Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

5. zasedání.

Tisk 506.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne........................1937

o úpravě tax za připuštění ke státním zkouškám lesnickým a mysliveckým.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Taxa, stanovená za připuštění ke státní zkoušce:

a) pro lesní hospodáře v § 23 nařízení ze dne 3. února 1903, č. 30 ř. z., o státních zkouškách pro lesní hospodáře jakož i pro ochranný a technický pomocný personál lesní, upravuje se na částku 300 Kč,

b) pro ochrannou a technickou pomocnou službu lesní v § 47 téhož nařízení, upravuje se na částku 100 Kč,

c) pro horáry (lesní) v § 5 nařízení č. 25347/1880 F. M. (uh, m. orby), o odborné zkoušce pro horáry (lesní), upravuje se na částku 100 Kč,

d) pro službu mysliveckou a.na ochranu myslivosti v § 14 nařízení ze dne 14. června 1889, č. 100 ř. z., o zkoušce pro službu mysliveckou a pro službu na ochranu myslivosti, upravuje se na částku 70 Kč,

e) pro strážce zvěře v § 5 nařízení, č. 4008ti/1893 F. M. (uh. m. orby), o zkoušce pro strážce zvěře, upravuje se na částku 70 Km.

(2) Zkušební taxy připadají státu.

§ 2.

(1) Zemský úřad může v jednotlivých případech hodných zvláštního zřetele přiměřené

snížiti zkušební taxu, nejvýše však o polovinu. Žádost za tato snížení musí býti podána zároveň se žádostí za připuštění ke zkoušce avšak odděleně od ní a musí býti doložena vy svědčením o majetkových poměrech, případně dalšími průkazy, kterých si zemský úřad k po souzení žádosti vyžádá. Za snížení taxy nelze žádati při zkouškách opakovaných.

(2) Kandidáti, kteří během zkoušky od ní odstoupí, nemají nároku na vrácení zaplacené zkušební taxy.

§ 3.

(1) Státní zaměstnanci, kteří jsou činni při zkouškách v § 1 zmíněných jako členové zkušební komise a provedou zkušební úkon, za nějž se taxa vybírá, mají nárok na náhradu služebních výloh podle všeobecných předpisů; rozhodování o tom, zda jim může býti za tyto funkce povolena odměna za mimořádný služební výkon, řídí se všeobecnými předpisy o poskytování odměn státním zaměstnancům.

(2) Všem jiným osobám pověřeným takovými funkcemi přísluší náhrada, kterou určí ministerstvo zemědělství v dohadě s ministerstvem financí; až do této úpravy platí co do výše náhrady a nároku na ni u těchto osob dosavadní předpisy.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr zemědělství v dohodě s ministry vnitra a financí.

Důvodová zpráva.

K § 1:

Zkušební taxy za připuštění ke státním zkouškám lesnickým a mysliveckým činily podle předválečných sazeb u zkoušky uvedené v § 1, písm. a) 30 K, u zkoušek uvedených v § 1, pístu. b) až e) 10 K (5 zl.). Odměny členům zkušebních komisí z titulu zkušebního úkonu činily u zkoušek uvedených v § 1, písm. a), b) a d) 8 K denně pro členy, kteří byli státními úředníky a 16 K denně pro členy zkušebních komisí, kteří nebyli státními úředníky. Odměny členům zkušebních komisí zkoušek uvedených v § 1, písm. c) a e) nebyly pevně stanoveny, ale byly poukazovány ze státního lesního fondu zřízeného podle § 208 zák. čl. XXXI/1879 v částkách poměrně vyšších než odměny při zkouškách dříve uvedených.

Po válce byly všechny uvedené sazby stanoveny interně na pětinásobek. V průměru posledních 7 let (1930-1936) bylo přijato na taxách při všech uvedených zkouškách 25.180 Kč ročně, náklady zkoušek však činily 38.077 Kč ročně, t. j. náklady překročily příjem o 4 %. Aby bylo vyhověno zásadě, že výnos ze zkušebních tax má plně uhraditi náklady zkoušek, které záležejí v odměnách členů zkušebních komisí a v případných jejich cestovních výlohách, dále v nákladech státní správy, které tato má v obstarávání zkušební agendy, bylo nutno přistoupiti k úpravě tax v přiměřené výši. Sazby zkušebních tax zvyšují se tudíž u zkoušek uvedených v § 1, písm. a) až c) na desetinásobek sazeb předválečných, sazby zkušebních tax u zkoušek uvedených v § 1, písm. d) a e) se zvyšují na sedminásobek předválečných sazeb. Tato nižší sazba se odůvodňuje tím, že zkoušky z myslivosti jsou značně menšího rozsahu než zkoušky pro lesní ochrannou službu a zkoušky horárské [§ 1, písni. b) a c) ] a že míra oprávnění resp. výhody, které plynou osobám, složivším zkoušky myslivecké, jsou značně menší než v případě složení zkoušek pro lesní ochrannou službu neb horárských, z jichž složení vyplývá zaměstnanci odborná způsobilost jak pro službu lesní, tak i pro službu mysliveckou. Kandidátů zkoušek mysliveckých je velmi nepatrný počet.

Zkušební taxy při zkouškách uvedených v § 1, písm. a), b) a d) plynuly dosud do státní pokladny, kdežto zkušební taxy při zkouškách uvedených v § 1, písni. c) a e) plynuly do státního lesního fondu, u něhož byly zúčtovány podle nař. č. 36.776/1880 F. M. (uh. min. orby) i náklady zkoušek. Nyní se tudíž provádí jednotná úprava tak, že veškeré taxy plynou do státní pokladny.

K § 2:

Podle norem uvedených v § 1, písm. a), b) a d) nařízení bylo možno žádati dosud za osvobození od placení celé zkušební taxy. Normy uvedené v § 1, písm. c) a e) takového ustanovení nemají. Z důvodů sociálních j est nutno ponechati možnost snížení zkušebních tax pro nemajetné uchazeče, ale nejvýše na polovinu, neboť osvobozováním od celé zkušební taxy mohl by býti učiněn illusorním předpoklad, že výnos tax plně uhradí náklady zkoušek.

K § 3:

Ustanovení toto je v souladu se zásadami, vytčenými v § 7 Směrnic pro povolování vedlejších služebních příjmů státním zaměstnancům, vydaných usnesením vlády ze dne 22. května 1936 (intim. předsednictva min. rady ze dne 26. května 1936, č. 11.804/36 m. r.).

Provedení osnovy nevyžádá si vyšších nákladů státních.

V Praze dne 21. června 1937

Předseda vlády:
Dr M. Hodža v. r.

Ministr zemědělství:
Dr Zadina v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP