Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

6. zasedání.

Tisk 563.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 796)

o zbraních a střelivu (tisk 1111).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 115. schůzi dne 15. listopadu 1937 tuto osnovu zákona:

 

Zákon

ze dne ...............

o zbraních a střelivu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

HLAVA I.

Druhy zbraní a střeliva.

§ 1.

Zbraně a střelivo.

(1) Ustanovení tohoto zákona, se vztahují na:

1. zbraně střelné,

2. zbraně sečné, bodné a úderné,

3. nástroje a předměty, které byly vyrobeny nebo upraveny k tomu účelu, aby jich bylo užito jako zbraně střelné, sečně, bodné nebo úderné,

4. bojové chemické látky, přístroje k jejich použití a výbušné přístroje,

5. střelivo.

Předměty uvedené v č. 1 až 4 označují se v dalším zkráceně "zbraně".

(2) Za zbraně se pokládají i takové jejich součástky, kterých je nezbytně potřebí k jejich používání.

(3) Ustanovení tohoto zákona se nevztahují na nástroje a předměty denního života, pokud jejich původní a přirozená podoba nebyla změněna k tomu účelu, aby jich bylo užito jako zbraně střelné, sečně, bodné nebo úderné, ani na chemické látky, jichž se užívá jako surovin nebo pomocných látek pro další zpracování v průmyslové výrobě.

§ 2.

Střelné zbraně a střelivo.

(1) Střelné zbraně jsou zbraně, u nichž střela vypuzuje se z hlavně výbušnou silou vznícených plynů nebo silou stlačeného vzduchu nebo zvláštním mechanismem.

(2) Střelivem se vyrozumívají hotové náboje do střelných zbraní, jakož i součástky nábojů, kterých je nezbytně potřebí k jejich používání.

§ 3.

Zvláště nebezpečné zbraně a zvláště nebezpečné střelivo.

(1) Ustanovení tohoto zákona o zvláště nebezpečných zbraních se vztahují na:

1. zbraně vojenské, t. j. zbraně určené výhradně nebo převážně pro vojenské účely (na př. děla, kulomety, vojenské pušky, ruční granáty a veškeré jiné zbraně třaskavé, minomety, plamenomety, veškeré bojové chemické látky, jakož i přístroje k jejich použití),

2. zbraně zákeřné, t. j. ukryté a hodící se k útokům zákeřným, jako pušky nebo dýky v holi, zabijáky, zbraně upravené tak, že jejich vzhled lze rozložením nebo jiným způsobem snadno utajiti, a pod.,

3. zbraně, jejichž původní a přirozená podoba byla změněna k tomu účelu, aby se jimi mohlo tíže zraniti,

4. výbušné přístroje.

(2) Ustanovení tohoto zákona o zvláště nebezpečném střelivu se vztahují na náboje s třaskavou střelou, jakož i, s výjimkou loveckého střeliva, na náboje, jejichž střela je upravena tak, že se při nárazu snadno tříšti nebo mění tvar, dále na střelivo určené výhradně pro zbraně vojenské (vojenské střelivo).

HLAVA II.

Předpisy o zbraních a střelivu, s výjimkou zvláště nebezpečných zbraní a zvláště nebezpečného střeliva.

§ 4.

Výroba a obchod.

(1) Vyráběti zbraně nebo střelivo nebo nimi obchodovati smějí - s výjimkou ustanovení odstavců 3 a 4 - jen osoby k tomu oprávněné podle živnostenského řádu (zákona) ve stálých provozovnách; jiná osoba nesmí zbraň a střelivo ani k vlastní potřebě vyrobiti.

(2) Opraviti zbraň střelnou smí jen oprávněný výrobce, jinou zbraň smí opraviti jiná osoba pouze k vlastní potřebě.

(3) Kdo má právo držeti nebo nositi loveckou střelnou zbraň, může si pro vlastní potřebu naplňovati náboje pro tuto zbraň.

(4) Zemský úřad může výjimečně povoliti výrobu zbraní nebo střeliva, jde-li o účely vyučovací nebo studijní, a to v množství nepřevyšujícím tyto účely, i když nejsou splněny podmínky odstavce 1.

§ 5.

Záznamy.

(1) Výrobci zbraní a střeliva jsou povinni řádně vésti a na vyzvání předložiti k nahlédnutí okresnímu úřadu záznamy o zbraních a střelivu, jež vyrobili, prodali nebo mají na skladě.

(2) Obchodníci se zbraněmi a střelivem jsou povinni řádně vésti a na vyzvání předložiti k nahlédnutí okresnímu úřadu záznamy o zbraních střelných, jež nakoupili nebo prodali, nebo jež mají na skladě, jakož i o případech, kdy prodali jiné zbraně v množství zřejmě převyšujícím osobní potřebu kupcovu. Totéž platí o střelivu, jež tito obchodníci nakupují nebo mají na skladě, o střelivu prodávaném pak tehdy, stanoví-li tak vládní nařízení.

(3) V záznamech (odstavce 1 a 2) jest zejména vyznačiti počet a druh zbraní, jakož i množství a druh střeliva, den, kdy byly prodány, dále jméno a bydliště osob, kterým zbraně (střelivo) byly prodány, jakož i data průkazu, jejž kupující předložil. Byly-li zbraně (střelivo) prodány obchodníku se zbraněmi (střelivem), jest uvésti počet a druh prodaných zbraní (množství a druh střeliva), den, kdy byly prodány, dále firmu a sídlo (stanoviště živnosti) obchodníka.

§ 6.

Držení.

(1) Držeti střelné zbraně nebo střelivo vůbec nebo jiné zbraně v množství převyšujícím osobní potřebu může jen fysická osoba na základě povolení (zbrojního listu), jež dává okresní úřad.

(2) Povolení smí se dáti osobám starším 18 let, není-li obavy ze zneužití, osobám mladším 18 let jen tehdy, jsou-li tu důvody zvláštního zřetele hodné a není-li obavy ze zneužití.

(3) K držení jiných než střelných zbraní v množství nepřevyšujícím osobní potřebu není třeba povolení; okresní úřad může další držení takovýchto zbraní zakázati, je-li tu obava ze zneužití.

(4) Povolení podle odstavce 1 se dává na dobu nejdéle pěti roků a platí pro celé území republiky Československé, není-li v něm jinak uvedeno; buďtež v něm vyznačeny zbraně a střelivo, pro které platí. Přestěhuje-li se osoba, které bylo povolení dáno, do obvodu jiného okresního úřadu, je povinna povolení do 8 dnů předložiti tomuto úřadu k potvrzení.

(5) Kdo zbraň nebo střelivo oprávněně drží, smí je míti v příbytku nebo v ohrazeném prostoru s ním spojeném a tam nebo za účelem opravy nebo prodeje na jiné místo si je sám donésti nebo dáti si donésti jinou osobou starší 16 let ve stavu, jenž vylučuje okamžité užití. Jinak není oprávněn je nositi.

(6) Ustanovení předcházejících odstavců nevztahují se na osoby zmíněné v § 4, odst. 1 a 4, pokud jde o zbraně a střelivo jimi vyráběné, opravované nebo prodávané.

§ 7.

Nošení.

(1) Nositi jakékoli zbraně nebo střelivo jest oprávněn pouze, kdo obdržel od okresního úřadu k tomu povolení (zbrojní pas).

(2) Povolení smí se dáti jen osobám starším 18 let, prokáží-li potřebu nositi zbraň a není-li obavy ze zneužití.

(3) Ustanovení § 6, odst. 4 platí tu obdobně.

(4) Povolení nositi zbraň opravňuje ji též držeti, povolení nositi zbraň střelnou opravňuje též nositi patřící k ní střelivo a držeti je v množství nepřevyšujícím osobní potřebu. Osoba, které bylo povolení dáno, je povinna míti je vždy u sebe, kdykoli zbraň (střelivo) nosí, a je povinna prokázati se jím na vyzvání orgánů veřejné služby bezpečnostní nebo jiné veřejné služby strážní.

(5) Kdo má právo zbraň nositi, může si zbraň dáti jinou osobou starší 16 let na určité místo donésti, avšak, není-li při tom sám přítomen, jen ve stavu, jenž vylučuj e okamžité užití,

(6) Kdo má právo nositi střelnou zbraň, může si dáti donésti kýmkoli patřící k ní střelivo v množství nepřevyšujícím osobní potřebu.

(7) Oprávnění výrobci zbraní a střeliva, oprávnění obchodníci s nimi a jejich zaměstnanci mohou donášeti zbraně a střelivo na určité místo, pokud je toho potřebí při provozování živnosti, vykáží-li se průkazem totožnosti.

§ 8.

Předpisy pro osoby cestující z ciziny.

(1) Osoby cestující z ciziny do republiky Československé smějí míti s sebou zbraň nebo střelivo - nemají-li k jejich nošení platného povolení okresního úřadu - jen tehdy, obdrží-li zvláštní povolení (zbrojní průvodní list pro cestující).

(2) Povolení toto vydávají příslušné československé zastupitelské úřady na dobu nejdéle jednoho roku; povolení platí pro celé území republiky Československé, není-li v něm uvedeno jinak. Buďtež v něm vyznačeny zbraně a střelivo, na něž se vztahuje.

(3) Zbrojní průvodní list budiž předložen československým pohraničním orgánům při pasové

a celní revisi k evidování a na vyzvání orgánům veřejné služby bezpečnostní nebo jiné veřejné služby strážní. Zdržuje-li se osoba, jež přicestovala z ciziny, v republice Československé aspoň 8 dnů, musí průvodní list dáti potvrditi okresním úřadem místa pobytu. Přeloží-li pobyt do obvodu jiného okresního úřadu, musí si průvodní list dáti potvrditi i tímto úřadem, zdržuje-li se v jeho obvodě aspoň 8 dnů.

(4) Zdržuje-li se takováto osoba v republice Československé nepřetržitě 3 měsíce, musí, chce-li i při dalším pobytu zbraně nebo střelivo držeti (nositi), požádati o předepsané povolení podle § 6 (7). Dokud o žádosti není rozhodnuto, zůstává zbrojní průvodní list v platnosti a jest dbáti ustanovení odstavce 3, věty třetí.

(5) Pro příslušníky branné moci cizích států a zaměstnance a orgány cizích států může ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem zahraničních věcí, a jde-li o příslušníky branné moci, též v dohodě s ministerstvem národní obrany povoliti úlevy z ustanoveni předcházejících odstavců.

§ 9.

Nákup a jiný způsob převodu mezi živými.

(1) Zbraně střelné nebo střelivo vůbec nebo jiné zbraně v množství převyšujícím osobní potřebu smí koupiti jen osoba, která má povolení držeti nebo nositi tyto zbraně a střelivo a tímto povolením se při nákupu prokáže, a to pouze v takovém množství, aby nebylo překročeno množství zbraní a střeliva, na které zní toto povolení. Nakupovati jiné než střelné zbraně v množství nepřevyšujícím osobní potřebu smí jen osoba, které nebylo zakázáno držeti zbraně podle § 6, odst. 3.

(2) Prodati zbraně střelné nebo střelivo v takovém množství, aby nebylo překročeno množství střelných zbraní a střeliva, na které zní povolení držeti nebo nositi zbraně nebo střelivo (odstavec 1), lze pouze osobám uvedeným v odstavci 1, prokáží-li se tímto povolením. Prodati jiné zbraně v množství zřejmě převyšujícím osobní potřebu kupujícího lze jen osobám, jež mají povolení držeti je v množství převyšujícím osobní potřebu a prokáží se jím při nákupu.

(3) Omezení stanovená v odstavci 1 neplatí pro nákup zbraní a střeliva oprávněnými výrobci zbraní a střeliva a oprávněnými obchodníky s nimi, omezení stanovená v odstavci 2 neplatí pro prodej zbraní a střeliva těmto osobám.

(4) V povolení držeti nebo nositi zbraně nebo střelivo, jímž osoba zbraň (střelivo) kupující je povinna se prokázati, vyznačí osoba zbraň (střelivo) prodávající dobu prodeje, množství a druh prodaných zbraní (střeliva), své jméno (firmu), sídlo (stanoviště živnosti), po případě bydliště. Při koupi zbraně (střeliva) od jiné osoby než oprávněného výrobce nebo obchodníka vyznačí zároveň osoba zbraň (střelivo) kupující v povolení osoby zbraň (střelivo) prodávající dobu koupě, množství a druh koupených zbraní (střeliva), své jméno (firmu), sídlo (stanoviště živnosti), po případě bydliště.

(5) Ustanovení předcházejících odstavců netýkají se prodeje zbraní nebo střeliva do ciziny, budou-li zbraně (střelivo) po uzavření koupě zasílány přímo do ciziny (§ 11).

(6) Ustanovení odstavců 1 až 4 platí obdobně pro jakékoli jiné převody zbraní a střeliva mezi živými. Nabude-li někdo zbraně nebo střeliva za okolností, které znemožňují zachování některého z ustanovení odstavce 4 (koupě v cizině, nabytí v řízení exekučním nebo konkursním a pod.), je povinen bez zbytečného odkladu oznámiti to okresnímu úřadu, který může v uvážení všech okolností prominouti splnění některého z těchto ustanovení, zaznamená však toto prominutí, jakož i udaný způsob a den nabytí zbraně (střeliva) v povolení této osoby držeti nebo nositi zbraně (střelivo).

(7) Osoba oprávněná k držení nebo nošení zbraně na základě povolení je povinna neprodleně okresnímu úřadu učiniti oznámení, ztratila-li zbraň v povolení vyznačenou nebo byla-li jí taková zbraň odcizena. Okresní úřad potvrdí v povolení, že toto oznámení bylo učiněno, není-li obavy ze zneužití. Nalezení nebo vrácení zbraně jest oznámiti neprodleně okresnímu úřadu k opravě tohoto potvrzení.

§ 10.

Získání z pozůstalosti.

(1) Dědic nebo jiná osoba, která má správu pozůstalosti, je povinna do 4 týdnů od té doby, co se správy ujala, oznámiti okresnímu úřadu druh a počet zbraní a střeliva, náležejících do pozůstalosti, pokud k jejich držení je třeba povolení; lhůtu může okresní úřad ve výjimečných případech prodloužiti. Okresní úřad svěří úschovu zbraní nebo střeliva vhodné osobě nebo převezme je sám do úschovy, dokud nebudou moci býti vydány tomu, komu z pozůstalosti připadnou.

(2) Osoba, jíž připadnou zbraně nebo střelivo z pozůstalosti, musí bez zbytečného odkladu zažádati o příslušné povolení. Dokud o žádosti není rozhodnuto, smí zbraně a střelivo, které má u sebe, nadále držeti.

§ 11.

Zasílání.

(1) Zasílati zbraně, nebo střelivo do ciziny nebo z ciziny nebo provézti je celním územím republiky Československé jest dovoleno jen na povolení (zbrojní průvodní list pro zásilky), které dává, jde-li o zásilku do ciziny, okresní úřad místa odeslání, jde-li o zásilku z ciziny, okresní úřad místa určení, jde-li o průvoz celním územím republiky Československé, okresní úřad, v jehož obvodě jest vstupní celní úřad.

(2) Pro zásilky zbraní nebo střeliva, vyvážené do ciziny nebo z ní dovážené oprávněnými výrobci nebo obchodníky nebo zasilatelskými podniky, stačí, potvrdí-li dopravní listinu jimi podepsanou (nákladní list, poštovní průvodku nebo pod.) okresní úřad místa odeslání.

(3) Ustanovení přepravního řádu železničního a řádu poštovního nejsou tím dotčena.

HLAVA III.

Předpisy o zvláště nebezpečných zbraních a zvláště nebezpečném střelivu.

§ 12.

Výroba a obchod.

(1) Vyráběti zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo nebo obchodovati s nimi smějí jen osoby, které jsou k výrobě toho kterého druhu zbraní nebo střeliva, po případě k obchodování s nimi oprávněny podle živnostenského řádu (zákona), tehdy, obdrží-li k tomu povolení, které dává, jde-li o výrobu vojenských zbraní nebo vojenského střeliva (§ 3, odst. 1, č. 1 a odst. 2), ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem národní obrany a ministerstvem průmyslu, obchodu a živností, jinak zemský úřad. V povolení může býti též blíže stanoven druh a rozsah výroby nebo obchodu, a jde-li o vojenské zbraně nebo vojenské střelivo, mohou býti stanoveny i další podmínky. Výroba a obchod smějí se díti pouze ve stálých provozovnách. Jiná osoba nesmí zvláště nebezpečnou zbraň nebo zvláště nebezpečné střelivo ani k vlastní potřebě vyrobiti.

(2) Jinak platí o výrobě a opravě takových zbraní a střeliva a o obchodu s nimi ustanovení § 4, odst. 2 a 4 a § 5, avšak s tou změnou, že tam uvedená ustanovení o střelných zbraních platí pro zvláště nebezpečné zbraně vůbec a pro zvláště nebezpečné střelivo a že záznamy o vojenských zbraních a vojenském střelivu předkládá výrobce k nahlédnutí pouze vojenské správě.

§ 13.

Držení.

(1) Držeti zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo může jen fysická osoba na základě povolení (zbrojního listu), jež dává pro zbraně vojenské zemský úřad v dohodě s vojenskou správou, jinak okresní úřad.

(2) Povolení smí se dáti jen svéprávným osobám, a to pouze tehdy, prokáží-li důležitou potřebu takové zbraně nebo střelivo držeti a není-li obavy ze zneužití.

(3) Povolení se dává na dobu nejdéle tří roků a platí pro celé území republiky Československé, není-li v něm jinak uvedeno. Buďtež v něm vyznačeny zbraně a střelivo, pro něž platí; lze v něm vymeziti další podmínky pro držení. Přestěhuje-li se osoba, které bylo povolení dáno, do obvodu jiného okresního úřadu, je povinna je do 3 dnů předložiti tomuto úřadu k potvrzení.

(4) Ustanovení § 6, odst. 5 platí i tu.

(5) Ustanovení předcházejících odstavců nevztahují se na výrobce a obchodníky se zvláště nebezpečnými zbraněmi a zvláště nebezpečným střelivem (§ 12), pokud jde o zvláště nebezpečné zbraně a zvláště nebezpečné střelivo, jež oprávněně vyrábějí nebo s nimž oprávněně obchodují.

§ 14.

Nošení.

(1) Nositi zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo lze jen na základě povolení (zbrojního pasu), jež dává pro zbraně vojenské zemský úřad v dohodě s vojenskou správou, jinak okresní úřad.

(2) Povolení smí se dáti jen svéprávným osobám, a to pouze tehdy, prokáží-li zvláště důležitou potřebu takové zbraně nebo střelivo nositi a není-li obavy ze zneužití.

(3) Ustanovení § 13, odst. 3 a § 7, odst. 4 až 7 platí i tu.

§ 15.

Předpisy pro osoby cestující z ciziny.

(1) Osoby cestující z ciziny do republiky Československé smějí míti s sebou zvláště nebezpečnou zbraň nebo zvláště nebezpečné střelivo - nemají-li k jejich nošení platného povolení podle § 14, odst. 1 - jen tehdy, obdrží-li zvláštní povolení (zbrojní průvodní list pro cestující).

(2) Povolení toto vydávají na dobu nejdéle jednoho roku příslušné československé zastupitelské úřady se souhlasem ministerstva vnitra, a pokud jde o vojenské zbraně nebo vojenské střelivo, též ministerstva národní obrany; povolení platí pro celé území republiky Československé, není-li v něm uvedeno jinak. Buďtež v něm vyznačeny zbraně a střelivo, na něž se vztahuje.

(3) Zdržuje-li se osoba, které bylo takové povolení dáno, v republice Československé nepřetržitě 3 měsíce, musí, chce-li i při dalším pobytu zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo držeti nebo nositi, zavčas si opatřiti povolení podle § 13 nebo § 14.

(4) Ustanovení § 8, odst. 3 a 5 platí i tu, dohody s ministerstvem národní obrany podle odstavce 5 je též potřebí vždy, jde-li o vojenské zbraně nebo vojenské střelivo,

§ 16.

Nákup a jiné způsoby převodu mezi živými.

(1) Zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo smějí koupiti kromě oprávněných výrobců a obchodníků (§ 12) jen osoby, které se prokáží povolením držeti nebo nositi takovéto zbraně (takovéto střelivo) a povolením ke koupi, které dává pro vojenské zbraně zemský úřad v dohodě s vojenskou správou, jinak okresní úřad; povolení ke koupi smí se dáti s platností nejdéle na šest měsíců jen osobám, které mají povolení k držení nebo nošení dotčené zvláště nebezpečné zbraně (zvláště nebezpečného střeliva), jsou-li tu okolnosti uvedené v § 13, odst. 2.

(2) Prodati zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo lze pouze oprávněným výrobcům a obchodníkům (§ 12), jiným osobám uvedeným v odstavci 1 jen tehdy, prokáží-li se zmíněnými tam povoleními.

(3) Vojenské zbraně a vojenské střelivo smějí býti - bez újmy toho, co předepsáno v předcházejících odstavcích - prodány, po případě k prodeji nabídnuty jen po předchozím svolení vojenské správy. Toto ustanovení nevztahuje se na prodej oprávněnými obchodníky, jestliže jde o zbraně nebo střelivo, jichž obchodník nabyl od výrobce na předchozím svolení vojenské správy.

(4) Povolení ke koupi budiž odevzdáno prodávajícímu, jenž je povinen uschovati je po dobu tří let. Ustanovení § 9, odst. 4, 6, věty druhé a odst. 7 platí i tu.

(5) Ustanovení odstavců 1, 2 a 4 se netýkají prodeje zvláště nebezpečných zbraní nebo zvláště nebezpečného střeliva do ciziny, budou-li zbraně (střelivo) po uzavření koupě zasílány přímo do ciziny (§ 18).

(6) Ustanovení odstavců 1 až 4 platí obdobně pro jakékoli jiné převody zvláště nebezpečných zbraní nebo zvláště nebezpečného střeliva mezi živými.

§ 17.

Získání z pozůstalosti.

O nabytí zvláště nebezpečných zbraní nebo zvláště nebezpečného střeliva z pozůstalosti platí ustanovení § 10.

§ 18.

Zasílání.

(1) Zasílati zvláště nebezpečné zbraně nebo zvláště nebezpečné střelivo lze jen na základ povolení (zbrojního průvodního listu pro zásilky), jež dává, jde-li o.zásilky v tuzemsku nebo do ciziny, okresní úřad místa odeslání, jde-li o zásilku z ciziny, okresní úřad místa určení, jde-li o průvoz celním územím republiky Československé, okresní úřad, v jehož obvodu jest vstupní celní úřad. Jde-li o zásilku v tuzemska do obvodu jiného okresního úřadu, musí okresní úřad místa odeslání předem slyšeti okresní úřad místa určení. Pro zásilky vojenských zbraní vůbec dává tato povolení zemský úřad, a to, pokud jde o zásilky v tuzemsku, v dohodě s vojenskou správou; jde-li o zásilku v tuzemsku do obvodu jiného zemského úřadu, musí předem slyšeti zemský úřad místa určení.

(2) Povolení lze dáti jen tehdy, prokáže-li se, že odesilatel i příjemce, pokud jsou v tuzemsku, jsou oprávněni dotčenou zbraň nebo střelivo držeti nebo nositi.

(3) Ustanovení § 11, odst. 3 platí i tu.

HLAVA IV.

Výjimky a jiná společná ustanovení.

Výjimky.

§ 19.

a) pro stát, svazky územní samosprávy a držitele (vydržovatele) podniků důležitých pro obranu státu;

Ustanovení tohoto zákona se netýkají:

1. výroby a opravy vojenských zbraní a vojenského střeliva státem pro vlastní potřebu;

2. držení a nabývání zbraní a střeliva státem pro vojenské účely, dále jejich zasílání vojenskou správou nebo pro ni;

3. držení a nabývání zbraní a střeliva, patřících k výzbroji četnictva, policejních strážních sborů, finanční stráže a stráže obrany státu, státem pro tyto sbory, dále zasílání takovýchto zbraní a střeliva jimi nebo pro ně;

4. držení a nabývání zbraní a střeliva státem v jiných odvětvích státní správy, než uvedena jsou pod č. 2 a 3, dále v podnicích, ústavech a fondech státních nebo státem spravovaných a svazky územní samosprávy a zasílání zbraní a střeliva jimi nebo pro ně, pokud se držení, nabývání a zasílání zbraní a střeliva děje na základě a podle podmínek povo1ení, která vydá ministerstvo vnitra v dohodě s dalším po případě příslušným ministerstvem, a jde-li o vojenské zbraně a vojenské střelivo, též v dohodě s ministerstvem národní obrany;

5. držení a nabývání zbraní a střeliva držiteli (vydržovateli) podniků, ústavů nebo jiných zařízení, jež jsou důležité pro obranu státu, k účelům obrany těchto podniků, ústavů nebo zařízení proti leteckým útokům a zasílání zbraní a střeliva k těmto účelům uvedenými osobami nebo pro ně, pokud se držení, nabývání a zasílání zbraní a střeliva děje na základě a podle podmínek příkazů ministerstva vnitra, vydaných v dohodě s ministerstvem národní obrany a dalším po případě příslušným ministerstvem, a podle pokynů a za kontroly vojenské správy.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP