53.

Interpelace

poslanců dr Gustava Loubala, Jaromíry Žáčkové-Batkové,

Františka Langra, Štěpána Kobylky, ministru školství

ve věci zřízení vysoké školy hudební v Brně.

V poslední době byla brněnská i moravská veřejnost zneklidněna zprávou, že při reformě hudebního školství má býti zřízena hudební vysoká škola pouze v Praze, zatím co v Brně má býti ponechána konservatoř v okleštěnějším rozsahu, než tomu bylo doposud.

Vůči brněnské hudební konservatoři bylo postupováno již za první republiky macešsky, poněvadž přes výslovné zákonné ustanovení, že brněnské konservatoři bude přidělen přiměřený počet profesorů pro tak zvané mistrovské třídy, nebylo toto zákonné ustanovení dodrženo. Po jmenování profesora a skladatele Janáčka a Kurce nedošlo již k dalšímu přidělení shora uvedených profesorů; po Janáčkově odchodu do pense a po Kurcově povolání do Prahy nebyl brněnské konservatoři přidělen žádný profesor pro mistrovskou školu. Nyní se zamýšlí utvořiti z brněnské konservatoře 41etou hudební školu třetího stupně zatím co v Praze má býti zřízena t. zv. akademie musických věd, tedy Vysoká škola hudební, pro školení absolventů v nejvyšším čtvrtém stupni. Účebná látka takto reformované konservatoře v Brně má odpovídati zhruba dvěma třetinám učebné látky dosavadní konservatoře. Tím by se žáci v klavíře neseznámili hlouběji s Lisztem nebo Chopinem. Na tuto konservatoř čtyřletou má navazovati čtyřleté vysoké učiliště, které zahrne jednak učebnou látku nejvyšších ročníků bývalých konservatoří, jednak má sledovati cíle, jež byly dosud svěřeny tak zv. mistrovským třídám.

Ježto brněnská konservatoř měla 4-7 ročníků podle obrů, na př. varhanický čtyři, komposiční pět, klavírní sedm atd., byla by úprava zmíněnou reformou a úmyslem zříditi vysokou školu hudební jenom v Praze podstatně ochuzena, neboť dosavadní konservatoř by klesla na pouhou hudební školu. Tento trpký úděl si Brno ani Morava nezaslouží, již po svoji skvělou hudební minulost a musily by považovati tento tvrdý zásah jako snahu po zbytečné a škodlivé centralisaci. K úplnosti podotýkáme, že v úplné dosavadní brněnské konservatoři je již vlastně obsažena asi polovina budoucí vysoké školy.

Z uvedeného jest zřejmo, že nejde o novou vysokou;kolu hudební, nýbrž jen o zachování dosavadní konservatoře a její úpravu podle nové organisace hudebních škol.

Námitky, uváděné proti zřízeni vysoké školy v Brně, jsou finanční, které však nejsou oprávněné, neboť je u nejvyšších tříd dosavadní brněnské konservatoře kádr učitelstva, který jen s malou úpravou finančních požitků může přejíti na vysokou školu. Je tu dále vhodná budova a obsáhlý hudební archiv. Také druhá námitka, že se nemohou najednou zřizovati dvě školy, neobstojí, protože - jak už bylo uvedeno - nejde o novou školu, nýbrž jen o přizpůsobení nové organisaci a o zachování toho, co Brno opravdu má.

Zároveň podotýkáme, že brněnským uměleckým kruhům nejde o kopii pražské akademie musických umění, kde má vedle hudebního oboru býti také dramatický, filmový a taneční obor, nýbrž jen a jen o udržení toho, co vlastně zde již stává.

Omezení konservatoře bude míti nutně za následek snížení hudební úrovně na Moravě, což jistě nemá býti cílem nové organisace hudebních škol.

Kromě toho by museli studenti konservatoře dokončiti svá studia na pražské vysoké škole hudební, čímž by mnozí byli od studia odrazeni vůbec pro jeho přílišnou nákladnost anebo by šli do Prahy studovati ihned.

Tím by ovšem pražská škola byla přeplněna, zatím co brněnské škole by se žáci vyhýbali pro nemožnost dosáhnouti úplného hudebního vzdělání.

Konečně byl by to hrubý nevděk vůči městu a zemi, která měla svého Janáčka a jiné znamenité skladatele a hudebníky. Zaslouží si proto, aby v hudební výchově svého dorostu byla podporována a nikoliv brzděna.

Aby se uklidnilo veřejné mínění v Brně a na Moravě a aby byl zaručen kulturní růst v této zemi, táží se podepsaní poslanci pana ministra školství:

1. Jsou panu ministrovi známé škody, které by vznikly kulturní Moravě nezřízením druhé vysoké školy hudební v Brně?

2. Je pan ministr ochoten předložiti návrh zákona, kterým se zřizuje vysoká škola hudební také v Brně, aby Brno a celá Morava mohly plniti velký Janáčkův odkaz a aby Brno, tak těžce poškozené, nebylo připraveno o to, co vlastně již mělo?

V Praze dne 12. prosince 1946.

Dr Loubal, Žáčková-Batková, Langr, Kobylka,

Weiland, Wünsch, Tichota, Hora, Jedlička, dr Hřebík, Vandrovec, Urbánek, Adam, dr Hobza, dr Kameníček, dr Pátková, Ulrich, Křepela, dr Šíp, Přeučil, dr Burian, Břicháček, Bartoš, Kout, Uhlířová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP