Čtvrtek 14. února 1946

Sotvaže se zastavilo běsnění gestapa a SD, už vyrůstá na stejných základech nový odpor se střediskem Vizovicko. Brigáda Jana Žižky nastupuje. Jsme na jižní Moravě. Připravujeme opět organisace k životu. Výsadky, zbraně! - volají partyzáni z Uhersko-brodska, zapojení na kapitána Měšťana - bude tomu zítra rok, slavná sněmovno, co byl utracen gestapem. Jeho velitelé a zpravodajští důvěrníci kpt. Pelant a farář Babula jsou popraveni v Mauthausenu. Zlín zlomen konfidentem Eiflerem, kpt. Asmaus chycen, podpor. Zemanec, Fiala, Sítko, celá organisace v rukou gestapa. Prozrazeno velitelství stanice. 30 SS a 5 gestapáků obkličuje 9. II. 1945 velitele Clay v domě v Tvrdonicích - rodina Stibůrků popravena v Mauthausenu, velitel se probil, na bojišti zůstali 3 mrtví gestapáci.

Je třeba přesvědčiti znovu Londýn, že nejsme v rukou gestapa a že je ještě čas vytvořit organisaci novou. To už Němci ustupují přes Slovensko, jsou u Krakova, uprchlíci z reichu se šikují v poli, spáváme pod širým nebem a radiotelegrafista jen v noci spojuje z Prušánek domácí odboj s volným světem. Po usilovné snaze navazujeme spojení s brigádou J. Žižky přes velitele Kroměřížska npor. Ondráka. Dostáváme spojení s Foukalem a brigádou. Hlášení jsou pestřejší. Partyzáni přepadají maďarské ustupující kolony, zmocňují se výzbroje. Na Hranicku vytrhány koleje, na Valašsku stálé boje, Vsetín vyhazuje elektrárenskou spínačku do Zbrojovky. Takový je stav v březnu a dubnu 1945.

Opět připraveny výsadky ve všech okresích, avšak materiál přišel v tak malém měřítku, že zdaleka nestačil na vyzbrojení všech, kteří chtěli bojovat. Rudá armáda a československé jednotky nastupují na Moravu. Na Vsetínsku, Hranicku, všude je jim pomáháno našimi partyzány a v Praze je vítá svobodný občan revolučních gard.

Jsme šťastni, že můžeme říci, že se náš lid dovedl chopit zbraní, že uměl umírat za svobodu nás všech a že to byli českoslovenští partyzáni, kteří jsou jednou z těch příčin, jejichž výsledkem je porážka Německa.

A proto čs. strana národně-socialistická, jejímž jménem mluvím, vítá toto zákonné ustanovení, kterým národ uznal ty, již se zasloužili o znovudobytí naší svobody a svým bojem vyřadili reakci, a ty, kteří obětí těchto bojovníků chtěli a chtějí využít ve svůj prospěch. Budiž čest a sláva mrtvým a živým partyzánům! (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. Pich-Tůma. Dávám mu slovo.

Posl. Pich-Tůma: Paní a pánové!

Zákonem vymezený pojem československého partyzána je krok, na který s netrpělivostí čekají již 8 měsíců všichni českoslovenští partyzáni i ti, kteří s nimi spolupracovali. V partyzánských řadách byli jen opravdoví muži a ženy, vlastenci českého a slovenského národa, kteří se se zbraní v ruce postavili na odpor německým a maďarským okupantům a českým zrádcům. Tito patrioti našeho národa splnili svou povinnost k národu i státu. To, že dosud registrovaných 6.000 partyzánů v Čechách a na Moravě ubilo 15.670 nepřátelských vojáků, na 200 českých zrádců, vykolejilo 156 vojenských vlaků, vyhodilo do povětří 176 různých mostů a zničilo mnoho jiných vojensky důležitých potřeb, jako nafty, lihu, různých skladů a napadalo denodenně všechny jejich radiostanice, dávalo štábům spojeneckých armád radiotelegrafické zprávy vojenského a hospodářského obsahu mluví jasně, jakou měrou se partyzáni zasloužili o osvobození naší vlasti.

Partyzáni se však nezabývali jen destrukcí, oni již několik měsíců před osvobozením organisovali národní výbory z občanů opravdu státně a národně spolehlivých. Tyto národní výbory se v době převratové legalisovaly a jednaly podle promyšleného plánu, takže bylo zabráněno chaosu a mnohým nepřístojnostem.

Tyto organisace se hlavně od 5. do 9. května za podpory partyzánů z velké míry zasloužily o zachování velikých hodnot, které se ustupující německé hordy pokoušely zničit.

Naše košická vláda vysoce ocenila partyzány ve svém vládním programu, kde se o nich praví toto: "Činnost v partyzánských oddílech se uznává po prozkoumání v plném rozsahu za službu v nové čs. armádě. Důstojnické hodnosti v partyzánských oddílech se přiznávají v nové čs. armádě po přezkoušení, event. po ukončení krátkého kursu".

Že si naše lidová demokratická vláda vysoce cení partyzánů a počítá s nimi jako s lidmi, bojovníky, kteří mají býti jedním z pilířů naší armády a bezpečnostního sboru, vysvítá i z toho, že v košickém vládním programu se o nové čs. armádě mluví takto: "Nová čs. armáda se zrodila v boji proti hitlerismu a jejím základem jsou a budou aktivně se zbraní bojující složky branných sil našich národů doma i za hranicemi (první čs. sbor v SSSR, naši letci, čs. obrněná brigáda ve Francii, slovenští a čeští partyzáni, spojenecká vojska na Slovensku). Kolem tohoto základu, zejména kolem prvního čs. sboru v SSSR bude utvořena nová čs. branná moc."

Tak to stojí v košickém vládním programu. Podle toho všeho by se tedy zdálo, že partyzáni jsou důležitým činitelem v armádě a ve Sboru národní bezpečnosti, že jsou lidmi, kteří s otevřenou náručí jsou přijímáni do úřadů a vůbec do civilního zaměstnání jako prověření vlastenci.

To vše je však jen sen, a to jen proto, že jsou v některých politických stranách lidé s nemalým vlivem, kteří vůbec nechtějí přiznat existenci domácího odboje, protože tito lidé a "také-národovci" byli proti partyzánskému způsobu boje. Oni nevyzývali za okupace lid k boji, naopak, radili mu vyčkávat až do té doby, až dají signál, který, jak známo, slyšen nebyl. Lid však na jejich farizejská slova nic nedal a bojoval. Těmto lidem je známo, že ti, kteří bojovali, budou hájit výsledky dosažené lidem v revoluci do všech důsledků. Proto se všemožně snaží, aby partyzáni nemohli hrát jednu z vůdčích úloh v armádě a v bezpečnostním aparátu. Proto nejsou partyzánům přiznávány partyzánské hodnosti, jak to stojí v košickém vládním programu, proto se partyzánům všemožně znemožňuje služba v SNB. Proto také jsou partyzáni voláni k soudům, aby se odpovídali za činy spáchané v okupaci, a tím na ně byla hozena špína, že jsou vrazi nebo dokonce bandité.

Je proto svrchovaný čas, aby naše lidová vláda už dále neotálela s rozhodným řešením partyzánských otázek, které jsou jasně formulovány v interpelaci partyzánských poslanců a v resoluci ústředního výboru Sdružení českých partyzánů ve Svazu národní revoluce. Je zájmem národa, aby partyzáni hráli významnou úlohu i teď, kdy jde o očistu čs. armády a její vybudování i o očistu ve Sboru národní bezpečnosti.

V souvislosti s přípravou voleb považuji za svou povinnost tlumočiti žádost českých a slovenských partyzánů, aby všichni ti, kteří pomáhali a spolupracovali s německými a maďarskými okupanty a českými zrádci, byli vyloučeni z volebních seznamů. Je nutné, aby ministerstvo vnitra za souhlasu Prozatímního Národního shromáždění rychle a jasně stanovilo, kdo a za jaké činy má být škrtnut z volebních seznamů. Požadavek českých a slovenských partyzánů jest: Pro nás je samozřejmostí, že všichni ti, kteří byli odsouzeni a s nimiž se vede řízení u lidových soudů a trestních komisí podle dekretu o národní cti, jsou automaticky zbaveni volebního práva.

Vedle těchto reakčních a kolaborantských živlů je třeba jasně a nekompromisně rozhodnouti o všech funkcionářích a aktivních členech protifašistických organisací.

V poslední době se stále více množí případy, že jsou osvobozováni a zbavováni obžalob fašisté, kteří své členství a aktivitu ve fašistických organisacích odůvodňovali tím, že vstoupili do Vlajky, Kuratoria, Ligy proti bolševismu, Arijské fronty, Hlinkovy gardy a pod. jedině proto, aby chránili české a slovenské občany. Tato průhledná lež byla už několikrát vyvrácena na př. v případě gen. Bláhy, který se takovýmto způsobem pokoušel zmást soudce. Právě proto žádáme, aby při národních výborech byly ze řad partyzánů, osvobozených politických vězňů a zahraničních vojáků zřízeny komise, které by byly plně kompetentní prověřovat voličské seznamy a v zájmu dalšího vývoje lidové demokratické republiky a odkazu našich padlých a umučených spravedlivě, ale nekompromisně pozbavovat fašisty a reakcionáře voličského práva. (Potlesk.) Nestrpíme, aby čestní bojovníci za svobodu českého a slovenského národa byli pohaněni tím, že by Němci, Maďaři a čeští kolaboranti a zrádci spolurozhodovali jako plnoprávní občané o osudu naší milované vlasti. (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena. Dávám slovo k doslovu panu zpravodaji posl. Šolcovi.

Zpravodaj posl. Šolc: Vzdávám sa slova.

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Pan zpravodaj se vzdává slova. Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 9 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není. Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to je s jejími 9 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím Prozatímní Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Z usnesení předsednictva podle § 54, odst. 1 jednacího řádu vykonáme ihned druhé čtení.

Ad 4. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se vymezuje pojem "československého partyzána" (tisk 155).

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Šolc: Nie sú.

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji Prozatímní Národní shromáždění přijalo ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Prozatímní Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím je vyřízen 4. odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze.

*

Sdělení předsednictva.

Dovolenou

podle § 2, odst. 4 jedn. řádu obdrželi na dnešní schůzi posl. dr Neuman, Kobylka, Sedlák, Cígler, Podborský.

Změny ve výborech.

Klub poslanců komunistickej strany Slovenska vyslal: do výboru rozpočtového posl. Trojana za posl. Sýkoru, do výboru inkompatibilitního posl. Sýkoru za posl. dr Horvátha, do výboru ústavně-právního posl. Holdoše za posl. Oravce.

Rozdané tisky

mezi schůzí:

Těsnopisecké zprávy o 24. a 25. schůzi Prozatímního Národního shromáždění.

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná sdělila, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze konala v úterý dne 19. února 1946 o 15. hodině

s pořadem:

1. a 2. Nevyřízené odstavce dnešního denního pořadu.

3. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 101) o dani z obratu (tisk 157).

4. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 67) o sjednocení a úpravě některých poplatkových předpisů (tisk 168).

5. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 102) o nové úpravě československého práva v oboru nepřímých daní a státních finančních monopolů.

6. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 160) o nové úpravě stálých seznamů voličských.

(Konec schůze v 19 hod. 53 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP