Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

 

IV. volební období.

6. zasedání.

 

Tisk 574.

 
Zpráva

 

živnostensko-obchodního výboru

 

o vládním návrhu zákona (tisk 566),

kterým se mění a doplňuje vládní nařízení ze dne 4. prosince 1936, č. 302

Sb. z. a n., o úpravě některých poměrů v tovární výrobě šatstva.

 

Dne 31. prosince 1937 končí účinnost vlád. nař. čís. 302/36 Sb. z. a n. o úpravě některých poměrů v tovární výrobě šat­stva.

 

K vydání tohoto vládního nařízení vedly nepříznivé důsledky hospodářského vý­voje v tomto výrobním oboru. V tomto odvětví byl výrobní postup rozdělen z části na práce konané v tovární provozovně (na př. práce střihačské, žehlířské a pod.) z části na výrobu domáckou. Touto domác­kou výrobou se zaměstnává značné množ­ství osob s rodinami. Domácká práce však již v době před vydáním nařízení počala se přenášeti do provozoven továrních. Obava z překotného vývoje v tomto směru vedla proto k vydání nařízení, které bylo míněno jako prozatímní opatření, pokud by nedošlo k hospodářsky a sociálně spravedlivé do­hodě mezi domáckou a tovární výrobou šatstva. Vládní nařízení č. 302/1936 Sb. z. a n. váže přechodně na veřejnoprávní svolení jednak vznik nových továrních pro­vozoven na výrobu šatstva, jednak zave­dení dílenské strojní výroby na místě ob­vyklé výroby domácké, jednak rozšíření zavedené již dílenské strojní výroby. Na­bytá práva zůstala nařízením nedotčena.

 

K dohodě obou složek dosud nedošlo a okolnosti, které vedly k vydání nařízení, trvají dosud. Jest obava, že by po uplynutí účinnosti vládního nařízení č. 302/1936 Sb. z. a n. došlo v značném rozsahu k zavedení t. zv. výroby pásové (dílenské strojní). Tím by se vyřadil velký počet kvalifiko­vaných domáckých sil z výdělečného za­městnání, neboť jest obava, že by při pře­měně na strojní výrobu byly nahrazovány lidmi méně kvalifikovanými. Proto již nyní konají se přípravná jednání mezí zá­stupci zaměstnavatelů, provádějících vý­robu po domácku, domáckých krejčí a krej­čovského dělnictva o tom, aby i při pře­měně na výrobu továrenskou a rozšiřování továrenské výroby byl vzat zřetel v prvé řadě na kvalifikované pracovníky.

 

Předpokladem pro vyřešení otázky do­máckých krejčí a dělníků v tomto výrob­ním odvětví jest prodloužení vládního na­řízení.

 

Při rozhodování podle § 2 nařízení má býti i nadále přihlédnuto netoliko k odby­tovým poměrům v tuzemsku, ale i zejména k možnosti vývozu šatstva do ciziny.

 

Osnova vládní navrhuje prodloužení vládního nařízení o 2 roky, t. j. do 31. prosince 1939. ­

 

Podle osnovy bude zapotřebí svolení min. obchodu v dohodě s min. soc. péče, má-li býti zřízena nová tovární provozovna na výrobu šatstva, nebo domácká výroba šat­stva nahrazena výrobou tovární.

 

Nově bylo upraveno ustanovení týkající se rozšíření tovární výroby šatstva § 1, odst. b).

 

Doposud se vyžadovalo svolení min. ob­chodu v dohodě s min. soc. péče jen tehdy, jestliže při rozšíření dílenské výroby strojní bylo nutno žádati o schválení pro­vozovny podle živn. řádu. Podle osnovy jest zapotřebí svolení tehdy, má-li býti podstatněji rozšířen provoz v tovární výrobě šat­stva zvýšením počtu strojů, nebo výměnou strojního zařízení, nebo zvýšením počtu zaměstnanců bez odborné průpravy.

 

Živnostensko-obchodní výbor proto do­poručuje, aby tento vládní návrh zákona byl plenem senátu přijat ve znění níže uve­deném. ­

 

V Praze dne 30. listopadu 1937.

 
F. Pechman v. r.,

předseda.

Jan Pechanec v. r.,
zpravodaj.

 

 

Zákon

 

ze dne...................................................................................1937,

 

kterým se mění a doplňuje vládní nařízení ze dne 4. prosince 1936, č. 302

Sb. z. a n., o úpravě některých poměrů v tovární výrobě šatstva.

 

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

 

Čl. I.

Vládní nařízení č. 302/1936 Sb. z. a n. se mění a doplňuje takto:

 

1. § 1 zní:

 

" (1) Svolení podle tohoto nařízení jest za­potřebí, má-li býti

 

a) zřízena provozovna na tovární výrobu šatstva,

 

b) podstatněji rozšířen provoz v tovární výrobě šatstva zvýšením počtu strojů nebo­ výměnou strojního zařízení nebo zvýšením počtu zaměstnanců bez odborné průpravy,

 

c) na místě dosavadní obvykle výroby do­mácké nově zavedena dílenská strojní výroba v provozovně na tovární výrobu šatstva.

 

(2) Zaměstnanci bez odborné průpravy po­dle odstavce 1, písm. b) se rozumějí zaměst­nanci, kteří nemohou prokázati, že ukončili řádně učební poměr v živnosti oděvnické nebo se vyučili v podniku po továrnicku provozo­vaném nebo pracovali jako domáčtí dělníci po dobu dvou let."

 

2. V § 5 nahrazují se slova "dnem 31. pro­since 1937" slovy "dnem 31. prosince 1939".

 

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlá­šení; provede jej ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP