Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

6. zasedání.

Tisk 596.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 1112)

o příspěvku na obranu státu a o dani z mimořádných zisků (tisk 1174).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila, ve 127. schůzi dne 16. prosince 1937 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne........................................................................1937

o příspěvku na obranu státu a o mimořádné dani ze zisků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

ČÁST I.

Příspěvek na obranu státu.

Daňová povinnost.

§ 1.

Příspěvku na obranu státu jsou podrobeny:

1. fysické osoby a neodevzdané pozůstalosti, podrobené dani důchodové podle hlavy I zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních, ve znění vyhlášky ministra financí ze dne 8. července 1936, č. 227 Sb. z. a n. (zák. o př. d.);

2. všeobecné dani výdělkové podle hlavy II zák. o př. d. podrobené podniky spolků zřízených podle všeobecných předpisů o spolčování;

3. podniky zásadně podrobené zvláštní dani výdělkové podle hlavy III zák. o př. d.

§ 2.

(1) U osob (pozůstalostí) v § 1, č. 1 uvedených se vybere příspěvek na obranu státu v této výši:

1. z příjmu ze služebních (funkčních) požitků (§ 11, § 7, odst. 3, § 13, odst. 2, § 29 a § 47, odst. 1, č. 2 zák. o př. d.)

  1. ve výši 1,5% z příjmu, s něhož se daň důchodová podle § 13, odst. 2 zák. o př. d. sráží, nesmí však činiti více, než by činila 60 % přirážka, k dani důchodové vybírané srážkou včetně případné přechodné přirážky podle zákona ze dne 28. listopadu 1931, č. 177 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 15. července 1932, č. 120 Sb. z. a n., a zákona ze dne....... 1937, č...... Sb. z. a:n.;
  2. ve výši 60% přirážky k sazbě daně důchodové vybírané podle § 30 zák. o př. d.;
  3. ve výši 1,5% čistého, 60.000 Kč nepřevyšujícího příjmu (odstavec 2) ze služebních požitků, z nichž se vyměřuje daň důchodová podle ustanovení §§ 18 až 21, po případě § 35, odst.2 zák. o př. d., nesmí však činiti více, než by činila 60% přirážka k oné části daně důchodové včetně přechodné přirážky shora zmíněné, která ze zdaněného důchodu poměrně připadá na čistý příjem (odstavec 2) ze služebních požitků; převyšuje-li tento čistý příjem 60.000 Kč, avšak nepřevyšuje 100.000 Kč, činí výše příspěvku 2,5%, převyšuje-li čistý příjem 100.000 Kč, avšak nepřevyšuje 200.000 Kč, činí výše příspěvku 4%, převyšuje-li pak čistý příjem 200.000 Kč, činí výše příspěvku 5 % čistého příjmu ze služebních požitků. Příspěvek bude vyměřen tak, aby z čistého příjmu podrobeného vyššímu procentu příspěvku nezbylo po odečtení příspěvku méně, než zbude z nejvyššího čistého příjmu podrobeného nejblíže nižšímu procentu příspěvku po odečtení příspěvku na něj vypadajícího;

2. z úhrnu ostatních čistých příjmů (odstavec 2), tedy příjmu z pozemků (§ 8 zák. o př. d.), z budov (§ 9 zák. o př. d.), z podniků (§ 10 zák. o př. d.), z kapitálů (§ 12 zák. o př. d.) a z jiných pramenů (§ 13, odst. 1 zák. o př. d.) vybere se příspěvek ve výši 4%, nesmí však činiti více, než by činila 80% přirážka k vyměřené dani důchodové včetně přechodné přirážky shora zmíněné, případně, má-li poplatník též služební požitky, k oné části daně důchodové včetně přechodné přirážky shora zmíněné, která poměrně připadá na shora uvedený úhrn příjmů.

(2) Čistým příjmem se rozumí příjem po odečtení všech srážek v § 15 zák. o př. d. uvedených, které byly uznány při uložení daně důchodové na příslušný berní rok za odčitatelné, při čemž srážky, které nesouvisejí přímo s některým pramenem příjmu, se odečtou především od příjmů podrobených vyššímu procentu příspěvku.

§ 3.

(1) Zaměstnavatelé, pokladny, fondy a jiné korporace, které jsou povinny srážeti daň důchodovou, srazí počínajíc kalendářním rokem 1938 a končíc kalendářním rokem 1940 s požitků, podrobených srážce daně důchodové podle § 13, odst. 2, §§ 30 a 36 zák. o př. d., současně s daní důchodovou příspěvek na obranu státu sazbami uvedenými v § 2, odst. I, č. 1 s příjmu, s něhož se srážka daně podle citovaných ustanovení zákona o přímých daních provádí, ne však více, než by činila 60% přirážka k výši provedené srážky daně důchodové. Sražený příspěvek odvedou týmž způsobem a v týchž lhůtách jako daň důchodovou, vykáží jej však odděleně od této daně. Srážky příspěvku se zaokrouhlí dolů na nejbližší pěti dělitelné částky, jde-li o příspěvek vybíraný ve výši 60 % přirážky ke srážené dani důchodové, a na celé Kč dolů v ostatních případech.

(2) Řádně vykonanou srážkou příspěvku podle odstavce 1 jest co do služebních požitků poplatníků, jimž byla daň důchodová srážena podle § 30 zák. o př. d., učiněno daňové povinnosti zadost, takže příspěvek z těchto požitků nebude vyměřován.

(3) Neprovede-li plátce v předchozím odstavci uvedenou srážku příspěvku řádně nebo vůbec, vyměří se příspěvek a příjemci se předepíše příslušná část příspěvku k přímému placení. Rovněž se vyměří příspěvek vybíraný podle ustanovení § 2, odst. 1, č. 1, písm. a) a c) při čemž se započte sražená částka (odstavec 1) jako zatímní platba na úhradu vyměřeného příspěvku.

(4) Pokud není v zákoně jinak stanoveno, platí obdobně ustanovení §§ 28 až 45 zák. o př. d., jakož i ustanovení vládního nařízení ze dne 4. února 1937, č. 15 Sb. z. a n., kterým se provádí zákon o přímých daních.

§ 4.

U podniků v § 1, č. 2 uvedených vyměří se příspěvek na obranu státu jako 40%ní přirážka k všeobecné dani výdělkové, stanovené podle § 57 zák. o př. d.

§ 5.

(1) U podniků v § 1, č. 3 uvedených vyměří se příspěvek na obranu státu jako přirážka ke zvláštní dani výdělkové, a to ve výši 40% zvláštní daně výdělkové (bez rentabilitní přirážky), která připadá na této dani podrobený ryzí výtěžek, avšak nezkrácený o výtěžky z předmětů podrobených dani pozemkové a domovní podle § 79, odst. 1, písm. b) zák. o př. d. U podniků, jimž se zvláštní daň výdělková vyměřuje podle výše kapitálu základního nebo ukládacího, pokud se týče podle úhrnu ročních ryzích premií (§ 83, odst. 2, 3, 4 a 7 zák. o př. d.), činí přirážka 40% zvláštní daně výdělkové skutečně vyměřené.

(2) Příspěvku na obranu státu podléhají i podniky osvobozené od zvláštní daně výdělkové podle § 72, odst. 1, písm. c) a podle § 73, odst. 2 zák. o př. d., a to ve výši 100 % daně výdělkové. Této dani podrobený ryzí výtěžek, jakož i daň naň připadající se za účelem vyměření tohoto příspěvku zvláště vyšetří podle zásad uvedených v odstavci 1 na základě přiznání, které jest podati na tiskopise pro přiznání ke zvláštní dani výdělkové ve lhůtě stanovené v § 307, odst. 1, č. i zák. o př. d.

(3) Příspěvek na obranu státu podniků uvedených v odstavci 1 a 2 nesmí však býti menší než 1 tisícina ukládacího kapitálu poplatníkova (§ 83, odst. 17 zák. o př. d.) uloženého v podniku dani podrobeném podle stavu na konci obchodního období pro zdanění rozhodného.

Vyměřování příspěvku.

§ 6.

(1) Příspěvek na obranu státu se vyměří nejde-li o případ v § 3, odst. 2 uvedený každoročně, a to tam, kde zjišťování dani podrobeného základu děje se způsobem v § 2 uvedeným, současně s daní důchodovou a na týž berní rok jako tato daň; tato zásada platí obdobně i tam, kde jest příspěvek vyměřován ve formě přirážky ku všeobecné, případně zvláštní dani výdělkové.

(2) Příspěvek vyměří a předepíše vyměřovací úřad, u něhož se na příslušný rok vyměřuje fysickým osobám a neodevzdaným pozůstalostem (§ 1, č. 1) daň důchodová, případně kde se vyměří podnikům (§ 1, č. 2 a 3) daň všeobecná nebo zvláštní výdělková, anebo kde by se jim vyměřila, kdyby jí byly podrobeny. Při výpočtu se zaokrouhlí příspěvek dolů na celé koruny.

(3) K příspěvku na obranu státu nepodává se zvláštní přiznání, s výjimkou v § 5, odst. 2 uvedenou.

(4) Výše příspěvku bude poplatníkům v § 1, č. 1 uvedeným oznámena platebním rozkazem na daň důchodovou, poplatníkům v § 1, č. 2 a 3 uvedeným bude sdělena v příslušných platebních rozkazech na všeobecnou, případně zvláštní daň výdělkovou, po případě kterémukoliv z uvedených poplatníků samostatným platebním rozkazem.

(5) Proti vyměření příspěvku lze podati odvolání, v němž však nelze s právním účinkem odporovati základu příspěvku (§§ 2 až 5) potud, pokud byl stanoven shodně s vyměřovacím základem, po případě s vyměřenou výší příslušné přímé daně. O odvolání rozhodne s konečnou platností finanční úřad II. stolice.

Při změně základu (čistých příjmů, § 2). po případě výše daně důchodové a daní výdělkových bude ve smyslu předchozích ustanovení z moci úřední upraven i příspěvek na obranu státu na příslušný rok.

§ 7.

Pokud není v předchozích ustanoveních jinak uvedeno, platí pro příspěvek na obranu státu obdobně ustanovení zákona o přímých daních, zejména též jeho hlavy VIII a IX.

ČÁST II.

Mimořádná daň ze zisků.

Daňová povinnost.

§ 8.

Této dani jsou podrobeny osoby fysické a právnické nebo sdružení těchto osob, podléhající zásadně všeobecné nebo zvláštní dani výdělkové.

Základ daně.

§ 9.

Základem daně - s výjimkou případů uvedených v § 11, č. 2, písm. c) - jest výtěžek podrobený zásadně všeobecné nebo zvláštní dani výdělkové na týž berní rok.

Osvobození.

§ 10.

Osvobozeny od daně jsou:

1. výtěžky zjištěné podle § 9 a nepřesahující 50.000 Kč. Výtěžky tuto částku přesahující podléhají dani celé; daň bude vyměřena tak, aby z výtěžku podrobeného této dani nezbylo po jejím odečtení méně než 50.000 Kč;

2. podniky uvedené v § 72, odst. 1 zák. o př. d. s výjimkou podniků uvedených pod písm. c). Vyměří-li se však těmto podnikům zvláštní daň výdělková podle § 72, odst. 2 zák. o př. d., podléhají mimořádné dani ze zisků.

Daňová sazba.

§ 11.

Daň činí

  1. u podniků podrobených zásadně všeobecné dani výdělkové při dani podrobeném základu (§ 9)

do 100.000 Kč

2,5 %

nad 100.000 Kč až do 140.000 Kč

4 %

nad 140.000 Kč až do 500.000 Kč

6 %

nad 500.000 Kč

8 %


celkového základu. Daň budiž však vyměřena tak, aby ze základu podrobeného vyššímu procentu daně nezbylo po jejím odečtení méně, než by zbylo z nejvyššího základu podrobeného nejblíže nižšímu procentu daně po odečtení daně naň připadající;

2. u podniků podrobených zásadně zvláštní dani výdělkové, jimž se tato daň vyměřuje nebo by se měla vyměřiti, kdyby nebyly od ní osvobozeny, sazbami

  1. podle § 83, odst. 1 a 8 zák. o př. d., 10% základu (§ 9),
  2. podle § 83, odst. 5 a 6 zák. o př. d., 6% základu (§ 9),
  3. c) podle § 83, o-dst. 2, 3, 4 a 7 zák. o př. d., 100 % zvláštní daně výdělkové.

Vyměřování daně.

§ 12.

(1) Mimořádná daň ze zisků vyměřuje se na každý berní rok zároveň s daní výdělkovou.

(2) K dani se nepodává zvláštní přiznání, s výjimkou podniků uvedených v § 72, odst. 1, písm. c) a v § 73, odst. 2 zák. o př. d., které podají přiznání k této dani na tiskopise pro přiznání ke zvláštní dani výdělkové ve lhůtě stanovené v § 307, odst. 1, č. 1 zák. o př. d.

(3) Daň vyměří a předepíše vyměřovací úřad, u něhož se vyměřuje anebo by se měla vyměřiti všeobecná nebo zvláštní daň výdělková toho kterého podniku.

(4) Výše daně bude oznámena poplatníkům v platebním rozkaze na daň výdělkovou, případně samostatným platebním rozkazem.

(5) O odvolání rozhodne finanční úřad II. stolice s konečnou platností.

(6) Ustanovení § 6, odst. 6 platí i zde obdobně.

§ 13.

Pokud není v předchozích ustanoveních jinak uvedeno, platí pro mimořádnou daň ze zisků obdobně ustanovení hlavy VIII a IX zák. o př. d.

ČÁST III.

Společná ustanovení.

§ 14.

Příspěvek na obranu státu a mimořádná daň ze zisků budou se vyměřovati po dobu tří let, a to počínajíc berním rokem 1938 a končíc berním rokem 1940, případně pokud jde o příspěvek na obranu státu z příjmů ze služebních požitků (§ 2, odst. 1, č. 1), počínajíc berním rokem 1939 a končíc berním rokem 1941.

§ 15.

(1) Ani příspěvek na obranu státu ani mimořádná daň ze zisků nejsou podkladem pro vybírání jakýchkoliv přirážek a příspěvků. Jejich výnos náleží státu.

(2) Příspěvek na obranu státu a mimořádná daň ze zisků jsou odčitatelnými od základu daně důchodové a daní výdělkových obdobně podle ustanovení § 15, č. 1, písm. e), § 55, odst. 2 a § 78, písm. f) zák. o př. d. za týchž podmínek jako všeobecná, případně zvláštní daň výdělková.

§ 16.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí.

J. Malypetr v. r.,

předseda.

JUDr Jan Říha v. r.,

sněm. tajemník.

Bergmann v. r.,

zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP