Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1938.

IV. volební období.

7. zasedání.

Tisk 687.

 

Odpovědi:

 

1. ministrů vnitra a spravedlnosti na interpelaci sen. Javornického o neslýchaném postupu členů zákonodárných sborů strany sudetskoněmecké (předseda Konrád Henlein) proti bezpečnostním orgánům státním, jak je prokázáno v konkretních případech v Karlových Varech, Teplicích a jinde (tisk 557/1)

 

2. ministra školství a národní osvěty na interpelace sen. Pázmána ve věci stavby nové budovy pro státní učitelský ústav v Lučenci (tisk 586/5) a ve věci stavby nové budovy pro státní reálné gymnasium s maďarskými pobočkami v Lučenci (tisk 586/6)

 

3. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. dra Matouška, Kvasničky ve věci překročení kompetence německého odboru zemské školní rady v rozhodnutí o zřízení celoroční expositury německé obecné školy v Jaroníně, okres česko-krumlovský (tisk 629/2)

 

4. ministra spravedlnosti na interpelaci sen. Nedvěda ve věci libovolné zákonnými předpisy neodůvodněné censury (tisk 629/3)

 

5. ministra spravedlnosti na interpelaci sen. Nedvěda ve věci protiprávní censurní prakse (tisk 637/5)

 

6. ministra spravedlnosti na interpelaci sen. Franka stran nedostatečného povyšování německých soudců (tisk 459/l)

 

7. ministra veřejných prací na interpelaci sen. dra Tischera o tom, že se na letišti v Karlových Varech nezaměstnávají dělníci německé národnosti (tisk 545/4)

 

 

687/1.

 

Odpověď

 

ministrů vnitra a spravedlnosti

na interpelaci senátora Otakara Javornického

 

o neslýchaném postupu členů zákonodárných sborů strany sudetskoněmecké (předseda Konrád Henlein) proti bezpečnostním orgánům státním, jak je prokázáno v konkretních případech v Karlových Varech,

Teplicích a jinde (tisk 557/1).

 

Na poslance dr Bedřicha Köllnera bylo učiněno trestní oznámení a poslanecká sněmovna byla příslušnými soudními orgány požádána o souhlas k trestnímu stíhání. O požádání tom nebylo dosud rozhodnuto.

 

V Praze dne 3. března 1938.

 

Ministr vnitra:

Dr Černý v. r.

 

Ministr spravedlnosti:

Dr Dérer v. r.

 

 

687/2.

 

Odpověď

 

ministra školství a národní osvěty

na interpelace senátora Antonína Pázmána

ve věci stavby nové budovy pro státníučitelský ústav v Lučenci (tisk 586/5) a

ve věci stavby nové budovy pro státní reálné gymnasium s maďarskými
pobočkami v Lučenci (tisk 586/6).

 

Je mi známa povaha umístění státního československého učitelského ústavu v Lučenci i státního československého reálného gymnasia s maďarskými pobočkami tamtéž.

 

Přípravné práce k uskutečnění novostavby pro posléze jmenovaný ústav pokročily již do té míry, že ministerstvo veřejných prací zmocnilo zemský úřad v Bratislavě, aby s urychlením vypsal veřejnou soutěž na provedení novostavby tohoto ústavu.

 

Ani pro státní československý učitelský ústav v Lučenci nepouštím se zřetele potřebu novostavby, aby k ní mohlo býti přikročeno, jakmile to dovolí postup opatřování staveb pro ostatní naléhavé případy.

 

V Praze dne 23. března 1938.

 

Ministr školství a národní osvěty:

Dr Franke v. r.

 

 

687/3.

 

Odpověď

 

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci senátorů dra J. Matouška,

J. Kvasničky

 

ve věci překročení kompetence německého odboru zemské školní rady v rozhodnutí

o zřízení celoroční expositury německé obecné školy v Jaroníně, okres česko-

krumlovský (tisk 629/2).

 

Ve věci zřízení expositury brložské německé školy obecné v Jaroníně byla dána kompetence německého odboru zemské školní rady v Praze předpisem § 43, odst. 3 zákona č.17/1873 ve znění zákona č. 46/1890 č. z. z., podle něhož jsou přikázány německému odboru zemské školní rady všechny školy a ústavy s německým vyučovacím jazykem v zemi České bez zřetele k tomu, kterému okresnímu školnímu výboru je ta která škola podřízena.

Nejde tedy v interpelovaném případě o nekompetentní usnesení německého odboru zemské školní rady.

 

V Praze dne 24. března 1938.

 

Ministr školství a národní osvěty:

Dr Franke v. r.

 

 

687/4.

 

Odpověď

 

ministra spravedlnosti

na interpelaci senátora Nedvěda

ve věci libovolné zákonnými předpisy neodůvodněné censury (tisk 629/3).

 

Zabavení čís. 5 časopisu "Obrana" z 15. prosince 1937, zařízené státním zastupitelstvím v Praze, pro místa v interpelaci uvedená, bylo krajským soudem trestním v Praze, jako soudem tiskovým, přezkoumáno a v plném rozsahu potvrzeno. Opravné prostředky proti zabavení podány nebyly.

 

Zodpovědění interpelace převzal jsem sám, ježto tiskovou přehlídku uvedeného časopisu provádí úřad podřízený ministerstvu spravedlnosti.

 

V Praze dne 24. března 1938.

 

Ministr spravedlnosti:

Dr Dérer v. r.

 

 

687/5.

 

Odpověď

 

ministra spravedlnosti

na interpelaci senátora Nedvěda

ve věci protiprávní censurní praxe

(tisk 637/5).

 

Zabavení čís. 2 časopisu "Obrana" z 20. ledna 1938, pro statě v interpelaci uvedené, zařízené státním zastupitelstvím v Praze, bylo krajským soudem trestním v Praze, jako soudem tiskovým, přezkoumáno a v plném rozsahu potvrzeno. Opravné prostředky proti zabavení podány nebyly.

 

Zodpovědění interpelace převzal jsem sám, jelikož tiskovou přehlídku uvedeného časopisu provádí úřad podřízený ministerstvu spravedlnosti.

 

V Praze dne 24. března 1938.

 

Ministr spravedlnosti:

Dr Dérer v. r.

 

 

687/6 (původní znění).

 

Odpověď

 

ministra spravedlnosti

na interpelaci senátora L. Franka

stran nedostatečného povyšování německých soudců (tisk 459/1).

 

Výsledky povyšování soudců neposkytují úplný obraz o skutečných poměrech s hlediska národnostního, neboť povýšení předpokládá podle předpisů ústavy a zákonů, že soudce především sám o propůjčení místa, které se obsazuje, žádá a splňuje též podmínky pro povýšení rozhodné, totiž kromě odborné kvalifikace (§ 19 plat. zák, a §§ 14-20 služ. progm.) zvláštní způsobilost pro žádané místo, schopnost, upotřebitelnost a důvěryhodnost (§ 17, odst. 2 pl. zák.).

 

S touto výhradou a poněvadž mám za to, že pánům interpelantům tanou na mysli především poměry v obvodech vrchních soudů v Praze a v Brně, sděluji, že v zemi České a Moravskoslezské bylo v roce 1936 a 1937 jmenováno:

 

1. Soudci druhé skupiny v zemi české 110 Čechů a 16 Němců, v zemi Moravskoslezské 47 Čechů a 11 Němců. K tomu dlužno zdůrazniti, že soudci druhé skupiny (t. zv. soudci pro obvod) jsou jmenováni ihned, jakmile soudcovský čekatel po dovršení zákonem předepsané tříleté přípravné služby vykoná s úspěchem soudcovskou zkoušku. Poměr soudců druhé skupiny Čechů a Němců je tu dán jedině tím, jak brzy po dovršení stanovené přípravné služby čekatel té které národnosti vykonal s prospěchem soudcovskou zkoušku. K tomu uvádím, že v letech 1936 a 1937 bylo přijato v obvodech pražského a brněnského vrchního soudu 327 soudcovských čekatelů, z toho 243 Čechů (73.8%) a 84 Němců (25.6%).

 

2. Okresními soudci, po př. přednosty okresních soudů v VII. stupnici funkčního služného: v zemi České 155 Čechů a 26 Němců, v zemi Moravskoslezské 97 Čechů a 23 Němců. K tomu však poznamenávám, že z počtu 683 k 1. lednu 1938 obsazených míst okresních soudců v zemi České bylo 454 míst zaplněno soudci české národnosti (66.4%), 229 míst soudci národnosti německé (33.5%), 2 místa byla obsazena soudci jiné národnosti. V zemi Moravskoslezské z počtu 347 obsazených míst okresních soudců bylo v téže době zaplněno 257 míst soudci české národnosti (71.10% ), 86 míst soudci národnosti německé (24.7% ) a 4 místa soudci jiné národnosti.

 

3. Soudními rady v VI. stupnici funkčního služného v zemi české 73 Čechů a 28 Němců, v zemi Moravskoslezské 28 Čechů a 12 Němců. Dne 1. ledna 1938 bylo z počtu 418 soudních radů v zemi České 297 (= 71%) soudců české národnosti a 121 (= 29%) soudců národnosti německé. V zemi Moravskoslezské bylo z počtu 206 soud. radů 144 (=69.9%) soudců národnosti české, 58 (=28.2%) soudců národnosti německé a 4 místa soudců jiné národnosti.

 

4. Vrchními soudními rady v V. stupnici funkčního služného v zemi České 22 Čechů a 4 Němci, v zemi Moravskoslezské 7 Čechů a 2 Němci. K tomu poznamenávám, že v soutěži na obsazení míst vrchních soudních radů u vrchního soudu v Praze, podalo si žádost 50 uchazečů, z nichž bylo 43 Čechů a 7 Němců. Ze 7 žadatelů německé národnosti byli 4 jmenováni, další uchazeč německé národnosti žádost odvolal, ostatní dva žadatelé německé národnosti byli služebním pořadím daleko mladší. Z toho vysvítá, že z českých žadatelů bylo jmenováno 51.16%, z německých žadatelů však 57.l%. O místa vrchních soudních radů v Brně ucházeli se v roce 1936 tři žadatelé německé národnosti, z nichž dva byli služebním pořadím mladší a neměli vůbec prakse u krajského soudu. Třetí z nich byl jmenován v první polovici r. 1937. O 6 míst vrchních soudních radů, která byla v obvodu brněnském obsazena v roce 1937, ucházeli se dva soudci národnosti německé, jimž též bylo vyhověno.

 

5. V obvodu vrchního soudu v Brně bylo v r. 1936 obsazováno jen jedno místo vicepresidenta krajského soudu, a to v Brně, které bylo propůjčeno uchazeči národnosti německé; v r. 1937 nebyla v obvodu tohoto vrchního soudu uprázdněna žádná místa vicepresidentů. V obvodu vrchního soudu v Praze v r. 1936 k obsazování míst vicepresidentů krajských soudů nedošlo. V r. 1937 bylo obsazeno jedno takové místo, a to v Hradci Král., uchazečem národnosti české, poněvadž jediný německý uchazeč o ně byl z obvodu jiného vrchního soudu a nebyl příslušnými osobními senáty navrhován.

 

6. V r. 1936 a 1937 byli jmenováni presidenty krajského soudu v Písku, Plzni, Jičíně, v Ml. Boleslavi, Hradci Králové, Klatovech, Liberci, Č. Budějovicích, v Chrudimi a u krajského soudu trestního v Praze soudcové české národnosti a u krajského soudu v Mostě soudce německé národnosti. V zemi Moravskoslezské byl v těchto dvou letech jmenován president u krajského soudu v Jihlavě národnosti české. K tomu poznamenávám: O místa presidentů krajských soudů v Písku, v Jičíně, v Klatovech a v Chrudimi, neucházel se žádný soudce německé národnosti. O místa presidenta u krajského soudu v Jihlavě ucházel se jen jeden uchazeč národnosti německé, ten však ještě před obsazením místa byl dán k vlastní žádosti do trvalé výslužby. O místa presidenta krajského soudu v Plzní, v Hradci Král. a u krajského soudu trestního v Praze ucházel se pouze jeden a týž Němec, který byl však jmenován v roce l937 do stejné stupnice funkčního služného náměstkem generálního prokurátora v Brně, o které místo se také ucházel. O místo presidenta krajského soudu v Ml. Boleslavi ucházeli se dva soudcové národnosti německé, z nich jeden byl služebně značně mladší a druhý se nerovnal způsobilostí pro toto místo fysicky staršímu uchazeči, který byl jmenován. O místo presidenta krajského soudu v Liberci byli z pěti uchazečů dva žadatelé národnosti německé, z nichž jeden byl ze všech uchazečů služebně nejmladší, druhý pak byl svrchu zmíněný žadatel vyjmenovaný za náměstka generálního prokurátora na místo stejné stupnice funkčního služného. O místo presidenta u krajského soudu v Čes. Budějovicích se hlásili tři soudci německé národnosti, z nichž jeden vzal později svou žádost zpět; druzí dva nebyli však navrhováni osobními senáty vrchního a nejvyššího soudu, jeden z nich byl z obvodu jiného vrchního soudu.

 

7. Státními zástupci v zemi České 13 Čechů a 1. Němec, v zemi Moravskoslezské 8 Čechů a 2 Němci.

 

8. Prokurátory v zemi České 2 Češi a žádný Němec, v zemi Moravskoslezské 3 Češi a žádný Němec.

 

9. Náměstky vrchního prokurátora v zemi České 1 Čech a v zemi Moravskoslezské 1 Čech.

 

9a. Obsazeno bylo místo třetího vicepresidenta vrchního soudu v Praze, kde ze tří vicepresidentů jest 1 Němec.

 

9b. Místo presidenta vrchního soudu v Praze bylo obsazeno Čechem. Mezi uchazeči byl 1 Němec služebním pořadím nejmladší, který ostatně před rozhodováním zažádal o pensionování.

 

10. Rady nejvyššího soudu 16 Čechů a 3 Němci.

 

11. Senátními presidenty nejvyššího soudu 5 Čechů a 2 Němci.

 

12. Náměstky generálního prokurátora 2 Češi a 1 Němec.

Postup při povyšování soudců vzhledem k jejich nepřesaditelnosti je - jak bylo již na počátku uvedeno - vázán na jejich žádost. Nežádají-li soudcové od nižších soudů k soudům vyšší instance, u kterých jsou systemisována místa ve vyšších stupnicích funkčního služného, nemohou býti z moci úřední k nim jmenováni.

 

Z tohoto stavu věci a ze skutečnosti, že je v celku z 1853 k 1. září 1937 obsazených soudcovských míst v zemi České a Moravskoslezské 1313 míst obsazeno soudci české (70%) a 530 míst soudci německé národnosti (29%), a že na Slovensku a na Podkarpatské Rusi z 628 obsazených míst je 54 německých soudců (8.5%), jest zřejmé, že justiční správě nemůže býti činěna výtka, že by nedbala ústavou zaručené rovnoprávnosti při povyšování soudců.

 

V Praze dne 28. března 1938.

 

Ministr spravedlnosti:

Dr Dérer v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP