Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1938.

IV. volební období.

7. zasedání.

Tisk 704.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru

II. rozpočtového výboru

o návrhu senátorů Rudolfa Pánka, prof. dr Miloty (tisk 584)

na vybudování státního léčebného ústavu, případně zřízení léčebného a studijního nemocničního oddělení pro potírání chorob srdce a cév a příbuzných nemocí se sídlem v Praze.

I.

Péče o zdraví našeho lidu je jedním z nejdůležitějších úkolů před nímž stojí vláda, ministerstvo zdravotnictví i sbory zákonodárné. Nelze přehlížeti doposud vykonanou práci a upřímný dík patří všem, kdož se jakýmkoliv způsobem zasloužili o dnešní výsledky. Boj proti tuberkulose je dokladem, co lze docílit plánovitým a energickým postupem. Plicní nemoci jsou v současné době omezeny, dík mimořádným opatřením, jimiž bylo těmto strašným nemocem čeleno. Rozšířená nemocniční péče, stavba speciálních sanatorií, dokonalá výchova odborných lékařů a ošetřovatelek, to všechno si vyžádalo značných nákladů, ale tato soustavná léčebná péče a také zájem nejširší veřejnosti vykazují v protituberkulosním boji pozoruhodné úspěchy. Na tuberkulosu všeho druhu zemřelo ze 100.000 obyvatel

v roce: 1927 1928 1929 1930 1931
osob : 194 180 179 161 168

  

v roce: 1932 1933 1934 1937
osob: 150 144 138 124

Tato úmrtnost je ve srovnání se severskými státy ještě značná a proto je třeba

i nadále věnovat protituberkulosní péči stálou pozornost. Boj s tuberkulosou trval více než půl století, podařilo se omezit tuto chorobu, a v boji musí býti pokračováno.

V posledních letech však neobyčejně vzrůstá úmrtnost na moderní sociální choroby, t. j. choroby srdeční, a cévní. Ze 100.000 obyvatel zemřelo na srdeční nemoci

v roce: 1926-30 1931 1932 1933 1934
osob: 156 157 162 168 172

Statistika z r. 1936 vykazuje 29.517 onemocnění srdečními chorobami a 5.562 onemocnění nemoci cév. Příčinou nápadného vzrůstu srdečních nemocí jsou současné hospodářské a sociální poměry, šílené pracovní tempo, nepříznivé bytové poměry donucující zaměstnance k dalekým jízdám na kolech do zaměstnání za každého počasí, byty ve vysokých patrech činžovních domů, prostě způsob dnešního života má vliv na srdeční orgán a onemocnění srdce vyřazují předčasně ze života a nebo alespoň z aktivní činnosti, v mnohých případech, mimořádně vynikající jedince.

Brannost národa vyžaduje samozřejmě, aby schopných, zdravých a silných lidí bylo co nejvíce. Právě v zájmu obrany státu musí býti u nás, péče o lidské zdraví co nejúčinnější. Obrana státu a léčebná péče musí se vzájemně doplňovat. Zkušenosti získané z vojenských cvičení, i z pochodových cvičení tělovýchovných korporací jsou dalším důvodem k požadavku, alby byl zřízen studijní ústav pro srdeční nemoci. Řádné a dokonalé vybavení léčebné péče v tomto směru je prostě příkazem doby.

Není možno pochybovat o dobré vůli ministerstva zdravotnictví, které utvořilo při ministerstvu stálý poradní sbor z odborníků a zástupců sociálně lékařských institucí, a také zřídilo ve státních nemocnicích při odděleních pro vnitřní nemoci pododdělení pro nemoci srdce, cév a rheumatismu. Ministerstvo zdravotnictví uvažuj o zřízení takových pododdělení také v nemocnicích zemských i okresních. Tak se buduje základna, která bude dobrou oporou v boji proti uvedeným nemocem.

Má-li však býti tento boj účelně řízen a úspěšně veden je nezbytně třeba, aby byl vybudován v Praze buď státní léčebný ústav, a nebo dokonalé nemocniční oddělení pro nemoci srdce a cév, jako vzorné léčebné, studijní a vedoucí ústředí.

Sociálně-politický výbor jednal o uvedeném návrhu ve dvou schůzích 6. dubna a 17. května t. r. Uznávaje vážnost předloženého návrhu doporučuje plenu senátu, aby schválil níže uvedené usnesení:

Ministerstvu zdravotnictví a tělesné výchovy se ukládá, aby uvažovalo o zřízení státního léčebného ústavu, případně zřízení léčebného a studijního nemocničního oddělení pro potírání chorob srdce a cév, a příbuzných nemocí se sídlem v Praze. Aby již v dohledné době došlo alespoň k částečné realisaci tohoto důležitého požadavku budiž rozšířeno a dokonale, vybaveno dosavadní kardiologické pododdělení ve státní nemocnici na Královských Vinohradech.

V Praze dne 17. května 1938.

V. Němeček v. r.,
předseda.

Karel Ryšavý v. r.,
zpravodaj.

Vzhledem ku zabezpečení finanční úhrady připojuje se Rozpočtový výbor k usnesení výboru sociálně-politického.


V Praze dne 17. května 1938.

F. F. Plamínková v. r.,
místopředseda.

Dr J. Karas v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP