstraněna, bylo ihned zahájeno s vládou Jihoafrické Unie jednání, jehož výsledkem jest senátu předložená prozatímní obchodní dohoda, založená na doložce nejvyšších výhod. Dnem, kdy dohoda vstoupila v platnost, t. j. 17. únorem t. r. podléhá československé zboží v Jihoafrické Unii nižšímu clu střednímu.

Statistická data našeho zahraničního obchodu s Jihoafrickou Unií, jak jsou uvedena v důvodové zprávě vládního návrhu tisk sen. č. 398, ukazují, že obrat našeho styku s Jihoafrickou Unií se v posledních letech stále zvětšuje a že od roku 1932 jsme tu stále aktivní. Aktivum roku 1933 vykázáno je částkou 28,800.000. Kč, roku 1934 28,978.000 Kč, roku 1935 již 42,322.000 Kč.

Vládní návrh ku schválení sjednání smlouvy byl předložen 20. února t. r. a v přehledu za rok 1936 uvádí jen výsledky za prvých 9 měsíců. Mohu zprávu vládního návrhu doplniti v tom směru, že podávám výsledky našich obchodních styků s Jihoafrickou Unií nejen za celý rok 1936, ale také obrat za leden 1937.

Za rok 1936 činil náš dovoz z Jihoafrické Unie 23,995.000 Kč, naproti tomu náš vývoz 84,880.000 Kč. Je tedy aktivum roku 1936 proti roku 1935 velmi značné a činí celkem 61 a čtvrt mil. Kč. Lednová čísla ukazují, že nástup do 1937 je pro Československo v tomto měsíci aktivní částkou 5,849.000 Kč.

Tyto potěšitelné a také pozoruhodné výsledky dosavadních obchodních styků Československa s Jihoafrickou Unií libují i další příznivý vývoj a to nejen pro Československo, ale i pro Jihoafrickou Unii, poněvadž zlepšující se náš vývoz je prvním předpokladem k tomu, abychom ve větším měřítku mohli vyhověti přání Jihoafrické Unie po zvýšení odbytu zboží tohoto státu u nás.

Národohospodářský výbor navrhuje senátu Národního shromáždění, aby schvalovací usnesení senátního tisku č. 398 vládního návrhu, tak jak je vládou navrhováno, bylo schváleno.

Praze dne 9. března 1937.

V. Sehnal v. r.,
předseda.

Kříž Alois v. r.,
zpravodaj.

II.

Ač smluvně nebyly do nedávna obchodní styky československo-jihoafrické upraveny, náš obchod s touto zemí se vyvíjel celkem příznivě; československý vývoz stoupal a aktivum obchodní bilance bylo v náš prospěch.

Až do července 1935 platilo mezi oběma státy ustanovení 2. odstavce čl. IX. československo-anglické obchodní smlouvy ze dne 14. července 1923, podle něhož si Československo a Jihoafrická Unie poskytovaly vzájemně nejvyšší výhody. Tento stav se skončil když v červenci 1935 Jihoafrická Unie uvalila maximální cla na kusové zboží textilní, skleněné zboží, klobouky a čepice, za perle a korálky. Tato maximální cla byla, vybírána ze shora uvedených druhů zboží dovážených z těch států, jež neměly zaručeny nejvyšší výhody obchodní smlouvou sjednanou přímo s Jihoafrickou Unií. Mezi státy takto diskriminované patřilo i Československo.

Snažili jsme se proto, abychom s Jihoafrickou Unií co nejdříve sjednali alespoň prozatímní dohodu, jíž by diskriminace byla odstraněna. To se po delším jednání podařilo a dne 27. ledna 1937 byly v Kapském Městě vyměněny noty mezi československým konsulem a jihoafrickým zahraničním ministerstvem.

Takto sjednaná prozatímní obchodní dohoda je dohodou rámcovou, založenou na doložce nejvyšších výhod. Vstoupila v prozatímní platnost dnem 17. února 1937 a týmž dnem je československé zboží dříve zmíněných druhů vyclíváno nižšími celními sazbami tarifu intermediálního.

Prozatím dohoda platí sice jen do 31. června 1937, může však býti samočinně prodloužena, kdyby se nepodařilo do této doby sjednati smlouvu definitivní, která se již připravuje.

Z Jihoafrické Unie dováží se hlavně: vlna, kůže, manganová ruda, měď, asbest; do Jihoafrické Unie vyvážíme hlavně kyanid sodnatý, sklo ploché a skleněné zboží, jablonecké zboží, dlaždice, porculán, různé textilie a konfekce, rukavice, obuv, železná a ocelová potrubí, hudební nástroje, chmel atd.

Československo se všemožně snaží, aby bylo vyhověno požadavku jihoafrické vlády po zvýšeném dovozu jihoafrických surovin do Československa a očekává, že v důsledku smluvní úpravy bude se obchodní styk pro obě strany uspokojivě vyvíjeti.

Z uvedených důvodů usnesl se zahraniční výbor doporučit senátu Národního shromáždění tuto předlohu ku přijetí.

Praze dne 8. června 1937.

Dr. Klauda v. r.,
místopředseda.

Sláma v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP